prípade je neoceniteľná jej variabilnosť, iba tak môže potešiť tých najmenších, a neskôr vyhovovať aj životnému štýlu školákov a študentov.
Aj keď väčšinou ide o štandardné časti zostavy, je možné v závislosti od veku dieťaťa využívať ich na rôzne účely, prípadne doplniť o ďalšie časti. K policovým či zásuvkovým skriniam možno časom dokúpiť nadstavce, čím sa životný priestor nezmenší a využiteľnosť nábytku sa zvýši. Súčasťou zostavy býva aj posteľ s veľkým úložným priestorom, starosti s nedostatkom priestoru môže vyriešiť špeciálne výsuvné lôžko, ktoré sa dá rozložiť na dvojlôžko bez toho, aby v priebehu dňa prekážalo.
Keď príde čas zmeniť detskú izbu na študentskú, dokúpi sa väčšinou písací stôl, kontajner na zošity a učebnice. Dá sa to urobiť bez toho, aby prišli o svoje miesto hračky. U starších detí už musia prísť na rad rôzne typy knižníc, písacích stolov, skríň (vrátane priestranného šatníka) a skriniek s dostatkom zásuviek a poličiek vhodných na prehľadné uloženie školských potrieb a kníh.
Najdôležitejšie je zabezpečiť pri štúdiu i odpočinku pohodu. Účelnosť, praktickosť a kvalita sú hlavné znaky dobre vybavenej študentskej izby, ostatné si študent najradšej dotvorí sám. (ea)