
Seriál Pohotovosť sledujú už roky diváci na celej zemeguli. Je to divácky najúspešnejší seriál sveta, jeho lekári sú takmer nezničiteľní. Až sa zdá, že ide o fikciu. FOTO - ARCHÍV ČTK
Televízna obrazovka sa len tak hemží ľuďmi v bielych plášťoch.
V pondelok beží socialistická Nemocnica na okraji mesta, v utorok ixtá séria americkej Pohotovosti a do nedele vždy ešte minimálne jeden či dva thrilery z nemocničného prostredia. Diváci sú v napätí. Ako hodnotia výkony svojich televíznych kolegov ozajstní lekári?
Anestéziológ z bratislavských Kramárov tvrdí, že žasol:
„Keď som si tento týždeň pozrel prvý diel Dietlovej Nemocnice, neveril som vlastným očiam. Je to vôbec možné? Vlastne ani som nevedel, že znova beží. Zavolal ma syn, oci, poď sa pozrieť, ako operujú. Pýtal sa ma, či pred 25 rokmi sa naozaj operovalo bez rukavíc.“
Lekári najúspešnejšieho československého seriálu akoby nevedeli nič o sterilných rúškach a rukaviciach. Primár Sova, ortopéd Blažej aj anestéziologička Králová sa skutočne skláňali nad ťažko raneným pacientom na operačke s nepokrytou hlavou, bez rukavíc, rúšky mali padnuté takmer na bradu a to všetko v takom tempe, že divák mal pocit, že ide o spomalené zábery. Možno ešte dúfať, že v čerstvo natočených dieloch úspešného seriálu budú mať lekári už aj jednorazové ochranné pomôcky.
Utorňajší večer, to je predsa len iné tempo.
Lekári najúspešnejšieho amerického seriálu sú takmer nezničiteľní. Až sa zdá, že ide o fikciu:
Dvere na nemocnici sa každú chvíľu rozrazia, popri pojazdnom lôžku bežia štyria lekári, rýchlosťou päť slov za sekundu popisujú stav pacienta, rozsah zranení, krvnú skupinu, alergie, krvné plyny, ďalší predčíta z jeho osobných dokumentov, ktoré mu našli vo vrecku, iný kričí, zavolajte jeho manželke, ďalší - pripravte tomograf, odoberte krv a ešte ďalší sa mu láskavo prihovára a popisuje mu každý úkon, ktorý mu práve robia.
„Nie, nie je to fikcia. Myslím, že je to jeden z najvernejších seriálov, čo sa týka odborných vecí, aký som kedy videl. Nie je tam nič zveličené, nadsadené, kto to videl a zažil, vie, že je to zo života. Rýchlosť, s akou pracujú, je naozajstná. Američania sú povestní tým, že majú na všetko štandardné postupy, okamžite vedia, ako reagovať,“ hovorí MUDr. Viliam Dobiáš, ktorý roky pracoval ako primár na pohotovosti.
A čo lekári, ktorí v thrileroch bojujú s neznámymi katastrofickými vírusmi a vzápätí dokážu vyrobiť proti nim vakcíny?
„Sú strašne smiešne, videl som asi dva alebo tri. Smiešne je ten najjemnejší výraz, aký viem použiť. Na pobavenie je to však dobré,“ hovorí virológ Fedor Čiampor.
(uj)