
Detský organizmus vraj na na homeopatickú liečbu reaguje lepšie ako organizmus dospelého človeka. Napriek tomu, že proti tomuto druhu medicíny existuje stále veľa výhrad, mnohí naši pediatri majú s homeopatickou liečbou veľmi dobré skúsenosti. IILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Niektorí lekári ju nazývajú medicínou 3. tisícročia, iní sa z nej smejú. Na východnom Slovensku sa dokonca stala predmetom kázní niektorých katolíckych farárov, ktorí ju označili za satanov jed.
Napriek tomu, že aj striktní zástancovia školskej medicíny zotrvávajú na odmietavom stanovisku, získava si homeopatia na Slovensku stále väčšiu popularitu medzi pacientmi. A to aj napriek tomu, že za vyšetrenie u homeopata musia platiť.
Mamičky na to prišli prvé
Naše telo má hardvér a tiež softvér, ktorý ho riadi, vravia odborníci na homeopatiu. A práve homeopatia by mala zasahovať do softvéru podobne, ako zasahuje očkovanie do softvéru imunitného systému. Ten majú naše deti čoraz zraniteľnejší.
„Nikdy v minulosti sa tiež neužívalo toľko antibiotík ako dnes,“ hovorí Pharm.Dr. Katarína Sidorová. „Malým deťom sa často zbytočne okamžite nasadzujú treťogeneračné antibiotiká a na základný penicilín sa zabúda. Výsledkom býva, že z nadbytku chémie v organizme trpí pomaly každé druhé dieťa alergiou či rôznymi ekzémami. Ak sa mamičky obrátia na homeopata, ktorý stavia na prevencii, nemožno sa čudovať.“
Detský organizmus, ktorý ešte nie je zanesený rôznymi chemickými látkami, na homeopatickú výzvu reaguje dokonca lepšie ako organizmus dospelého človeka. Nedávna štúdia v jasliach, škôkach a školách u nás ukázala, že chorobnosť detí po podaní homeopatického lieku klesla o polovicu. „Deti užili raz do týždňa jednu tubu homeopatického lieku proti viróze a chrípke a výsledok bol, že deti boli zdravé, ale pani učiteľky ochoreli,“ hovorí pediatrička MUDr. Jana Mrázová. Zároveň uvádza prípad lekárky, ktorá roky úspešne liečila svoje dieťa homeopaticky a keď pán farár v kostole homeopatiu kritizoval, lieky mu vysadila. „Nad takým niečím zostáva rozum stáť.“
Súčasť štúdia?
Homeopati sa tiež vyhýbajú označeniu alternatívna liečba, lebo je súčasťou medicíny.
Európska únia už pred niekoľkými rokmi uznala homeopatiu ako liečebnú metódu. Európsky parlament dokonca odporučil členským štátom preplácať homeopatické lieky a zaviesť homeopatiu ako predmet výučby na lekárskych fakultách. Na slovenských lekárskych fakultách sa zatiaľ nevyučuje, na farmaceutickej fakulte je však už ako voliteľný predmet.
EVA HRDINOVÁ
Výhody homeopatie:* homeopatické lieky podporujú imunitný systém
* nevyvolávajú žiadne známe vedľajšie účinky
* nie sú chemicky toxické
* nehrozí nebezpečenstvo predávkovania
* chutia sladkasto alebo neutrálne, čo oceňujú najmä deti
* nevyvolávajú kontraindikácie - možno ich brať s ktorýmkoľvek klasickým liekom
* sú cenovo dostupné od 47 po 175 korún
* pri preventívnom použití znižujú práceneschopnosť
Nasadenie homeopatík pomáha, ak máme:
* chrípku, virózu, náhle vírusové zápaly nosohltanu, horných dýchacích ciest, vírusové kožné ochorenia
* opakujúce sa infekcie dýchacieho systému, žalúdočné neurózy, hnačky či zápchy spôsobené psychickými príčinami
* poruchy spánku, detské neurózy - pomočovanie, nočné desy, tiky, koktavosť
* kožné ochorenia - ekzémy, seboroickú dermatitídu, akné, bradavice
* alergické ochorenia - sennú nádchu, ľahšie formy astmy
* opakujúce sa migrény, kolísavý vysoký tlak
* niektoré reumatické ochorenia - spolu s klasickou liečbou umožňujú znížiť dávky antihypertenzív, nesteroidných antireumatík a podobne
Kde homeopatia nepomáha:
1. pri onkologických ochoreniach
2. pri metabolických poruchách, ako je cukrovka
3. pri akútnych stavoch - ako je náhla mozgová mŕtvica či infarkt
4. pri endogénnych depresiách
(uj)