
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Dnes je fajčenie jednou z najtypickejších príčin doslovnej pandémie civilizačných chorôb. Na jedno z ochorení, ktoré je spôsobené fajčením, zomierajú ročne na celom svete asi 3 milióny ľudí. Je ním chronická obštrukčná choroba pľúc. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v súčasnosti ňou trpí 600 miliónov ľudí na celom svete. U nás to predstavuje 8 – 16 percent obyvateľov vo veku nad 40 rokov. Chronická obštrukčná choroba pľúc – typické ochorenie fajčiarov – je nevyliečiteľná. Vzniká dlhodobou inhaláciou cudzorodých škodlivín, najčastejšie cigaretového dymu. Pravdepodobnosť ochorenia narastá v závislosti od veku jedinca, počet ochorení s celkovým množstvom vyfajčených cigariet. Na Slovensku fajčí 34 percent populácie. Celosvetovo sa zvyšuje počet žien fajčiarok, trpiacich týmto ochorením.
Keďže rannému kašľu mnohí fajčiari nepripisujú žiadny význam, nepotrebujú zisťovať, či ich choroba ohrozuje. Naopak, tí tuhí si s pôžitkom zapália svoju prvú rannú cigaretku na odkašľanie.
Intenzívnych fajčiarov kašeľ obťažuje čoraz viac, pridruží sa vykašliavanie hlienov, prípadne pískanie na prsiach. Jedného dňa sa pri činnosti, ktorú predtým celkom dobre zvládli, viac zadýchajú. Postupne sa z nich stávajú pacienti trpiaci na chronický zápal priedušiek – spomínanú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
Ešte aj vtedy sa mnohí zdráhajú navštíviť lekára. V poslednej fáze ochorenia sú pacienti odkázaní na kyslíkový prístroj a zomierajú na nepríjemné udusenie. Lieky, chirurgické zákroky, dokonca ani transplantácia pacientovi život nepredĺžia, iba môžu potláčať symptómy ochorenia. (ea)