Ak po jeho narodení otecko v dobrej viere fajčí na balkóne, mal by vedieť, že mu škodí takisto. Pasívne fajčenie deti podľa výskumov veľmi poškodzuje.
Argument, že rodič fajčí len vonku, neobstojí. Každý fajčiar je totiž tak presýtený dymom, že ho prenáša do bezprostrednej blízkosti dieťaťa.
MUDr. Eva Reichrtová z Oddelenia environmentálnej toxikológie Ústavu preventívnej a klinickej medicíny tvrdí, že je jednoznačne dokázané, že fajčiarky zaťažujú svoj organizmus kadmiom, ktoré sa ukladá v ich tele. „Kadmium, ktoré sa viac zadržiava v placente ako napríklad olovo, pôsobí na mikroštruktúru placenty. Čím viac kadmia, tým väčšmi sa zmení štruktúra placenty.“ Čo to môže znamenať pre dieťatko, ktoré sa má ešte len narodiť?
„Pre vývoj dieťatka, ktoré sa vyvíja iba deväť mesiacov a mnohé z nich ešte kratšie, to znamená, že sa môže obmedziť prenos kyslíka a živín a to môže ovplyvniť vývoj celého organizmu. Mnohé kovy sú totiž mutagénne, môžu pôsobiť na imunitný systém, tu môže byť veľmi veľké riziko vo vzťahu k alergii, môže to ovplyvniť metabolizmus tukov, cukrov. Je to oblasť, v ktorej je ešte nesmierne veľa nezodpovedaných otázok.“
Výskumníci vypočítali, že fajčiar, ktorý vyfajčí čo len škatuľku cigariet denne, zaťaží svoj organizmus ročne prísunom asi 400 mcg kadmia. Prirodzene, so zvyšujúcim sa počtom vyfajčených cigariet stúpa i množstvo kadmia, ktorým si fajčiar zaťažuje organizmus.
Okrem rakovinotvorných účinkov kadmium môže vyvolať i nedostatočnú činnosť obličiek, nervovej sústavy a hrá úlohu aj pri vzniku vysokého krvného tlaku. Jedna cigareta obsahuje 1 až 2 mcg kadmia, z čoho asi 10 percent sa môže dostať do tela vdychovaním.
(uj)