Často však ani netušíme, aké zázračné vlastnosti skrývajú tie najjednoduchšie plodiny. Domáce druhy zeleniny a ovocia obsahujú dokonca viac ochranných látok proti rakovine ako exotické. Podľa niektorých odborníkov sú totiž ochranné látky častejšie práve v tých druhoch plodín, ktoré rastú v oblastiach chudobnejších na slnko. Osobitne bohatý na protirakovinové faktory je ružičkový kel, kapusta, karfiol, cesnak, rajčiny a jačmeň.
CIBUĽA
Účinky: Allicín zmenšuje riziko artériosklerózy a trombózy a posilňuje imunitný systém. Éterické oleje brzdia zápalové procesy a uvoľňujú hlien. Iba červené a žlté odrody obsahuju zlúčeniny, ktoré zmenšujú riziko vzniku nádorových ochorení a majú protizápalové účinky. Švajčiarski výskumníci zistili, že je výbornou prevenciou proti osteoporóze. Obsahuje veľa zinku potrebného na stavbu kostí, vitamíny B, C, A i E.
Koľko jej potrebujeme? Čím viac, tým lepšie. Odporúča sa jesť surová. Musí sa jesť len čerstvá, pretože po rozkrojení sa po 24 hodinách stáva toxickou. Výskumy odporúčajú zjesť denne 60 g.
PARADAJKY
Účinky: Povzbudzujú apetít a zažívanie, brzdia rast choroboplodných baktérií v črevnom trakte. Kálium znižuje krvný tlak. Okrem srdcovo-cievnych chorôb pomáha pri liečení rôznych porúch trávenia. Slúži ako odvodňovací prostriedok. Paradajky obsahujú antioxidanty, možstvo vítamínu E, vitamín C a betakarotén.
Koľko denne? Jedzte ľubovoľne. Aj paradajkový pretlak je bohatý na karotény a vitamín E. Jeden pohár pretlaku chráni pred rozličnými ochoreniami, najmä pred prechladnutím. Preventívne pite 1 pohár paradajkovej šťavy 3x denne počas 3-4 týždňov.
BROKOLICA
Účinky: Aktivizuje látkovú výmenu, zlepšuje prácu srdca, svalov a nervov. Znižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidačného betakaroténu a vitamínov C a E. Je bohatým zdrojom kyseliny listovej a železa.
Koľko jej máme zjesť? Jedzte raz týždenne 20 dekagramov povarenej brokolice s cesnakom. Asi 1-3 dávky brokolice po 170 g týždenne môžu výrazne znížiť riziko rakoviny. Brokolica znižuje vstrebávanie jódu, preto ľudia, ktorí jedia brokolicu viac ako 2-3-krát týždenne, by mali konzumovať potraviny s vyšším obsahom jódu.
REĎKOVKA
Účinky: Pomáha pri prevencii rakovinových ochorení. Éterické oleje podporujú tvorbu žlče a urýchľujú zažívací proces. Používa sa pri liečení ochorení žlčníka, žalúdka a priedušiek. Obsahuje vitamíny C a B.
Koľko jej máme zjesť? Aspoň 1-2 kg ročne.
ŠPENÁT
Účinky: Betakarotén a vitamín E zachytávajú voľné radikály. Kálium znižuje krvný tlak a magnézium pôsobí proti svalovým kŕčom. Môže ochrániť pred degeneráciou zraku. Je užitočným zdrojom železa.
Koľko ho máme zjesť? 200 g pokrýva polovicu dennej potreby kália. Mrazený špenát uchováva viac živín ako zvädnutý čerstvý. Konzervovaný špenát si udržiava podstatné množstvo živín okrem kyseliny listovej. Ľudia postihnutí dnou, alebo tí, čo majú obličkové kamene, by sa mali špenátu vyhýbať pre jeho vysoký obsah oxalátov.
CESNAK
Účinky: Povzbudzuje imunitné bunky k rýchlejšiemu deleniu a väčšej aktivite. Má protibakteriálne účinky a po stáročia sa využíva ako liek proti nádche, pri zapálenom hrdle, kašli a dýchacích ťažkostiach. Napomáha vykašliavanie. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje voľný prietok krvi. Znižuje vysoký krvný tlak. Znižuje hladinu cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínu A, B1, B2 a C.
Koľko ho máme zjesť? Aspoň jeden strúčik denne. Účinok 1-2 strúčikov cesnaku denne na zdravotný stav srdca je zjavný po niekoľkých týždňoch.
(uj, www.byliny.sk)