Štítna žľaza ovplyvňuje chod celého ľudského organizmu. Ak v nej niečo zaškrípe, hneď sa to niekde prejaví.Podľa štatistík každý šiesty až piaty obyvateľ trpí poruchami štítnej žľazy.
Mnohí ľudia dlhé roky vôbec nevedia, že práve štítna žľaza môže byť príčinou ich zdravotných problémov, únavy a depresií. Ak sa totiž naruší táto dôležitá továreň na hormóny, mení sa aj správanie človeka.
Endokrinológovia varujú, že s vekom narastá počet autoimúnnych ochorení štítnej žľazy. „To znamená, že organizmus si tvorí protilátky proti vlastnej štítnej žľaze. Štítnu žľazu tieto protilátky poškodzujú. Tieto zmeny, ako aj rôzne ďalšie príčiny, môžu viesť k zníženej alebo zvýšenej produkcii a vylučovaniu hormónov štítnej žľazy. Konečným výsledkom pôsobenia autoimúnnych ochorení štítnej žľazy v starobe je znížená funkcia štítnej žľazy, čiže štítna žľaza produkuje málo hormónov, atrofuje,“ hovorí doc. MUDr. Košťálová.
Upozorňuje, že ak sa takéto ochorenie už v rodine vyskytuje, možno očakávať, že postihne viacerých členov rodiny. Sama je znepokojená, že tieto ochorenia sa začínajú čoraz častejšie objavovať u jej detských pacientov.
Vyšetrenie u odborníka je dôležité aj preto, lebo neurotické či depresívne nálady u dospelých sa najprv často zamieňajú s psychosomatickými problémami alebo s prepracovanosťou. Ženy trpia poruchami štítnej žľazy asi päťkrát častejšie ako muži.
Ak sa poruchy štítnej žľazy neliečia, môžu spôsobiť arytmiu alebo poškodenie srdcového svalu. Ak má niekto podobné problémy, mal by vyhľadať svojho praktického lekára-internistu. Ten zváži, či problémy môžu súvisieť s ochorením štítnej žľazy. Vyšetrenie u odborníka-endokrinológa je už potom jednoduché. Zisťuje sa odberom krvi a ultrazvukom. (uj)