* Prečo sa smejeme?
Vedci rozlišujú dva spôsoby smiechu: úprimný, radostný smiech a smiech umelý, akoby vynútený. Smiech vyvoláva v mozgu chemické reakcie, vyrába napríklad viac prirodzených „tlmičov“ bolesti, odstraňuje stresové hormóny. Okrem toho smiech vyvoláva vyššiu tvorbu interleukínu 2, látky, ktorá zvyšuje našu odolnosť.
* Prečo plačeme?
Naše telo vylučuje plačom stresové hormóny a škodlivé látky, predovšetkým soli, napríklad káliumchlorid. Preto voláme plač aj ventilom duše. Ak ochutnáme slzy, majú chuť ako čistá morská voda. Muži plačú v priemere 1,5-krát, ženy 5,3-krát za mesiac. Ale mužský plač sa vyskytuje dnes dvakrát častejšie ako pred desiatimi rokmi, čím sa muži približujú nežnému pohlaviu.
* Prečo sa dívame pri premýšľaní nahor?
Všimnite si, ak sa snažíme vyriešiť nejaký problém - dvíhame hlavu nahor. Pohyb očí vraj dokonca prezrádza, ktoré zážitky alebo spomienky nám pomáhajú: pohľad dohora napravo sprevádza spomienku na detstvo, dohora naľavo - spomienku z posledných mesiacov. Pri pohľade napravo si zároveň spomíname na staré zvuky či slová. Naopak, keď sa pozeráme doľava, prichádzajú nám na um nové zvuky. Pohľad dolu značí spomienky na nepríjemné zážitky. Toto všetko potvrdili viaceré výskumy.
* Prečo sú vlasy zrkadlom zdravia?
Pri strese alebo keď sme nervózni, chorí či veľmi smutní, práve tieto mazové žliazky vylučujú priveľa výlučkov. Naše vlasy sú vtedy mdlé, lepkavé a bez lesku. Teda aj ony hovoria o tom, ako sa cítime a aká je naša celková duševná či telesná pohoda. (r)