
Mrľa detská patrí medzi najčastejšie parazity. Ochorenie týmto parazitom je v detských kolektívoch veľmi časté, má ju každé tretie dieťa.
Ako sa k nám mrľa dostane
Najčastejším zdrojom parazitárnych infekcií sú špinavé ruky, neumyté ovocie, nedostatočná tepelná úprava potravín a, samozrejme, zvieratá, najmä psy a mačky. Potraviny môžu byť infikované zo znečistených rúk, zelenina zas z prihnojovania záhradky ľudskými fekáliami. Prameňom ochorenia je vždy nakazený človek.
Príznaky:
Problém je v tom, že táto infekcia prebieha najčastejšie bez príznakov alebo s minimom príznakov. Tým je svrbenie, ktoré býva najvýraznejšie vo večerných hodinách, spravidla v teple postele pri zaspávaní, niekedy spôsobuje až nespavosť. Následným škriabaním vznikajú odreninky, ekzémy, môže sa pridružiť infekcia. Sprievodným príznakom môže byť nechutenstvo, ale tiež výrazná chuť na sladkosti a bolesti brucha. Mrle a ich vajíčka možno spozorovať aj voľným okom v okolí konečníka a v stolici. Diagnostika a liečba patrí do rúk odborného lekára.
Ako sa diagnostikuje:
Najvýznamnejší je mikroskopický dôkaz vajíčok v stolici, tá sa zachytí ráno prilepením priesvitnej lepiacej pásky cez konečník (bez umývania konečníka).
Aká je liečba:
najvhodnejším liekom je mebendazol a pyrvinium. Preliečiť treba celú rodinu. Bielizeň treba prať pri vysokej teplote, žehliť, po stolici je nevyhnutná sprcha teplou vodou.
(uj)