Martinskí lekári spolupracujú na výskume liekov z hadieho jedu s USA a Poľskom
Martin 29. mája (TASR) - Na výskume novoobjavených liekov
vyvinutých z hadieho jedu spolupracujú lekári Kliniky hematológie
a transfúziológie Martinskej ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Martin 29. mája (TASR) - Na výskume novoobjavených liekov vyvinutých z hadieho jedu spolupracujú lekári Kliniky hematológie a transfúziológie Martinskej fakultnej nemocnice (MFN) s poľskými a americkými kolegami.
Prípravok z jedu zmije (echis carinatus) blokuje funkciu krvných doštičiek a zabraňuje vytváraniu krvných zrazenín. Dokázal by výrazne zlepšiť vyhliadky pacientov s niektorými srdcovocievnymi ochoreniami, najmä ľudí čakajúcich na chirurgický zákrok na srdcových cievach, informovala TASR hovorkyňa MFN Katarína Kapustová.
V Martine budú vyšetrovať receptory krvných doštičiek pomocou monoklonových protilátok. Je to jedna z viacerých laboratórnych metód, ktorými budú overovať účinky nových liekov, vyvinutých v americkej Filadelfii. Sledovať budú ich vplyv na krvné doštičky zdravých jedincov, aj na doštičky ľudí so srdcovocievnym ochorením. Martinčania na projekte participujú ako jediné slovenské pracovisko, dodala Kapustová.
Zmija (echis carinatus) patrí k veľmi agresívnym druhom. Je ostražitá, na najmenšie rozrušenie okamžite reaguje útokom. Zaútočí doslova v mihu sekundy. Pri uštipnutí sa do tela obete dostáva vysoko toxický hadí jed, ktorý u človeka vyvolá masívne nekontrolovateľné krvácanie končiace sa smrťou. Vďaka nemu sa tento druh považuje za jeden z najnebezpečnejších na svete. Štatistiky uvádzajú, že na jej uštipnutie ročne zomiera v prepočte na milión obyvateľov viac ako 50 ľudí.