Ženeva 28. mája (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa v reakcii na prepuknutie epidémie SARS dohodla na nových pravidlách. Na ich základe má byť prepuknutie infekčných chorôb preskúmané priamo na mieste namiesto doterajšej praxe využívania oficiálnych a neoficiálnych zdrojov informácií.
Nové pravidlá sú výsledkom rokovaní zástupcov 192 členských krajín na výročnej konferencii WHO, ktorá sa dnes skončila v Ženeve. V záverečnej rezolúcii je SARS - ťažký akútny respiračný syndróm - označený za prvú vážnu infekčnú chorobu 21. storočia.
V rámci boja proti SARS v Číne a ďalších krajinách regiónu, ako aj s cieľom dostať chorobu pod kontrolu, má byť vytvorený súkromne financovaný fond vo výške 100 miliónov dolárov.
Rezolúcia je označovaná za dôležitý krok k zabezpečeniu rýchlej reakcie na prepuknutie infekčných ochorení a iné ohrozenia zdravia verejnosti. Doteraz sa nahlasovacia povinnosť týkala len malého počtu chorôb.
Členské štáty WHO sa v súvislosti so SARS zaviazali k intenzívnej regionálnej a globálnej spolupráci, ktorá má viesť k účinnej stratégií proti chorobe. Rezolúcia osobitne poukazuje na potrebu zlepšenia komunikácie medzi jednotlivými členskými štátmi.
Na výročnej konferencii WHO bolo v uplynulých deviatich dňoch prítomných viac ako 2000 zástupcov zo 192 členských krajín, vrátane mnohých ministrov. Jedným z dôležitých záverov zasadania je prijatie protitabakovej konvencie. Delegáti schválili aj rezolúcie k tradičnej medicíne, chrípkovým epidémiám, slepote a k ochrane duševného vlastníctva.