1 – Prezrime si farby (temperové, vodové, fixky, pastelky), aby sme zistili, ktorá farba nás priťahuje. Nechajme sa viesť len inštinktom. Vyberme si intuitívne vybrané farby a rozložme ich vedľa seba.
2 – Vezmime nástroj (štetec, špachtľu) a začnime maľovať. Nie je podstatné, čo by sme mali vytvoriť. Aj po ukladaní farebných línií, škvŕn a plôch obyčajným čmáraním nemusíme prísť ku konkrétnemu obrazcu. Nebuďme pritom k sebe kritickí – robme len to, čo spontánne chceme.
3 – Postupne pri práci môžeme sledovať, či sa z čmárania niečo vykľuje. Vzniknú neočakávané tvary, ktoré nám samovoľne čosi pripomínajú.
4 – Sledujme prácu v jej jednotlivých fázach. Napovedá nám čosi, pripomína asociácie na známe pocity, skúsenosti? Nech nás neodradí ani zmätok, ktorý v práci vnímame. Odbúravame tak napätie z nášho vnútra.
5 – Sledujme pri maľovaní naše pocity. Všímajme si, či vyvoláva nejaké bolesti, ako sa mení sústredenosť a podobne.
6 – Skúsme komunikovať so svojím produktom. Máte pociť, že nám čosi navráva?
7 – Máte pocit, že by ste chceli namaľovať niečo iné, ďalší obrázok? Ak áno, urobte to. Ak nie, odložte si prácu a označte ju na rube dátumom. Pozrite si prácu po týždni a zistíte, či vás neevokuje k ďalšej činnosti, inému zobrazeniu či dokončeniu.
Ako začať
Občas býva problém jediný – nevieme, ako začať. Jednoducho, stačí sa držať postupnosti.
* Skúste maľovať nedominantnou rukou, odpúta to vedomú pozornosť a zábrany.
* Pokúste sa pri maľovaní počúvať hudbu. Pri skladbe, ktorá sa vám páči, budete prekvapení, čo zo seba dostanete.
* Skúste maľovať aj so zaviazanými očami. Výsledok bude určite prekvapujúci. Po určitej fáze ho môžete dotvárať vedome, podľa asociácií, ktoré vo vás vyvolá.
* Podobne možete maľovať tak, že sa nepozeráte priamo na podklad, ale korigujete prácu pohľadom cez zrkadlo. Videnie je podstatne rozdielne.
V každom prípade sú podobné hry zaujímavým rozptýlením a môžu poslúžiť aj ako skupinová zábava. Pritom môže každý pracovať na inej časti podkladu väčšieho formátu a rotáciou si meniť pozície a dotvárať rozpracované časti svojich výtvarných predchodcov. Podľa knihy Päť minút pre zdravie (IKAR)
spracoval ľš