SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Slovník pojmov - Pojmy

Abstinenčné príznaky

Abstinenčné príznaky sú telesné a psychické zmeny, ktoré sa objavia po prerušení alebo ukončení užívania drogy.

Aciklovír, Acyklovír

Aciklovír, Acyklovír je látka pôsobiaca proti vírusu herpes simplex - opar.

Adaptácia

Adaptácia je pomalé prispôsobovanie sa organizmu podmienkam prostredia zabezpečujúce jeho prežitie.
Adaptácia môže byť anatomická, fyziologická a etologická

Adolescencia

Adolescencia je obdobie dospievania - od puberty do dospelosti - zhruba zodpovedajúce strednej škole.

Adolescent

Adolescent je jedinec v období dospievania, čiže adolescencie.

Adrenalín, Epinefrín

Adrenalín, Epinefrín je nadobličkový hormón, vytváraný na základe podnetov z autonómneho nerstva.
Reguluje rozvádzanie krvi v stresových situáciách a v reakciách na nebezpečie, ovplyvňujúci činnosť srdca, krvného tlaku. Uvoľňuje sa pri strese.

Adult, Adultus, Adulta

Adult, Adultus, Adulta je pohlavne dospelý, zrelý jedinec. Adulta - žena

Aerobná kapacita

Aerobná kapacita je najvyššia dosiahnuteľná hodnota spotreby kyslíka.

Aerobný

Aerobný je vyžadujúci prítomnosť kyslíka.

Afrodiziakum

Afrodiziakum je látky povzbudzujúce pohlavnú túžbu a zvyšujúce vzrušenie, u mužov aj potenciu. Názov je odvodený od gréckej bohyne lásky - Afrodité.

Akútne ochorenie

Akútne ochorenie je náhle alebo krátkodobé ochorenie, ktoré môže a nemusí byť závažné.

Akútny

Akútny je prudký, rýchly priebeh.

Alergén

Alergén je látka, ktorá v organizme vyvoláva alergickú reakciu. Väčšina alergénov je bielkovinovej povahy. Spúšťajú imunitnú odpoveď alergických osôb, ktorá má nežiadúce klinické prejavy. Medzi alergény patria napríklad pele tráv, burín a stromov, domáce roztoče a potraviny, ako napríklad arašidy, pšenica a kravské mlieko.

Alergia, Alergická reakcia

Alergia, Alergická reakcia je nadmerná a neadekvátna reakcia imunitného systému, charakterizovaná ako precitlivenosť na špecifické látky. Alergia môže postihovať rôzne časti tela, predovšetkým respiračný systém (napr. senná nádcha, astma), gastrointestinálny trakt (napr. alergia na arašidy) alebo kožu (napr. kontaktná dermatitída).
Alergická reakcia sa prejavuje svrbením očí, vodnatým výtokom z nosa, vyráýkami alebo vracaním, príčinou je uvoľnenie histamínu v tele.

Amalgám

Amalgám je zmes z kovového prášku a ortute používaná stomatologóm ako výplň do zubov

Aminokyselina, Aminokyseliny

Aminokyselina, Aminokyseliny je stavebná jednotka bielkovín, prítomná vo všetkých organizmoch. Aminokyseliny tvoria rôzne kombinácie uhlíka, vodíka, dusíka a kyslíka; niektoré z nich obsahujú aj síru.
Bielkoviny buduje 20 aminokyselín, z ktorých je maximálne desať nevyhnutných pre človeka: arginín, fenylalanín, histidín, izoleucín, leucín, Iyzín, metionín, treonín, tryptofan a valín.
Rastliny a niektoré mikroorganizmy si všetky potrebné aminokyseliny zabezpečujú fotosyntézou. Naopak živočíchy sú pre svoju potrebu schopné vyprodukovať len časť aminokyselín, preto zvyšok prijímajú v potrave.

Amnion, Amnionový vak

Amnion, Amnionový vak je plodový obal. Obal plodu pokrýva pupočník a plodovú stranu placenty. Podieľa sa na vzniku plodovej vody.

Amputácia

Amputácia je 1. odstránenie časti korunky a koreňa zubu
2. odstránenie orgánu, údu.

Anabolický

Anabolický je budujúci (svaly).

Anaboliká, Steroidy

Anaboliká, Steroidy - ide o mužské pohlavné hormóny alebo im podobné látky, používané hlavne "športovcami" ako doping. Dlhodobé užívanie má za následok oslabenie imunity, poškodenie pečene, ciev a srdca, zastavenie rastu a u mužov aj neplodnosť, vypadávanie vlasov, problémy pri močneí, zväčšenie prostaty a rast pŕs, u žien zase nadobudnutie mužských čŕt, poruchy v menštruačnom cykle, zmenšenie pŕs a zhrubnutie hlasu. Ďalej sa zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice a môže sa objaviť aj podráždenosť, depresia a sklon k násiliu.

Anaeróbne baktérie

Anaeróbne baktérie - ide o baktérie žijúce za neprítomnosti kyslíka. Mnohé z nich patria k bežnej flóre na slizniciach (ústa, črevá, ženský pohlavný systém). Ochorenie môžu vyvolať narušenoie ich rovnováhy. Infekcia môže postihnúť rôzne časti tela, obvykle je charakterizovaná rozpadom tkaniva (gangrémou), či vznikom abscesov. Pri liečbe sa okrem antibiotík využíva aj chirurgické ošetrenie.

Anaeróbny

Anaeróbny je nevyžadujúci prítomnosť kyslíka.

Anafylaxia, Anafylaktický šok

Anafylaxia, Anafylaktický šok - ide o hyperakútnu reakcia imunitného systému na alergén, sprevádzaná uvoľnením histamínu a iných biologicky účinných látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, pokles krvného tlaku, prípadne srdcové zlyhanie. Anafylaxia je často spojená s parenterálnym vstupom alergénu, ako je bodnutie včelou alebo osou, alebo injekcie penicilínu. Anafylaxia je závažná ale relatívne zriedkavá reakcia, ktorá rýchlo ustupuje pri liečbe adrenalínom.
Oporúčaný článok: Anafylaktický šok


Analgézia

Analgézia je bezbolestnosť, tzv. vymiznutie vnímania bolesti, je súčasťou anestézie.

Análny otvor, Ritný otvor

Análny otvor, Ritný otvor je otvor, ktorým končí tráviaci trakt.

Análny styk

Análny styk je súlož do konečníka.

Anémia

Anémia je chudokrvnosť.

Anomália

Anomália je 1.nepravideľnosť, odchýlka od normálneho stavu, podoby, tvaru, normy, prípadne; 2. úchylka

Antibiotiká

Antibiotiká sú látky, ktoré zastavujú rast baktérii či iných organizmov.
Delia sa podľa účinkov na baktérie a zloženia. K najdôležitejšim skupinám antibiotík patria penicilíny, tetracyklíny, cefalosporíny, makrolidové antibiotiká, aminoglykosidy a chinolony.
Tieto lieky majú byť užívané len na lekársky predpis. Ich úživanie sa riadi určitými pravidlami. Musia sa užívať v určených časových intervaloch, je nutené ich užívať určitú dobu, minimálne týždeň, aby nedošlo k návratu ochorenia.
Pri nedodržaní pravidiel hrozí riziko vzniku rezistencie, čím sa môžu nepriamo poškodiť aj ďalšie orgány. Antibiotiká nepôsobia proti vírovým ochoreniam, ako je napríklad chrípka.

Antigén

Antigén je látka, ktorá sa normálne v organizme nenachádza, ktorá spúšťa imunitnú odpoveď v rámci obranyschopnosti organizmu proti cudzorodým látkam alebo organizmom. Väčšina antigénov sú bielkoviny.

Antihistaminiká

Antihistaminiká - ide o skupinu chemických látok, ktoré blokujú účinky histamínu. Histamín v tele uvoľňujú mastocyty ako odpoveď na stimuláciu alergénmi pri alergickej reakcii. Antihistaminiká sú dostupné vo forme tabliet, sirupov alebo očných kvapiek.


Antikoncepcia

Antikoncepcia je označenie pre ochranu pred otehotnením. Okrem liekov sú to kondómy, vaginálne krémy a peny.

Antioxidanty

Antioxidanty sú látky, ktoré zamedzujú oxidácii iných látok. Neutralizujú škodlivé voľné radikály vznikajúce v organizme ako vedľajší produkt premeny látok v bunkách.
Najdôležitejšie antioxidanty: vitamín C, vitamín E, betakarotén a selén.

Atavizmus

Atavizmus sú útvary alebo javy, ktoré sa v priebehu embryonálneho vývoja objavujú u dospelých jedincov nižších savcov, však u ľudského zárodku do pôrodu zmiznú.

Atopia

Atopia je vrodená dispozícia k vzniku alergického ochorenia.

Atrofia

Atrofia je zmenšenie alebo zakrpatenie orgánu či svalu.

Autozomálne dominantné ochorenie

Autozomálne dominantné ochorenie - na danej lokalizácii génu vykazuje jedna kópia (alela) daného génu (otcovská alebo materská) zmenu, ktorá vedie k chorobným prejavom, aj napriek druhej normálnej kópii.

Autozomálne recesívne ochorenie

Autozomálne recesívne ochorenie - na istej lokalizácii génov vykazujú zmenu obe kópie (alely) zodpovedajúceho génu (otcovského aj materského). Ak je zmenená len jedna kópia génu, ochorenie sa neprejaví, pretože druhá normálna kópia génu na kompenzáciu následkov zmeny postačí. Ak sa autozomálne recesívne ochorenie vyskytne u dieťaťa zdravých rodičov, musíme vychádzať z toho, že obaja rodičia majú okrem normálnej kópie na danej lokalizácii génu aj jednu zmenenú kópiu génu.

Baktéria

Baktéria - mikroskopické, väčšinou jednobunkové organizmy, patriace medzi najprimitívnejšie živočíchy; chýby im bunkové jadro typické pre zložitejšie bunky.
Niektoré baktérie sú heterotrofné, čiže nie sú schopné vyrábať energeticky bohaté organické látky, a parazitujú na iných, iné sú saprofytické, čiže výživu čerpajú z rozkladajúcich sa odumretých látok, pričom ich vracajú do pôdy. Ďalšou skupinou sú autotrofné faktérie, ktoré chemickú energiu získan,ú z oxidácie minerálnych látok využívajú na tvorbu organických látok.

Bazálna teplota

Bazálna teplota je teplota meraná v pošve (poprípade v konečníku) ráno hneď po prebudení. U žien odráža zmeny spôsobené hormonálnym cyklom. V druhej fáze menštruačného cyklu sa teplota mierne zvýši (nad 37 °C) pod vpvlyvom vylučovania hormónu gestagénu, čo svedčí o prebiehajúcej ovulácii. Tento poznatok sa využíva i v antikoncepcii - tzv. plodné a neplodné dni.

Benígny

Benígny je nezhubný nádor, presne ohraničený, nenapadajúci okolité tkanivá a nemajúci ďalšie ložiská (metastázy).

Bielkovina, Bielkoviny

Bielkovina, Bielkoviny je skupina organických zlúčenín prítomných vo všetkých organizmoch. Bielkoviny tvoria reťazce aminokyselín prepojených podľa určitého vzorca, o ktorom rozhodujú gény v bunkovom jadre.
Osobitne významnou skupinou bielkovín sú enzýmy, ktoré určujú priebeh všetkých chemických reakcií v bunke. V tele živočícha alebo rastliny sa môže nachádzať až 10.000 rôznych bielkovín, pričom každá z nich má konkrétnu funkciu. Správne rozloženie bielkovín v potrave má veľký význam pre zdravie človeka.

Bigamia

Bigamia je uzatvorenie druhého manželstva, čo je v našej spoločnosti nezákonné a jedná sa o trestný čin dvojitého manželstva a trestá sa vezením.

Bisexuál

Bisexuál je súčasne heterosexuál a homosexuál. Vyhľadáva sex s rovnakým, ale aj rozdielnym pohlavím. Obidva druhy ho sexuálne uspokojujú.

Blastogenéza

Blastogenéza je v embryológii vývoj zárodku od okamihu oplodnenia (vznik zygoty) do začiatku embryogenézy (cca 15. deň), resp. začiatku dokázateľnej činnosti srdca (cca 23. deň). Narušenie vývoja v tomto štádiu je príčinou blastopatií.

Blastoméra, Blastula

Blastoméra, Blastula je útvar, ktorý vzniká asi 100-120 hodín po ženinej ovulácii, a to delením zygoty (ciže prvej bunky nového organizmu, ktorá vznikla spojením vajíčka a spermie).

Blastoméry

Blastoméry sú bunky vznikajúce ďalším delením - rýhovaním zygoty. U ľudského zárodku sú rovnako veľké až do počtu 16, všetky komunikujú s povrchom a majú rovnakú vývojovú potenciu. V neskoršom delení vznikajú už nerovanké dcérske bunky s výrazne odlišnou potenciou - menšou na povrchu (mikroméry) dávajú vznik trofoblastu, väčšie bez komunikácie s povrchom (makroméry) dávajú vznik embryoblastu.

Blastopatia

Blastopatia je poškodenie zárodku v najrannejšej fáze jeho vývoja, t.j. v samom začiatku delenia oplodneného vajíčka. Môže spôsobovať odumretie zárodku alebo je príčinou ťažkých vývojových chýb.

Blokátory nidácie

Blokátory nidácie sú prostriedky zabraňujúce uhniezdeniu (nidácii) oplodneného vajíčka v maternici. Zahŕňa najmä hormonálne prípravky (morning-after pill) a vnutromaternicové telieska (IUD). Používajú sa v núdzových situáciach i preventívne ako antikoncepcia.

Bolesť

Bolesť je psychický stav, ktorý vzniká v dôsledku mimoriadne silných alebo poškodzujúcich účinkov na organizmus, ohrozujúcich jeho existenciu alebo celostnosť. Bolesť je jedným z najcennejších výsledkov evolúcie živočíšneho sveta.
Bolesť má osobitne veľký klinický význam ako symptóm poruchy normálneho priebehu fyziologických procesov, keďže celý rad patologických procesov ľudského organizmu sa ohlasuje bolestivými pocitmi ešte pred vznikom vonkajších symptómov ochorenia.
Pocity bolesti vznikajú v centrálnom nervovom systéme spojením procesov začínajúcich sa v receptoroch kože alebo vnutorných orgánov, od ktorých sa impulzy špeciálnymi dráhami dostávajú do podkôrpvých systémov mozgu, vstupujúcich do dynamickej interakcie s kôrpvými procesmi vo veľkých mozgových hemisférach. Reakcia na bolesť predstavuje najsilnejšiu nepodmienenú reakciu.

Bunka

Bunka je základná stavebná a funkčná jednotka živých organizmov. Je síce najmenšou časticou organizmov, ale je schopná samostatného života. Niektoré jednoduché mikroorganizmy, napr. baktérie, tvorí len jedna bunka. Naopak, systematicky vyššie zaradené rastliny a živočíchy tvorí veľké množstvo buniek vytvárajúcich špecializované tkanivá a orgány. V ľudskom tele sa nachádza niekoľko miliónov buniek.
Každá bunka je ohraničená tenkým obalom - cytoplazmatickou membránou, ktorá umožňuje styk bunky s prostredím. Okrem toho reguluje prísun vody a minerálnych látok do bunky a naopak, škodlivé látky z nej vylučuje. Pod membránou je protoplazma, ktorú takmer pri všetkých bunkách tvorí bunkové jadro a tekutá cytoplazma. V jadre, ktoré riadi všetok pohyb v bunke, je uložená genetická informácia bunky DNA, t.j. zakódované pokyny na rast a regeneráciu buniek. Produkčným centrom bunky je cytoplazma obsahujúca útvary nazývané organely. Medzi ne patria aj mitochondrie a ribozómy. V mitochondriách prebiehajú biochemické reakcie súvisiace s dýchaním, ktoré bunke zabezpečujú prísun energie. V ribozómoch sa na základe informácie DNA zhromažďujú enzýmy a ďalšie bielkoviny.
Rastlinné bunky sa od živočíšnych odlišujú tým, že majú tvrdšiu vonkajšiu bunkovú stenu z celulózy a v cytoplazme vakuoly nielen so stavebnou a zásobnou, ale aj regulačnou a exkrečnou funciou. Okrem toho sa v zelených rastlinách nachádzajú organely šošovkovitého tvaru nazývané chloroplasty, obsahujúce zelené farbivo chlorofyl, ktorý má spolu so slnečnou energiou dôležitú úlohu pri fotosyntéze.

CD 4 lymfocyty

CD 4 lymfocyty je podskupina bielych krviniek, podieľajúcich sa na obranyschoponosti organizmu. Ich poškodenie vedie k narušeniu imunity, sú často napádané vírom HIV (príčina AIDS).

Chlorofyl

Chlorofyl je zelené farbivo rastlín prenášajúce kyslík.

Cholesterol

Cholesterol je tuková látka, ktorá má niekoľko podtypov - a to s nízkou alebo vysokou hustotou. Vyskytuje sa len v živočíšnej ríši.

Choriogonádotropín

Choriogonádotropín je hormón, ktorý sa tvorí už cca 10 dní po oplodnení a vylučuje sa močom. Jeho prítomnosť je podkladom pre tehotenské testy (gravitest). Okrem tehotenstva jeho prítomnosť v moči môže byť signálom pre chorobu alebo nádov pohlavných žliaz.

Chromoglykát sodný

Chromoglykát sodný sa používa na prevenciu astmy (inhalačne) a pri sennej nádche (v nosových sprejoch alebo očných kvapkách). Patrí medzi nesteroidné protizápalové lieky. Stabilizuje mastocyty, čím pomáha predchádzať uvoľňovaniu bronchospastických mediátorov.


Chromozóm, Chromozómy

Chromozóm, Chromozómy - stále vláknité štruktúry bunkového jadra, v ktorej je obsiahnutá dedičná informácia.
Človek má vo svojich telesných bunkách 46 chromozómov (2 sady po 23 chromozómov, z ktorých každá pochádza od jedného rodiča). Dva z nich sú tzv. pohlavné chromozómy, ktoré rozhodujú o pohlaví daného jedinca (XX u ženy, XY u muža), ostatné chormozómy (22 párov) sú tzv. autozómy (totožné u muža i ženy).

Chronický

Chronický je trvajúci po dlhú dobu, priebežný, stály.

Chuť

Chuť je jeden z ľudských zmyslov. Chuť rozlišujeme: slanú, sladkú, kyslú a horkú.

Čuch

Čuch je jedným z ľudských zmyslov. Každý človek, každý vek, každé pohlavie a každá rasa má iný charakteristický pach. Telesný pach každého človeka prijíma svoje najdôležitejšie charakteristiky v puberte. Na konci pohlavnej aktivity sa znovu mení. Príroda tak systémom pachov predurčila istých ľudí pre seba a zámerne sťažila ich párovanie s inými ľudmi (v rodine). Taktiež osobný charakteristický pach potu, zvlášť pod pazuchami, zadku a stehenných záhyboch, má na určitých ľudí príťažlivý a na iných odpudivý účinok.

Cysta, Cysty

Cysta, Cysty je jedno- alebo viackomorovné, pôvodne neexistujúce dutiny v kostiach alebo mäkkých častiach s kašovitým alebo najprv tekutým obsahom.

Cytoplazma

Cytoplazma je základná látka živej bunky.

Deflorácia

Deflorácia je pretrhnutie panenskej blany (hymenus) pri prvom pohlavnom styku.

Degenerovaný

Degenerovaný je zmenený poškodzujúcim opotrebovaním.

Denný rytmus

Denný rytmus - ide o 24-hodinový cyklus správania sa.
Denný rytmus zvyčajne závisí od prítomnosti či neprítomnosti svetla. V prípade, že saorganizmu zmení cyklus svetla a tmy, pôvodný rytmus spravidla pokračuje aj niekoľko ďalších dní, ale potom, samozrejme už nastane nový denný rytmus.

Depilácia

Depilácia je znamená vyholenie, čiže ide o dočasné odstránenie chĺpkov, fúzov alebo vlasov.

Deratizácia

Deratizácia je proces, ktorým sa likvidujú hlodavce, najčastejšie sú to myši a potkany.

Dezinfekcia

Dezinfekcia je súbor opatrení, ktoré majú za cieľ zlikvidovať patogénne mikroorganizmy.

Dezinsekcia

Dezinsekcia je proces, ktorým sa likviduje škodlivý hmyz, najčastejšie sú to muchy, mravce, šváby a iné.

DNA, Deoxyribonukleová kyselina

DNA, Deoxyribonukleová kyselina má mimoriadny význam v bunkách, pretože je nositeľkou genetickej informácie.
Každý jedinec je síce výnimočný, ale podobá sa na rodičov a príslušníkov svojho druhu. Okrem najjednoduchších buniek sa DNA vždy nachádza v bunkovom jadre v chromozómoch. Tvoria ju dlhé reťazce organických zlúčenín nazývaných nukleotidy, ktoré sú skrútené do dvojitej špirály pripomínajúcej zvinutý povrazový rebrík. Pred delním bunky sa molekula DNA uprostred "rozpolí" a obidve polovice sa stanú chemickým vzorcom pre vytvorenie chýbajúcej polovice.
Takto vzniknú z jednej molekuly dve dcérske molekuly, ktoré sú úplne zhodné s pôvodnou materskou melekulou. Hoci nukleotidov sú len štyri typy, jediný gén tvorí až niekoľko tisíc nukleotidov, pričom každý gén zodpovedá za vytvorenie jedného proteínu, napr. enzýmu. Jeho tvorbu zabezpečuje mediátorová RNA, ktorá prenáša génovú informáciu z bunkového jadra do cytoplazmy. Tento proces zabezpečuje, že aminokyseliny sa spájajú takým spôsobom, aby vznikla príslušná biekovina.
Usporiadanie nukleotidov prepísaných z DNA do RNA je rozhodujúce a závisí od toho, aké aminokyselliny sa do procesu zapoja. Vzťah medzi usporiadaním nukleotidov v nukleových kyselinách a aminokyselín v biekovinách sa nazýva genetický kód. Vzájomné pôsobenie génov je rozhodujúce napr. pre farbu očí alebo vlasov, ale rozhoduje aj o tom, či sa z organizmu vyvinie rastlina alebo človek.
Za objavenie štruktúry DNA udelili v roku 1953 Jamesovi Watsonovi, Francisovi Crickovi a Mauriceovi Wilkinsovi Nobelovu cenu. Objasnenie jej štruktúry umožnilo aj ďalšie objavy, ktoré viedli okrem iného ku génovému inžinierstvu, k spoľahlivej identifikácii jedinca na základe DNA, ale aj k pokusu zmapovať celú DNA človeka.
druh nukleovej kyseliny, ktorá nesie dedičné informácie (gén, chromozóm). Je uložená v jadre bunkz a tvorená dvomi dlhými reťazcami vzájomne špirálovito obtočenými. Základnými stavebnými prvkami sú nukleotidy so štyrmi rôznymi bázami. Jedinečné zoskupenie týchto nukleotidov v reťazci je podkladom informácie uloženej v DNA (genetický kód). Ide o adenín (A), guanín (G), cytosín (C) a thymín (T).

Droga

Droga je Droga je akákoľvek prírodná či syntetická substancia, ktorá po vpravení do živého organizmu mení jeho jednu či viac psychických či fyzických funkcií.

Dýchanie

Dýchanie je proces prebiehajúci vo všetkých bunkách, pri ktorom sa z organických zlúčenín uvoľňuje energia.
Táto chemická energia podporuje akúkoľvek aktivitu buniek, aj keď sa je časť teplom stráca. Pri anaeróbnom dýchaní, uskutočňovanom pri fermentácii a pri námahe svalov, nie je kyslík potrebný, ale výsledkom je len malé množstvo energie. Výsledkom aeróbneho dýchania, kde je kyslík potrebný, je väčšie množstvo energie.

Edém, opuch

Edém, opuch je preniknutie tekutiny do tkaniva.

Ejakulácia

Ejakulácia - muž pri onanii či pohlavnom styku reaguje na vyvrcholenie výronom semena. Táto tekutina obsahuje spermie.

Ekboliká

Ekboliká sú mimoriadne škodlivé chemické prostriedky pre vyvolanie potratu.

Eklampsia

Eklampsia je kŕčovité štádium vyskytujúce sa ku koncu tehotenstva. Záchvaty sa môžu opakovať a ohrozujú ako matku (krvácanie do vnútorných orgánov), tak i dieťa (nedostatok kyslíka). Niekedy je nutné ukončenie tehotenstva cisarským rezom.

Ektoderm

Ektoderm je vonkajší zárodočný list v začiatočnej fáze ľudského zárodku. Vzniká z neho napr. nervový systém, zuby, pokožka.

Embryo, Zárodok

Embryo, Zárodok je zárodok rastlliny alebo živočícha, ktorý sa vyvíja od okamihu, keď sa oplodnené vajíčko - zygota začína deliť až po kíčenie, pôrod alebo liahnutie.
Jedinec vyvíjajúci sa v maternici vzniknutý spojením spermie a vajíčka oplodnením. Za embryo človeka sa považuje vývojové štádium do 8 týždňov, počas ktorých sa vyvinú základy všetkých orgánov. Od 8 týždňa hovoríme o plode (fetus). Toto obdobie je najcitlivejšie na posobenie rozličných škodlivých látok a infekcii, ktoré môžu zasiahnuť do vývoja orgánov.

Embryoblast

Embryoblast je súvislý zhluk veľkých buniek v rozrýhovanej zygote, označovaný aj ako vnútorná bunková masa. Diferencuje sa v embryonálnom tkanive zárodku.

Embryogenéza

Embryogenéza je vývoj zárodku (embrya) od štádia embryoblastu po skončenie organogenézy. Embryogenéza nadväzuje na blastogenézu, na ňu nadväzuje fetálny vývoj.

Embryonálne obdobie

Embryonálne obdobie - ide o prvých 9 týždňov vývoja ľudského organizmu v maternici. V tomto období sú položené základy všetkých orgánových systémov a ich jednotlivých častí. Jedná sa o najcitlivejšie obdobie na vplyv vonkajších vplyvov, ako toxických, iradiačných, metabolických, psychických ai.

Embryopatia

Embryopatia je súborné označenie pre poškodenie zárodku vplyvom vonkajších činiteľov - infekcia, žiarenie, chemické látky, niektoré lieky. Ide o poškodenie v období základného vývoja jednotlivých orgánov a ich systémov (orgánogenézia) často s ťažkými dôsledkami.

Endoderm

Endoderm je vnútorný zárodočný list v začiatočnej fáze ľudského zárodku. Vzniká z neho napr. výstielka a žľazy tráviacej, dýchacej a močovej sústavy.

Endokrinný

Endokrinný je týkajúci sa vnútornej sekrécie (vylučovanie látok dôležitých pre organizmus - hormónov do krvi).

Enzým

Enzým je bielkovinová molekula, ktorá pôsobí ako biologický katalyzátor.
Enzýmy urýchľujú prakticky každú chemickú reakciu prebiehajúcu v organizmoch a bez tohto biologického urýchľovača by sa zastavil život. Enzýmy fungujú na princípe "zámok a kľúč", pretože na učitý enzým sa viažu len niektoré molekuly. Potom nastane reakcia, ktoré môže byť vo forme zlučovania, premeny alebo rozkladu molekúl.
Niektoré enzýmy fungujú len za príítomnosty iných faktorov - koenzýmov. Pri cicavcoch a niektorých živočíchoch sú zdrojom koenzýmov vitamíny.

Epidémia

Epidémia je náhle vypuknutie a hromadné šírenie infekčného ochorenia v určitej územnej oblasti a v určitom časovom období v populácii presahujúci bežný celoročný priemer. V minulosti to boli epidémie moru, cholery, v súčasnosti ide o epidémiu chrípky, či iných viróz.

Epiderma, Pokožka

Epiderma, Pokožka je vrchná ochranná a vodovzdorná vrstva buniek na tele rastliny alebo živočícha.

Epidurálna injekcia, Epidurálka

Epidurálna injekcia, Epidurálka - ide o znecitlivenie pred niektorými lékarskými výkonmi, keď sa znecitlivejuca látka podáva do oblassti nervov zásobujúcich oblasť, ktorá nemá byť vnímaná - napr. anestézia epidurálna sa dáva do chrbtového kanálu.

Epidurálna pôrodná analgézia

Epidurálna pôrodná analgézia je epidurálna injekcia sa aplikuje pri bežiacom pôrode, spravidla pri otvorení na 3-4 cm. Anestetikujm je vstrekované cez cievku do priestoru medzi tvrdou blanou mozgovo-miešnou (púzdro obklopujúce miechu) a stavce chrbta a tým umŕtvuje spodnú časť tela. Spôsobuje vymiznutie, resp. zmiernenie vnímania bolesti počas pôrodu, bez zmeny vnímania citlivosti v dolných končatinách.

Epilácia

Epilácia je trvalé odstránenie chĺpkov zničením ich rastového centra prevádzaného elektrokoagulačnou epilačnou ihlou.

Epiziotómia

Epiziotómia je nástrih hrádze počas pôrodu.

Erekcia

Erekcia je stoporenie pohlavného údu.

Erektilný

Erektilný je schopný erekcie.

Erotogénna zóna

Erotogénna zóna je sexuálne vzrušujúca oblasť. Ide o miesto na ľudskom tele, ktoré človeka stimuluje (vzrušuje) k pohlavnému styku a ďalším sexuálnym aktivitám.

Erotogénny

Erotogénny - určité časti tela, ktoré ak sú stimulované vyvolávajú sexuálnu rozkoš a túžbu po milovaní.

Escherichia coli

Escherichia coli je druh baktérie, ktorá je bežne v ľudskom tráviacom systéme - v hrubom čreve. V niektorých prípadoch však môže spôsobiť infekcie.

Esenciálne

Esenciálne je podstatné, životne dôležité.

Estrogén

Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí vo vaječníkoch, ale aj v kôre nadladvín a v tukovom tkanive. Estrogén je zodpovedný za rast pohlavných orgánov (maternica, pošva) a pohlavných znakov (ochlpenie, prsia). Hladina estrogénu kolíše s menštruačným cyklom. Pri menštruačnom cykle spôsobujú estrogény zhrubnutie maternice a tím ju pripravujú na prijatie oplodneného vajíčka. Estrogén patrí k steroidným hormónom.

Exokrinný

Exokrinný je týkajúci sa vonkajšej sekrécie.

Extrakcia zubu

Extrakcia zubu - ide o žiadané odstránenie zubu z jeho zubného lôžka mechanickým pôsobením. V zubnom lekárstve slúžia na uvoľnenie a vybratie zubu väčšinou kliešte a páka.

Fecundus

Fecundus je plodný.

Feminizácia

Feminizácia je rozvoj sekundárnych ženských pohlavných znakov u mužov. Ide o hormonálnu poruchu prejavujúci sa zväčšním prsníkov, zmenou ochlpenia a ženským rozložením podkožného tuku.

Fermentácia

Fermentácia je proces látkovej premeny, pri ktorom sa glukóza a ďalšie cukry rozkladajú bez prítomnosti kyslíka, pričom sa uvoľuje energia.

Feromón, Feromóny

Feromón, Feromóny je chemická látka, ktorou na seba pôsobia živočíchy rovnakého druhu.
Má dôležitú úlohu pri správaní mnohých živočíchov, vplýva na čuch.

Fertilita

Fertilita je plodnosť ženy, jej schopnosť porodiť životaschopné dieťa.

Fetálne obdobie

Fetálne obdobie je obdobie vývoja ľudského organizmu v maternici po ukončení prvých 9 týždňov. V tomto období prebieha rast, formovanie a diferenciácia vzniknutých štruktúr.

Fetopatia

Fetopatia je poškodenie plodu v období, keď sú už vytvorené základy jednotlivých orgánov a ich systémov. Býva infekčného pôvodu.

Fimóza, Fimósa

Fimóza, Fimósa je označenie pre zúženú predkožku, cez ktorú nie je možné pretiahnuť stoporený žaluď. Odstraňuje sa operatívne v detskom veku, pretože nie je možné udržiavať pod ňou hygienu a látky pod ňou sa zachytávajúce spôsobujú zápaly.

Folikul

Folikul je dutinka vo vaječníku, v ktorej dozrieva vajíčko. Kôra vaječníkov obsahuje veľa folikúl v rôznom stupni vývoja. Posledné štádium (tzv. Graafov folikul) je dutinka vyplnená tekutinou. V jej stene sa tvorí pohlavný hormón, hlavne estrogén. Iba niekoľko folikúl dozreje počas života ženy a uvoľní zrelé vajíčko. To putuje do vajcovodu (ovulácia). Ostatné folikuly zanikajú a tento zánik sa volá atrézia. Folikul sa po uvoľnení vajíčka premení na žlté teliesko (corpus Iuteum). zrenie folikúl riadi hormón hypofýzy.

Galaktorea

Galaktorea je tvorba a vylučovanie mlieka (laktácia) mliečnou žľazou mimo obdobia kojenia. Býva spojená s vymiznutím menštruácie (amenoreou). Príčinou býva nádor hypofýzy s nadmerou produkciou hormónu prolaktínu, vzácnejšie ako vedľajší účinok niektorých liekov.

Gameta, Gaméta

Gameta, Gaméta je pohlavná bunka,ktorá sa spája s bunkou opačného pohlavia.
U ženy hovoríme o vajíčku, u muža o spermii. Táto bunka vzniká a v pohlavných žľazách. Počet chromozómov je o polovicu menší ako v ostatných bunkách ľudského tela. Ak sa tieto dve bunky spoja, dochádza k oplodneniu - zygote.
Gaméty vznikajú pri meióze, čo je typ bunkového delenia.

Gangréma

Gangréma je rozpad tkaniva.

Gay

Gay je homosexuál.

Gén

Gén - nazýva sa aj dedičná vloha, časť DNA, ktorá je nositeľkou dedičnosti.
Každý gén sám alebo spolu s inými génmi podmieňuje vznik určitej vlastnosti organizmu. Rodičia počas reprodukcie odovzdávajú gény svojim protomkov. Gény sú na jednotivých chromozómoch v pároch. V rámci jedného páru môžu byť gény totožné, prípadne jeden gén môže byť nadradený (dominantný) a druhý podradený (recesívny). V tom prípade organizmus bude mať vlastnosti podmienené dominantným génom. Napr. aj má človek gén pre modré oči (recesívny) a jeden gén pre hnedé oči (dominantný), prevláda dominantný gén a človek bude mať oči hnedé.
Každý chromozóm sa skladá z tisícov génov. Genetika, ktorej základy položil J.G.Mendel, sa venuje dedeniu génov.

Genealógia

Genealógia je rodopis, história pôvodu jedinca či rodiny, zobrazuje sa genealogickým schématom - rodokmeňom. V genetickom poradenstve rodokmeň zachytáva výskyt a prenášanie určitej dedičnej choroby. Zostavenie takejto schémy môže objasniť spôsob dedičnosti danej choroby a určiť prípadné riziko jej prenosu na nové potomstvo.

Gestagenná hormonálna antikoncepcia

Gestagenná hormonálna antikoncepcia je antikoncepčná metóda, pri ktorej sa nepretržite užívajú progestíny, syntetické hormóny s účinkom na žlté telieska. Obvykle sa podáva vo forme tabliet - minipilulka (denne), injekciou (raz za tri mesiaceň a podkožným telieskom - implantátom (raz za päť rokov). Tieto prostriedky ovplyvňujú hlien v kanále hrdla maternice, ktorý je tak zmenený, akoby bola žena v neplodnej fáze menštruačného cyklu a tým bráni spermiám k ceste do maternice. Prídavným účinkom je blokovanie ovulácie, uvoľnenia vajíčka.

Gestagény

Gestagény - skupina ženských pohlavných hormónov, ktoré vznikajú vo vaječníkoch v druhej polovici menštruačného cyklu a po oplodnení aj v placente. Majú za úlohu pripraviť pohlavné orgány na tehotenstvo a k jeho udržaniu. Tiež ovplyvňujú mliečne žľazy pri kojení.

Gigolo

Gigolo je muž, ktorý sa predáva za peniaze - buď ako partner do spoločnosti, alebo k sexuálnym aktivitám.

Glukóza

Glukóza je jednoduchý cukor, cukor v krvi. Vzniká v organizme pri využívaní zložených sacharidov, je jedným z hlavných zdrojov energie, krvný cukor je dôležitý predovšetkým pre činnosť mozgu.

Glykogén

Glykogén je zložený cukor, hlavná rezerva organizmu sacharidov, vyskytujúca sa predovšetkým v pečeni, vo svaloch a v obličkách.

Gonáda

Gonáda je pohlavná žľaza, u žien hovoríme o vaječníkoch (ovárium) a u mužov o vajciach. Vznikajú v nich pohlavné bunky (vajíčka a spermie) a tvorí sa v nich pohlavné hormóny (estrogény a gestagény u žien a androgény u mužov).

Graafov folikul

Graafov folikul je dutinka, v ktorej stene sa tvoria ženské pohlavné hormóny. Je vyplnená tekutinou. Behom života ženy dozreje a uvoľní vajíčko do vajcovodu (ovulácie) len niekoľko folikúl a ostatné folikuly zanikajú. Po uvoľnení vajíčka sa folikuly menia na žlté teliesko (corpus Iuteum).

Grafenbergov bod, G bod

Grafenbergov bod, G bod je erotogénna zóna vo vagíne. Leží na prednej strane vagíny a je vzdialená asi 3-5 cm od vchodu do pošvy. Stimuláciou tohto bodu žena dosiahne orgazmus. Nie každá žena je však na tento bod citlivá a nie každý muž je schopný ho nájsť.

Granulómy

Granulómy - kostnaté novotvary z granulačného tkaniva, ktoré sa skladajú z mnohých buniek a ciev a z malého podielu väzivového tkaniva.

Gravitest

Gravitest - testy na zistenie tehotenstva. Väčšinou sú založené na preukázaní hCG (hormónu produkovaného placentou asi od 10. dna po oplodnení) v moči. Hormón hCG sa preukazuje laboratórne z malého množstva moča behom niekoľkých minút. Tieto testy sú spoľahlivé.

Gynekologiká

Gynekologiká sú látky používané k liečeniu gynekologických chorôb.

Haploidný

Haploidný - obsahuje len jednu sadu chromozómov. U človeka sú haploidné pohlavné bunky: vajíčka (gaméty) a spermie. Ich vzájomným spojením (oplodnením) vzniká diploidná bunka (zygota) s dvoma pármi chromozómov.

Hemisekcia

Hemisekcia - v zubnom lekárstve ide o rozpolenie zubu naplneného koreňovým kanálikom s cieľom zachovania oboch alebo jednej polovice zuba.

Hemoglobín

Hemoglobín je krvné farbivo s obsahom železa a bielkovín, ktoré hrá významnú úlohu pri transporte kyslíka.

Heterosexuál

Heterosexuál - muža priťahuje žena a ženu zase muž.

Histamín

Histamín je vysoko aktívna prirodzená chemická látka, ktorá sa uvoľňuje v tele v dôsledku alergickej reakcie. Má hlavný podiel na alergických príznakoch. Účinky histamínu sa dajú zmierniť symptomatickou liečbou pomocou antihistaminík.


HIV, Human immunodeficiency virus

HIV, Human immunodeficiency virus je vírus ľudskej imunodeficiencie spôsobujúci chorobu AIDS. Rozlišujeme dva druhy HIV (1 a 2). HIV je schopný dlhodobo prežívať v napadnutých bunkách najme v podskupine bielych krviniek podieľajúcich sa na obranychopnosti (CD 4 lymfocytoch). Prenáša sa pohlavným stykom, krvou aj z matky na plod. Nebezpečenstvo možnosti nákazy je najmä v období od nákazy ku vzniku preukázateľných protilátok, nakoľko v tomto období nie je možné nákazu preukázať.

Hlienová Billingsová metóda

Hlienová Billingsová metóda je metóda prirodzenej antikoncepcie, sledujúca množstvo a štruktúru hlienu vylučovaného z maternicového hrdla. Na začiatku cyklu je hlien hustý a tvorí sa ho málo - neplodná fáza cyklu. Akonáhle sa stáva redším a klzkejším, začína plodná fáza. Po ovulácii sa hlien zmení zase na hustý. Od tejto doby za tri dni začínajú opäť neplodné dni.

Hmat

Hmat je jeden zo zmyslov.

Homeostáza

Homeostáza je fyziologická rovnováha organizmu.

Homosexuál

Homosexuál je muž, ktorý nie je schopný zamilovať sa do opačného pohlavia.

Hormón

Hormón je rôznorodá skupina látok. Hormón vzniká v jednej časti tela a krvným riečiskom sa dostáva do inej časti. Tam potom pôsobí. Tvoria sa v endokrinných žľazách (žľazách s vnútornou sekréciou).

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia je jeden z druhov antikoncepcie. Rozlišujeme kombinovanú hormonálnu antikoncepciu a gestagénnu hormonálnu antikoncepciu.

Hypersenzitivita

Hypersenzitivita je nadmerná citlivosť na vonkajšie podnety, napr. pri alergii.

Hypertenzia

Hypertenzia je zvýšený krvný tlak.

Hypertrofia

Hypertrofia je zväčšenie, zbujnenie orgánov v dôsledku zväčšenia jeho buniek. Je reakciou na trvalo zvýšenú záťaž orgánu. Príkladom fyziologickej hypertrofie je zväčšenie svalov pri fyzickej práci, či športe. Na rozdiel od hyperplázie vzniká najmä v orgánoch, ktorých bunky nemajú schopnosť sa deliť.

Hypochonder

Hypochonder je simulant. Jedinec, ktorý má pocit, že má príznaky choroby, príp. niekoľkých chorôb, avšak v skutočnosti je zdravý. Avšak jedinec skutočne trpí, lebo je nepochopený a ani ho nikto nechce pochopiť.

Hypoglykémia

Hypoglykémia je nízka hladina cukru v krvi.

Hystéria

Hystéria je panický stav, pre ktorý je charakteristická výrazná a nestabilná emotivita (citlivosť), sklon k primitívnym reakciám, pocitom životného neuspokojenia. Nápadná je snaha o predvádzanie hysterických záchvatov (trasenie, kŕče, zrýchlené dýchanie, pády) pre verejnosť. Hystéria postihuje podstatne častejšie ženy ako mužov. Liečba je kombinovaná a to psychoterapia s hypnózou a farmakoterapiou.

IgE

IgE ide o skratku pre Imunoglobulín E. Väčšina alergických pacientov má nadmerne zvýšené hladiny tejto protilátky, ktorej tvorba je indukovaná kontaktom s určitým alergénom. Počas úvodnej fázy (senzibilizácie) v tele vznikajú protilátky triedy IgE, ktoré sú schopné špecificky rozpoznávať alergén. IgE sa viaže na povrch mastocytov v sliznici nosa, spojiviek a dýchacích ciest. Ďalší kontakt s alergénom vedie k jeho rozpoznaniu IgE a následnému uvoľneniu histamínu z mastocytov.


Imunita

Imunita znamená obranyschopnosť organizmu. Ide o schopnosť organizmu rozoznať vlastné a cudzorodé látky a pomocou protilátok cudzorodé zneškodniť.

Imunitný systém

Imunitný systém zabezpečuje ochranu organizmu pred cudzorodými a infekčnými látkami, odstraňuje vlastné poškodené alebo odumreté bunky.

Imunoglobulíny

Imunoglobulíny sú bielkoviny s aktivitou protilátky.

Imunosupresia

Imunosupresia - ide o potlačenie obranyschopnosti imunitného systému. Môže ísť o dôsledok liečby (kortikosteroidmi, cytostatkmi) alebo vplyvom niektorých ochorení. Je spojený s rizikom vzniku niektorých infekcií a nádorov.

Incest

Incest je pohlavný styk medzi pokrvne príbuznými. Je to tresný čin.

Infertilita

Infertilita je neschopnosť donosiť a porodiť životaschopné dieťa ženou, ktorá je schopná otehotnieť. Tehotenstvo končí potratom.
Príčinou môže byť ochorenie pohlavných orgánov, najmä maternice, celkové choroby ženy, vplyv vonkajšieho prostredia, dedičné poruchy plodu, niektoré infekcie - toxoplazmóza. Liečba je závislá na príčine.

Infúzia

Infúzia je umelé zásobovanie organizmu živinami.

Inkubačná doba

Inkubačná doba je doba od preniknutia nákazy (mikroorganizmu) do tela po objavenie sa prvých príznakov ochorenia.

Inštinkt

Inštinkt je vrodené správanie, ktorému sa živočích nenaučil, ani sa nevyvinulo vplyvom prostredia, ale zdedil ho po predkoch.
Mnohé zvieratá majú už od narodenia vo svojej nervovej sústave zabudované reakcie na príslušné podnety, s ktorými sa budú vo svojom prostredí stretávať. Na základe toho sú schopné správne reagovať, čo sa nemôže každá generácia učiť znova, napr. po vyliahnutí sa malé morské korytnačky vyhrabú z piesku a neomylne zamieria k moru.

Intolerancia

Intolerancia je precitlivelosť organizmu k látkam, ktoré sú v bežnej populácii znášane bez komplikácii.

Inzulín

Inzulín je hormón bielkovinového charakteru, produkovaný bunkami tzv. Langerhansových ostrovčekov slinivky brušnej, regulujúcej metabolizmus cukru a hladinu cukru v krvi.

Jazyk

Jazyk je sval s chuťovými pohárikmi v ústnej dutine.

Kalendárová metóda, Ogino-Kanusová metóda

Kalendárová metóda, Ogino-Kanusová metóda je metóda prirodzenej antikoncepcie, ktorá vypočítava plodné a neplodné dni z menštruačného kalendára za posledných 12 mesiacov. Od najkratšieho cyklu sa odpočíta 18 a výsledkom je prvý plodný deň (počítame vždy od prvého dňa menštruácie) a od najdlhšieho cyklo sa odpočíta 11, čím sa zistí posledný plodný deň.

Karcinogénny

Karcinogénny je rakovinotvorný.

Kastrácia

Kastrácia je odstránenie u mužov vajec a u žien vaječníkov. Nasleduje sterilita a nedostatočná tvorba pohlavných hormónov.

Klitoris

Klitoris je umiestnený v hornej časti ženských vonkajšich rodidiel (vulva). Stumuláciou klitorisu dochádza k orgazmu. Pri dlhšom dráždení sa klitoris zväčšuje a žena sa cíti vzrušená. Tento orgán je veľmi citlivý a pri neopatrnej stimulácii sa stáva bolestivý.

Klystír, Klyzma

Klystír, Klyzma je nálev tekutiny do konečníku a hrubého čreva. Používa sa k vyčisteniu (napr. pred niektorými vyšetreniami - irigografia, koloskopia), pri dlhotrvajúcej zápche, pred pôrodom a tiež pri podaní niektorých liekov.

Kojenie, Laktácia

Kojenie, Laktácia je tvorba a vylučovanie mlieka žľazou v prsníku (mamma). Je predpokladom pre kojenie. Už počas tehotenstva sa žľazy menia a začína sa vylučovať mlezivo (kolostrum), ktoré sa počas prvých dní po pôrode nahradí mliekom. Laktácia je riadená hormónmi, najmä prolaktínom a oxytocínom. Menštruačný cyklus ustáva. Veľkým podnetom pre tvorbu a vylučovanie mlieka je canie bradaviek a ovplyvňuje ho i psychika matky. Materské mlieko má optimálne zloženie všetkých živín, minerálov, tekutín a obranných látok pre novorodenca i pre kojenca.

Kolagén

Kolagén je komponent kostí, chrupavky, väzivového tkaniva bielkovinového charakteru.

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia - obvykle sa podáva vo forme tabliet, keď každá tableta obsahuje dva hormóny, estrogén (ženský pohlavný hormón) a progestín (hormón žltého telieska). Obvykle sa užíva v 28 dňových cykloch (21 dní sa užívajú tablety a 7 dní sa vynecháva - v túto dobu nastáva pseudomenštruačné krvácanie. Mechanizmus účinku je zoložený na zablokvaní ovulácie. Prídavným mechanizmom, ktorý zvyšuje spoľahlivosť, je vplyv na hlien v hrdle maternice, ktorý sa stáva nepriechodným pre spermie.

Komedo, Komedony

Komedo, Komedony - upchaté vyústenia mazových žliaz v podobe čiernych bodiek najčastejšie na tvári. Čierne zafarbenie nespôsobuje nečistota, ale je výsledkom chemických reakcií keratínu a mazu. Ich výskyt úzko súvisí so zvýšením mazotokom (mastná pleť) a sprevádza akné.

Komplex

Komplex je súbor dvoch a viacerých predmetov a javu vzájomne súvisiacich organicky alebo funkčne. V psychológii ide o súbor pocitov, myšlienok, vnemov a spomienok, ktoré môžu ovplyvňovať (podvedome) myslenie a správanie jedinca. Komplex menejcennosti - pocity nedostatočnosti, ktoré sa prejavujú buď výraznou hanblivosťou, skromnosťou alebo naopak exhibicionizmom a agresivitou.

Kondóm, Prezervatív

Kondóm, Prezervatív je mužská bariérová antikoncepcia. Je vyrobený z latexu a pred pohlavným stykom sa nasadzuje na stoporený penis. Ide o pomerne spoľahlivú metódu antikoncepcie, ktorá zároveň chrániaj pre pohlavne prenosnými chorobami.

Kortikosteroidy, steroidy

Kortikosteroidy, steroidy - ide o syntetické hormóny. Ich podskupinou sú glukokortikosteroidy. Sú to lieky, ktoré majú protizápalové účinky sprostredkované generalizovanou supresiou imunitného systému. Používajú sa v liečbe mnohých alergických stavov, ako aj napríklad pri reumatoidnej artritíde. Môžu mať závažné vedľajšie účinky. Dostupné sú vo forme tabletiek, krémov, očných kvapiek a v inhalačnej forme.


Kvasinka, Kvasinky

Kvasinka, Kvasinky - organizmy patriace k nižším hubám. Energiu získavajú fermentáciou.
Rozmnožujú sa nepohlavne, t.j. pučaním.
Všadeprítomné v prírode aj v ľudskom organizme (na koži, slizniciach), pričom za normálnych okolností nespôsobuje žiadne ochorenia. Ochorenie obvykle vyvolajú pri lokálnom alebo celkovom oslabení organizmu. Kvasinky sa využívajú i experimentálne (v genetickom výskume, Saccharomyces) a mnohé majú aj priemyselné využitie (pekáreň, výroba piva ai.)

Lesba, Lesbička

Lesba, Lesbička je hovorové označenie pre homosexuálnu ženu.

Libido

Libido je pohlavná či sexuálna túžba. Je to jeden zo záklaných ľudských pudov a tiež zdroj energie.

Lipid, Lipidy, Tuk, Tuky

Lipid, Lipidy, Tuk, Tuky - vo vode nerozpustné organické látky, nachádzajúce sa v živých organizmoch.
Keďže obsahujú tuky, oleje a steroidy (napr. cholesterol), mnohým živočíchom slúžia ako zásobáreň energie a cicavcom poskytujú ochranu pred chladom.

Lipóm

Lipóm je nezhubný nádor tvorený tukovými bunkami. Je pomerne častým kožným nádoro, ktorý spôsobuje rôzne veľké vyklenutia, ktoré nezmiznú ani po schudnutí. Ak zavadzia, je možné ho operatívne odstrániť.

Lubrikácia

Lubrikácia je zvlhčenie v zmysle zvlhčenia pohlavných orgánov pri vzrušení. Je jednou z podmienok priebehu pohlavného styku a dosiahnutia orgazmu. Lubrikácia je ovplyvnená parasympatickým nervovým systémom. Zvlhčenie zaisťujú predovšetkým ženské pohlavné orgány ako Bartholiniho žliazky a pošvová sliznica, ktorej činnosť je výsledkom pohlavného vzrušenia ženy. Pokiaľ je lubrikácia nedostatočná, je vhodné použiť lubrikačný gél.

Makroméry

Makroméry - väčšie blastoméry vo vnútri ľudského zárodku (bez komunikácie s povrchom), dávajú vznik embryoblastu.

Mánia

Mánia je 1. duševný stav charakterizovaný nadmernou veselosťou, rozjarenosťou a zvýšenou aktivitou. Duševná činnosť, myslenie a reč sú zrýchlené, postihnutý sa dopúšťa rôznych excesov (v sexuálnej sfére, v konzumácii alkoholu), bezhlavo nakupuje, utráca, spriada ohromné plány, ktoré nedotiahne do konca, je nekritický, ba može byť až agresívny. K liečbe sa používa lithium (dysforiká). Mánia býva súčasťou manioderpesívnej psychózy, pri ktorej sa strieda s depresiou. 2. najmä v zložených slovách označuje chorobný stav k niečomu (kleptománia, pyrománia, toxikománia).

Manželstvo

Manželstvo je zákonom a zvykom založené životné a sexuálne spoločenstvo muža a ženy.

Maskulinácia

Maskulinácia je premena ženských znakov na mužské.

Mastoptóza

Mastoptóza je pokles prsníka obvykle po zväčšení a zmenšení.

Masturbácia, Onania

Masturbácia, Onania je pohlavné sebaukájanie. Jedinec sa sám dráždi a tak si privodzuje príjemné pocity, ktoré sa spravidla končia orgazmom.

Maternica, Uterus

Maternica, Uterus - leží vzadu medzi močovým mechúrom a konečníkom a u pohlavne zrelej ženy sa podobá na cca. 7-9 cm dlhú hrušku. Panenský uterus má hmotnosť 45-65 g, uterus dospelej ženy 80-120 g. V tehotenstve sa môže hmotnosť maternice viac ako zdesaťnásobiť.

Materské znamienko, Naevus

Materské znamienko, Naevus je miestna vývojová anomália kože z pigmentových buniek (melanocytov) obsahujúcich melanín.

Meióza

Meióza je typ bunkového delenia, pri ktorom z jednej bunky vznikajú dve dcérske bunky. Dochádza k nemu pri vzniku pohlavných bunek (gamét) - vajíčka a spermie.

Menarché

Menarché je prvé menštruačné krvácanie u ženy. Je jedným z prejavov puberty. Objavuje sa väčšinou okolo 12. až 13. roku, v súčasnosti aj skôr.

Menopauza

Menopauza je ukončenie činnosti vaječníkov a vymiznutie menštruácie.

Menoragia

Menoragia je dlhotrvajúce silné menštruačné krvácanie.

Menštruácia, Menzes, Krámy, Perióda

Menštruácia, Menzes, Krámy, Perióda je ide o mesačné krvácanie, ktoré sa objavuje u dievčat v puberte, v priemere okolo 12. roku. Toto krvácanie sa periodicky opakuje každý mesiac až do menopauzy. Prvá menštruácia sa označuje ako menarche.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je cyklus zmien na sliznici maternice pohlavne zrelej ženy mimo obdobia tehotenstva. Je určovaný zmenami hladiny hormónov tvorených vo vaječníkoch a riadených z mozgu - hypofýjzy a hypotalamu. Celý cyklus trvá asi 28 dní. Za 1. deň sa považuje prvý deň menštruačného krvácania. Menštruačné krvácanie trvá 3-5 dní a žena pri ňom stratí viac ako 50 ml krvi. Po jeho skončení sa maternicová sliznica v prvej polovici cyklu obnovuje a rastie a vo vaječníku dozrieva folikul obsahujúci vajíčko. Uprostred cyklu sa vajíčko uvoľní do vajcovodu (ovulácia) a folikul sa zmení na žlté teliesko. Zmenia sa hladiny hormónov (začne sa vytvárať progesterón), preto sa zmení aj sliznica (hromadia sa zásobné látky), aby bola pripravená pre eventuálnu nidáciu (uhniezdenie) oplodneného vajíčka. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, žlté teliesko zanikne, poklesne hladina hormónov v krvi a pripravená maternicová sliznica zanikne: jej povrchová časť je odplavená s menštruačnou krvou. Zároveň prebiehajú zmeny aj v celom ženskom organizme (najmä v maternicovom hrdle, pošve a prsiach). Pokiaľ sa menštruačné krvácanie nejobjaví, došlo k oplodneniu, maternicová sliznica nebude zanikať a postupne dochádza k tvorbe placenty, ktorá prevezme výživu zárodku (a neskôr i plodu).

Metabolizmus

Metabolizmus je výmena látok, fyzická alebo chemická transformácia látok, ktoré sa v organizme nachádzajú alebo sa tam vytvárajú.

Metastáza

Metastáza je z odplavených buniek prvotného ohniska nádoru sa inde tvorí druhotný nádor.

Mezenchím

Mezenchím je riedke väzivové tkanivo v ľudskom zárodku, z neho sa počas vývoja vyvinú ďalšie spojivové tkanivá, cievny systém, hladká svalovina, krvotvorné tkanivo. Vzniká prevažne z mezodermu.

Mezoderm

Mezoderm je stredný zárodočný list v začiatočnej fáze ľudského zárodku. Vzniká z neho krv ,svaly, ľadviny, pohlavné žľazy a spojivové tkanivá.

Mikroinjekcia

Mikroinjekcia je vpravenie veľmi malých objemov či objektov do iných za súčasných zväčšení v mikroskope, napr. mikroinjekcia spermie do vajíčka (ICSI).

Mikroméry

Mikroméry - menšie blastoméry na povrchu ľudského zárodku, dávajúce vznik trofoblastu.

Mikropilulka

Mikropilulka je kombinovaná hormonálna antikoncepcia, ktorá obsahuje menej ako 50 ng estrogénu v jednej tablete.

Miniinterupcia

Miniinterupcia je umelé prerušenie tehotenstva (interrupcia) vykonané vákuovo do konca 8. týždňa tehotenstva.

Mitochondria

Mitochondria je energetické centrum bunky, v ktorej dochádza k oxidácii živín a premene na energiu.

Mitóza

Mitóza je bunkové delenie, pri ktorom z jednej bunky vznikajú dve dcérske bunky s úplne rovnakou dedičnou výbavou. Dochádza k nemu u vyšších oranizmov, vrátane človeka (s výnimkou pohlavných buniek, ktoré vznikajú meiózou).

Mlezivo, Kolostrum

Mlezivo, Kolostrum je hustá tekutina, ktorá predchádza vylučovaniu mlieka prvé dni po pôrode i počas tehotenstva. Obsahuje oproti mlieku väčšie množstvo bielkovín, minerálov, tukov, cukrov a protilátok, ktoré chránia novorodenca.

Morula

Morula je skoré vývojové štádium ľudského zárodku (zhluk 32 buniek) - embrya. Pod mikroskopom pripomína malinu.

Mostík

Mostík je umelá zubná protéza nosená susediacimi zubami a ich fixačným aparátom. Slúži na ošetrenie zubných medzier, ktoré sú charakterizované polohou a počtom chýbajúcich zubov. K zubnej medzere môže viesť jeden, ale aj viaceré chýbajúce zuby.

Mutácia

Mutácia je 1. premena hlasu v období puberty (mutovanie), nápadné u chlapcov v súvislosti s rastom hrtanu.
2. zmena genetickej (dedičnej) informácie na úrovni DNA týkajúca sa buď génov alebo celých chromozómov. Vzniká samovoľne, alebo je ovplyvnená vonkajšími faktormi - mutagénmi (chemické, fyzikálne alebo biologické). Závažná mutácia môže viesť k zániku bunky, k poruche jej funkčnosti a niekedy tiež k jej zhubnému bujneniu (kancerogény). Mutácia zasahujúca pohlavnú bunku môže byť prenesená na potomstvo. Mutáciou určitého génu je spôsobené množstvo dedičných ochorení, napr. albinizmus, fenylketonúria, hemofília ai. Predávanie takto zmutovaného génu sa riadi príslušnými pravidlami dedičnosti (dominantné a recesívne Mendelové pravidlá).
Väčšina mutácii je škodlivá. Existujú aj užitočné mutície, ktoré sa odovzdávaním z generácie na generáciu môžu stať súčasťou prirodzeného výberu. Takéto mutácie pomáhajú pri procese evolúcie.

Myoglobín

Myoglobín je bielkovina vo svaloch, viažuca kyslík.

Nádor, Tumor

Nádor, Tumor je patologický útvar tvorený tkanivom, ktorého rast sa vymkol kontrole organizmu a rastie. Maligný (zhubný) nádor pri svojom raste ničí okolité tkanivá, zakladá dcérske ložiská (metastázy) a má dopad na celý organizmus. Benigný (nezhubný) nádor rastie ohraničene a metastázy nezakladá. Môže však utláčať okolité orgány, čím je nebezpečný. Niektoré nezhubné nádory sa môžu po čase pretransformovať na zhubné (malignizácia). Nádory môžu vznikať kdekoľvek v tele, ako v tkanive, tak i v orgánoch. V liečbe sa uplatňuje chirurgické odstránenie, u zhubného sa pridáva ožarovanie a liečba cytostatikami.

Nákaza, Infekcia

Nákaza, Infekcia je preniknutie choroboplodných zárodkov (baktérií, vírov ai.) do organizmu. Príslušné mikroorganizmy vnikajú do tela rôznymi spôsobmi - kvapôčková nákaza, potrava, poranenie, pohlavný styk, prenos krvou, prenos z matky na dieťa, prenos uhryznutím ai.). V tele sa pomnožia a po určitej dobe potrebnej k prepuknutiu ochorenia (inkubačná doba) sa objavuú príznaky typické pre danú infekciu. Niekedy nakazený jedinec choroboplodné zárodky vylučuje a môže tak nakaziť iné osoby (epidémia). Ľudský organizmus sa bráni prenikaniu chorob oplodných zárodkov a po ich preniknutí sa ich snaží likvidovať. Väčšinu bežných infekcií zvládne organizmus sám a na niektoré, po ich prekonaní získa aj doživotnú imunitu. Boj proti infekčným ochoreniam je vďaka antibiotikám a vakcinácii (očkovanie) jedným z najväčších úspechov medicíny.

Nakóza

Nakóza je 1. bezvedomie vyvolané účinkom narkotík, v ktorom necítiť bolesť v dôsledku útlmu vyšších mozgovych funkcií.
2. celková anestézia

Neplodnosť, Sterilita

Neplodnosť, Sterilita je neschopnosť oplodnenia pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku páru trvajúcom dlhšie ako dva roky. Asi zo 40% je príčina u ženy alebo u muža a z 20% u oboch.

Nidácia

Nidácia je uhniezdenie oplodneného vajíčka v sliznici maternice, prebieha 6.-7. deň po oplodnení.

Nymfománia

Nymfománia je hypersexualita u ženy. Obvykle vedie k promiskuite.

Nymfomanka

Nymfomanka je postihnutá nymfomániou - hypersexuálna žena.

Obriezka

Obriezka je odstránenie predkožky penisu.

Omdletie, Synkopa, Kolaps

Omdletie, Synkopa, Kolaps je krátkodobá strata vedomia podmienená obvykle poklesom krvného tlaku.

Orgánogenéza

Orgánogenéza je vznik základov jednotlivých orgánov u ľudského zárodku. Organogenéza končí cca v 12. týždni, spolu s ňou končí emgryogenéza a začína fetálny vývoj.

Orgazmus

Orgazmus je sexuálna rozkoš, ktorá je intenzívna a veľmi silná. Prichádza po stimulácii pohlavných orgánov, rozličnými spôsobmi - súložou (koitus), náhradnými aktivitami (nekoitálymi), sebaukájaním (masturbácia). Muž dosahuje orgazmu a súčasne dochádza k výronu semena (ejakulácia). Žena dosiahne orgamzmu pri stumulácii klitorisu (klitoridálny orgazmus) alebo dráždením pošvy (vaginálny orgazmus). Žena na rozdiel od muža je po orgazme stále sexuálne vzrušená. 10-20 % žien orgazmus nikdy nedosiahne.

Osteotómia

Osteotómia je odstránenie presunutých zubov alebo zubných zvyškov.

Ovulácia

Ovulácia - vo vaječníku je uvoľnené vajíčko a to putuje do vajcovodu, kde čaká na oplodnenie cca 24 hodín. Ovulácia prichádza zhruba v polovici menštruačného cyklu a je riadená hormómni. Väčšinou sa uvoľnuje jedno vajíčko, zriedkavo však aj viac.

Oxytocín, Ocytocín

Oxytocín, Ocytocín je hormón, ktorý sa podieľa na vypudzovaní mlieka pri kojení a pri sťahoch maternice pri pôrode a orgazme.

Pandémia

Pandémia je epidémia bez priestorového obmedzenia, čiže postihuje veľmi širokú geografickú oblasť (minimálne celý kontinent) a zvyčajne aj veľkú časť populácie.

Pankreas

Pankreas je slinivka brušná.

Panna, Virgo

Panna, Virgo je žena, ktorá nemala pohlavný styk, ktorá si zachovala panenstvo.

Parafunkcia

Parafunkcia sú také aktivity žuvacieho systému, ktoré neslúžia nijakému funkčnému účelu, ako napr. rozomieľanie potravy.

Parasympatický nerovový systém, Parasympatikus

Parasympatický nerovový systém, Parasympatikus je súčasť autonómneho nervového systému riadiaceho vnútorné orgány, cievy a niektoré ďalšie orgány. Zvyšuje činosť tráviaceho systému, spomaľuje srdcovú činnosť, zužuje priedušky, zmenšuje zornicu, spôsoboje erekciu ai. Má opačný účinok ako sympatikus a je aktivovaná v kľude.

Patologický

Patologický je niečo nenormálne, narušené.

Pedofil

Pedofil je jedinec sexuálne zameraný na deti vo veku od 5-12 rokov. Pedofila vzrušuje nezralosť objektu (chýbanie pubického ochlpenia a pŕs u dievčat), veľmi dobre si rozumie s deťmi, preto často pracuje v škole, v detskom tábore. Pokial je takýto jedinec zameraný na dospievajúce dievčatá, označujeme ho pojmom hebafil, ak na chlapcov, je efebolil.

Pepsín

Pepsín je enzým búrajúci bielkoviny v žalúdku.

Perinatálne obdobie

Perinatálne obdobie je časť fetálneho obdobia od 26. týždňa vývoja do 4. týždňa po pôrode.

Peristaltika

Peristaltika - pohyby čriev transportujúce obsah v nich.

Peristaltika

Peristaltika - sťahy svalov, žalúdka

Perverzia, Perverzita, Perverznosť

Perverzia, Perverzita, Perverznosť je sexuálna zvrhlosť, perverzný jedinec vyhľadáva zvrátené sexuálne aktivity.

Pigmentácia

Pigmentácia je zhnednutie kože, ako reakcia na slnečné žiarenie.

Placebo

Placebo je prípravok, napodobňujúci niektorý liek, avšak neobsahujúci účinnú látku.

Plod, Fetus

Plod, Fetus je ľudský organizmus v tele matky od 3. mesiaca po oplodnení až do pôrodu.

Plodová voda

Plodová voda je tekutina v amniovom vaku, je dôležitá pre správny vývoj plodu. K odtečeniu plodovej vody prichádza v začiatočnej fázy pôrodu.

Počatie, Oplodnenie

Počatie, Oplodnenie - počatie dochádza pri splynutí ženskej (vajíčko) a mužskej (spermia) pohlavnej bunky vo vajcovode. Do vajíčka uloneného pri ovulácii preniká po pohlavnom styku spermia. Vajíčko je schopné byť oplodnené do 24 hodín po ovulácii, spermie i 2 dní (v ženských pohlavných orgánoch).

Pôrod

Pôrod je vypudenie plodu, placenty a plodových obalov z tela matky (z maternice). Pôrod sa rozdeľuje na tri fázy: v prvej dobe pôrodnej (otvaracia doba) sa rozširujú pôrodné cesty, trhá sa amniový vak a odteká plodová voda. V druhe dobe pôrodnej (vypudzovacia doba) je vypudený plod. V tretej dobe pôrodnej je vypudená placenta so zbytkom pupočníka a plodových blán. Na vypudzovanií sa podieľajú tieto sily: (kontrakcie) maternice a aktívna činnosť rodičky v druhej pôrodnej dobe. Pôrod trvá niekoľko hodín, u prvorodičiek dlhšie a jeho doba môže byť ovplyvnená i vedením pôrodu, prípadne podávaním liekov. Pôrod je možné, za určitýchokolnosží, vyvolať liekmi. Dôležité je sledovanie plodu počas pôrodu (srdcové ozvy plodu stetoskopom, prípadne kardiotokgrafiou), tlmenie silných bolestí, ovplyvňovanie činnosti maternice a nástih (epiziotomia) v prípadoch, keď hrozí roztrhnutie hrádze. Za učitých okolností je nutné previesť pôrod kliešťami (forceps) alebo císarskym rezom (sectio cesarea).

Postmenopauza

Postmenopauza je obdobie, keď už nefungujú vaječníky, začína sa rok po menopauze.

Potrat, Abortus

Potrat, Abortus je prerušenie tehotenstva vypudením alebo odstránením plodu z maternice pred ukončením 28. týždňa tehotenstva, keď ešte plod nie je schopný samostatne prežiť. Zahŕňa potrat samovoľný (spontánny, prirodzený) a umelý (interrupcia). Asi 10% všetkých tehotenstiev končí prirodzeným potratom. Existuje mnoho príčin samovoľných potratov, napr. môže ísť o defekt zárodku či polodu, alebo je príčina v organizme matky. Dôležitá je prevencia spočívajúca v starostlivosti matky o sebe ešte pred počatím. Pri špeciálnej starostlivosti dnes môžu niekedy prežiť i plody narodené pred 28. týždňom o hmotnosti pod 1 kg.

Potravinová intolerancia

Potravinová intolerancia - považuje sa za nepriaznivú reakciu na určitú potravinu, ktorá ale nie je alergického pôvodu. Alergiu je potrebné vylúčiť pomocou diagnostických alergénových testov.


Prechod, Klimax, Klimaktérium

Prechod, Klimax, Klimaktérium je obdobie života, v ktorom postupne vyhasína aktivita ženských pohlavných orgánov a v ktorom dochádza k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré sú sprevádzané poklesom tvorby pohlavných hormónov. Vo vaječníkoch postupne prestávajú dozrievať vajíčka, menštruačné krvácanie sa stáva nepravideľným, až úplne ustane (menopauza). Žena prestáva byť plodnu. Klimaktérium nastáva zhruba medzi 45. až 55. rokom, ale existujú značné odchýlky. K predčasnému klimaktériu dochádza po chirurgickom odstránením obidvoch vaječníkov.

Protilátka, Protilátky

Protilátka, Protilátky - tiež známe ako imunoglobulíny (Ig), sú proteíny, ktoré sa nachádzajú v krvi. Sú súčasťou obranyschopnosti organizmu a majú schopnosť rozpoznávať cudzorodé látky (antigény) a špecificky s nimi reagovať. Antigénmi sú zvyčajne infekčné činitele (napr. baktérie, vírusy). Imunoglobulíny sa rozdeľujú do skupín A, D, E, G, M. Alergia vzniká najčastejšie na podklade nadmernej odpovede imunoglobulínu E (IgE).


Prsia, Mamma

Prsia, Mamma - párový orgán, u žien tvorený mliečnou žľazou (glandula mammaria), tukovým väzivom a kožou. Jeho zmeny sú nápadnejšie v tehotenstve a v období kojenia (laktácie). Prsia môžu byť postihnuté zápalmi (mastitída), najčastejšie v šestonedelí alebo rakovinou prsníka (karcinom mammy). Každá žena by si mala robiť samovyšetrenie prsníkov.

Puberta, Pubertas

Puberta, Pubertas je obdobie pohlavného dozrievania s nástupom funkcie pohlavných žliaz. Na konci puberty je jedinec fyzicky pripravený k plodeniu. Puberta je spúšťaná z riadiacich centier mozgu a v jej nástupe môžu byť individuálne rozdiely. U dievčat nastupuje skôr. U obidvoch sa zväčšuje pohlavie a dozrievajú pohlavné orgány, objavuje sa ochlpenie (pubarché). U dievčať sa objavuje menštruačné krvácanie (menarché) a dochádza k rastu pŕs (telarché), u chlapcov sa začína tvoriť semeno (polúcia). Vyvíjajú sa sekundárne pohlavné znaky (zmena hlasu...) a dochádza k zrýchlenému rastu. Dospievajúci (pubescent) kladú väčší dôraz na samostatnosť a uvedomovanie si vlastnej osobnosti, zvýrazňuje sa citová stránka a sexuálne zájmy. Kvôli prudkým zmenám v organizme sú v tomto období dospievajúci značne zraniteľní.

Pubescent

Pubescent je jedinec v puberte.

Punkcia

Punkcia je odoberanie vzorky tkaniva z miechy.

Rast

Rast je 1. proces umožňujúci bunkové delenie. Všetky mnohobunkové organizmy na začiatku života tvorí jediná bunka, ktorá sa nustále delí. Skupiny buniek vytvárajú jednotlivé tkanivá. Živočíchom rastú prakticky všetky časti tela, ale nerovnakým tempom.
2. zväščovanie (organizmu, orgánu a jeho časti) množením buniek. Je základným znakom života a prirodzeným javom vo vývoji ľudského organizmu.

Relaxácia

Relaxácia je uvoľnenie, opak kontrakcie.

Replantácia

Replantácia - jedná sa pri nej o opätovné vsadenie zväčša nechcene odstráneného zuba.

Reprodukcia

Reprodukcia je nepohlavné a pohlavné rozmnožovanie.
Pri nepohlavnej reprodukcii len jeden rodič dáva život potomkovy, vzniká klon, ktorý je s ním identický. Ide o rozmonžovanie primitívnych organizmov - delením, napr. meňavky. Mnohé rastliny sa rozmnožujú vegetatívne - zo zakorenených výhonkov vyrastú ďalšie rastliny.
Pri pohlavnom rozmnožovaní je výsledkom spojenia samčej pohlavnej bunky so samičou oplodnenie a zygota. Potomok z pohlavného rozmnožovania získava polovicu génov po kažodm rodičovi, preto nie je vernou kópiou, len ich krížencom.

Resekcia koreňového hrotu

Resekcia koreňového hrotu - ide o uvoľnenie a ostránenie v kosti zakotvených hrotov všetkých koreňov zuba.

Retrovíry

Retrovíry sú víry obsahujúce dedičné informácie vo forme RNA, ktoré sú schopné premeniť na DNA. Tá sa môže zapojiť do bunkového jadra napadnutej bunky medzi jej vlastnú dedičnú informáciu, prežívať v bunke veľa rokov, môže ovplyvniť vlastné bunkové pochody alebo aj zničiť bunku. Najznámejším je vírus HIV spôsobujúci AIDS

Ribonukleová kyselina, RNA, RNK

Ribonukleová kyselina, RNA, RNK je zložitá organická zlúčenina, ktorá prenáša genetickú informáciu, uloženú v DNA. Podľa tejto informácie RNA určitým spôsobom zhromažďuje a usporadúva biekoviny, čím rohoduje o všetkých vlastnostiach organizmu.
Poznáme tri typy RNA: mediátorovú RNA (mRNA), transferovú RNA (tRNA) a ribozómovú RNA (rRNA). Mediátorová RNA prenáša prvotnú informáciu DNA, uloženú v bunkovom jadre, a nadväzuje na ribozómovú RNA v ribozómoch. Transferová RNA sa nachádza v základnej cytoplazme a usporadúva aminokyseliny podľa istého poradia, čím vytvára konkrétnu bielkovinu.

Rozkoš, Slasť

Rozkoš, Slasť je niečo veľmi príjemné, slastné.

Rýhovanie

Rýhovanie je niekoľko prvých mitotických delení ľudskej zygoty. To sa na povrchu prejaví ako ryhy oddeľujúce jednotlivé dcérske bunky - blastoméry.

Sacharid, Sacharidy

Sacharid, Sacharidy je skupina organických zlúčenín, ktoré sú hlavným zdrojom energie rastlín a živočíchov.
Energia zo sacharidov sa získava dýchaním. Najjednoduchšími sacharidmi sú cukry - glukóza, sacharóza. Cukry sa uchovávajú aj v zložitejšej podobe, a to v živočíšnych tkanivách ako glykogén a v rastlinách ako škrob.

Sarkóm

Sarkóm je zhubný nádor vznikajúci z mezenchímu.

Sekrét

Sekrét je látka, ktorú vylučujú žľazy.

Sekundárne pohlavné znaky

Sekundárne pohlavné znaky - druhotné pohlavné znaky. Vznikajú vplyvom pohlavných hormónov v puberte. Zahŕňajú zmeny hlasu, rast prsníkov, rozvoj svaloviny, rast ochlpenia, fúzov, podkožného tuku. Pri nedostatočnej produkcii pohlavných hormónov sa nerozvíjajú (hypogonadizmus, eunuch).

Sepsa

Sepsa je stav, ked sa z infekčného ložiska v tele občas uvoľňujú choroboplodné zárodky do krvi a poškodzujú sa i ostatné orgány. Pôvodcom sú baktérie alebo huby. Prejavuje sa prudkými vysokými teplotami, záchvatmi a príznakmi z postihnutia jednotlivých orgánov.

Šestonedelie, Puerpérium

Šestonedelie, Puerpérium začína po pôrode vypudením placenty, nazývanej aj materským koláčom, a trvá 6 – 8 týždňov.

Šestonedelie, Puerperium

Šestonedelie, Puerperium je obdobie od pôrodu do vymiznutia všetkých známok tehotenstva a pôrodu, čo trva 6-8 týždňov. V šestonedelí je žena ohrozená infekciou maternice, zápalom prsníkov (mastitída), niekedy sa objavujú aj psychické poruchy (laktačná psychóza). Žena v tomto období sa označuje ako šestonedieľka.

Sex

Sex je pohlavný život, spojenie vagíny s penisom, milostné spojenie ženy s mužom.

Sexuálna abstinencia

Sexuálna abstinencia je dobrovoľná pohlavná držanlivosť.

Škrob

Škrob je sacharid zložený z čiastočiek glukózy a slúžiaci raslinám ako zásobáreň energie. Predstavuje významný zdroj energie aj pre ľudí a živočíchy.

Slina, Sliny

Slina, Sliny - navlhčujú a zmäkčujú potravu, a tým uľahčujú žuvanie. Obsah hlienu v slinách robí hlt klzkým a pomáha tak pri prehĺtaní. Sliny rozpúšťajú v potrave rôzne látky a zosiľňujú tak dráždenie receptorov. Pomáhajú čistiť zuby aj ústa od zvyškov jedál a ničia (lyzozýmom) a splachujú baktérie. Začínajú trávenie škrobov, lebo obsahujú enzým ptyalín (amyláza).

Slinné žľazy

Slinné žľazy - do ústnej dutiny ústia vývody 3 párov veľkých slinných žliaz (príušná, podsánková, podjazyková). Ich produktom sú sliny. Sliny sú dôležité, lebo navlhčujú a zmäkčujú potravu, a tým uľahčujú žuvanie. Obsah hlienu v slinách robí hlt klzkým a pomáha tak pri prehĺtaní. Sliny rozpúšťajú v potrave rôzne látky a zosiľňujú tak dráždenie receptorov. Pomáhajú čistiť zuby aj ústa od zvyškov jedál a ničia (lyzozýmom) a splachujú baktérie. Začínajú trávenie škrobov, lebo obsahujú enzým ptyalín (amyláza).

Smolka, Mekónium

Smolka, Mekónium je obsah čriev plodu, ktorý sa tvorí z odlúpených buniek, žlčového farbiva a hlienu. Črevný trakt neobsahuje baktérie.

Smrť

Smrť je nanávratné zastavenie všetkých životných pochodov organizmu, zánik organizmu ako celku. Smrť je prirodzený koniec života.

Sodomia

Sodomia je sexuálny styk so zvieratami.

Spermia, Semeno, Ejakulát

Spermia, Semeno, Ejakulát je 1. mužská pohlavná bunka. Vyvíja sa vo vajciach a jej vývoj trvá asi 10 týždňov. Po vniknutí do vagíny prežívajú asi dva dni a bičíkom sa posúvajú smerok k vajíčku, ktoré následne oplodnia (koncepcia). Pokiaľ sa spermia nedostane do vagíny, rýchlo zahynie. V hlavičke spermie sa nachádza dedičná informácia. V 1 ml je približne 50-100 miliónov spermií.
2. tekutina, ktorá vytryskne z penisu pri vyvrcholení. Má belavú farbu a obsahuje spermie, produkty prostaty a semenné vačky.

Spermicidné prípravky, Spermicidy

Spermicidné prípravky, Spermicidy sú prípravky (krémy, želé) ničiace spermie užívané k antikoncepcii.

Spermiogram

Spermiogram sa používa pri vyšetrení neplodnosti. Jedná sa o výsledok vyšetrenia spermatu, ktorý udáva počet spermií v 1 ml ejakulátu, ich zrelosť a pohyblivosť.

Sterilizácia

Sterilizácia je zámerné umelé vyvolanie neplodnosti.

Steroidy

Steroidy - hormóny produkované kôrou nadobličiek, ktoré sa z veľkej časti zúčastňujú procesov metabolizmu v organizme.

Stomatologická chirurgia

Stomatologická chirurgia - ide o chirurgické zákroky, ktoré sa prevádzajú iba v ústnej dutine, teda postihujú čelusť a mäkké tkanivá: odstránenia zubov (takzvané extrakcie) , osteotómie (odstránenie presunutých zubov alebo zubných zvyškov), resekcia koreňového hrotu, hemisekcia, amputácia, replantácia, preprotetická chirurgia, chirurgické parodontálne terapie, incízie, excízie/ektómie, implantáty.

Strie

Strie sú trhlinky v koži, ktoré sa objavujú pri rýchlom zväčšení príslušnej časti tela - pribratie, tehotenstvo.

Súlož, Koitus, Kopulácia, Coitus

Súlož, Koitus, Kopulácia, Coitus je pohlavný styk. Neschopnosť pohlavného styku sa nazýva impotencia.

Sympatický nerovový systém, Sympatikus

Sympatický nerovový systém, Sympatikus je súčasť autonómneho nervového systému podieľajúceho sa na riadení vnútorných orgánov a ciev. Aktivuje sa v strese. Opačné účinky ako parasympaticus.

Synergizmus

Synergizmus je vzájomný vplyv dvoch alebo viacerých látok, ktorý sa navzájom posilňuje.

Tampón

Tampón je zmotaná vata, gáza či iný materiál, ktorý je schopný absorbovať (nasať) tekutý materiál. Používa sa k zastaveniu krvácania, vyplnenia dutín a k ich vyčisteniu od krvi alebo iných tekutín (sekrétov).

Tehotenstvo, Gravidita, Gestácia

Tehotenstvo, Gravidita, Gestácia je obdobie medzi počatím (koncepcia) a narodením dieťaťa. Priemerná doba je 10 "lunárnych" mesiacov (t.j. 9 kalendárnych): 40 týždňov alebo tiež 280 dní od 1. dňa poslednej menštruácie. Behom tehotenstva sa z bunky (zygoty) vyvinie zrelý plod (novorodenec). Na tehotenstvo najčastejšie upozorní vynechanie menštruačného krvácania, po ktorom sa urobia tesy umožňujúce potvrdenie alebo vyvrátenie tehotenstva. Tehotenstvo má tri časti (trimestre). V organizme matky dochádza k zmenám v krvnom obehu, v trávení, hormonálnom systéme, zvyšuje sa riziko zubného kazu, psychických zmien ai.

Telarché

Telarché je začiatok vývoja ženského prsníka, ktorý nastáva v puberte.

Testosterón

Testosterón je mužský pohlavný hormón (androgén), ktorý vzniká v Leydigových bunkách vo vajciach.

Tkanivo

Tkanivo je skupina podobných buniek s určitou funkciou v organizme

Transexuál

Transexuál je jedinec, u ktorého sa rozchádza jeho identita s telesnou pohlavnou príslušnosťou.

Transvestita, Crossdresser

Transvestita, Crossdresser je väčšinou muž, ktorý sa prezlieka za ženu.

Trofoblast

Trofoblast je tkanivo ľudského zárodku podieľajúceho sa na tvorbe placenty.

Trombóza

Trombóza je vytvornie krvnej zrazeniny, ktorá úplne alebo čiastočne vyplní vnútro žily.
Akútne nebezpečenstvo predstavuje, keď sa dostane do pľúcnej tepny (embólia), niekedy so smrteľným koncom.

Tumor

Tumor je nádor, nezhubné alebo zhubné bujnenie buniek.

Vagína, Pošva

Vagína, Pošva je súčasť pohlavného ústroja ženy slúžiaca k pohlavnému styku (koitu). Ide o trubicový svalový orgán vystlaný sliznicou. Pošvová stena je elastická, čo umožňuje prienik penisu a pri pôrode prechod novorodenca. Vchod do vagíny je pred prvým pohlavným stykom čiastočne chránený panenskou blanou (hymen). U dospelej ženy sa v pošve vyskytujú baktérie laktobacily vytvárajúce kyslé prostredie, čím sa chránia pohlavné orgány pred infekciou.

Vaginálny styk

Vaginálny styk je pohlavný styk so zavedením stoporeného údu do vagíny.

Vajce, Vajcia, Testis, Varlatá

Vajce, Vajcia, Testis, Varlatá - pohlavná žľaza obsahujúca množstvo zárodočných buniek, ktoré produkujú pohlavné bunky (spermie). Zároveň sa tu tvorí mužský pohlavný hormón testosterón, ktorý ovplyvňuje celý sexuálny život, predovšetkým rast a vývoj pohlavných orgánov a vývoj sekundárnych pohlavných znakov.

Vaječníky, Ováriá, Ovárium

Vaječníky, Ováriá, Ovárium - majú u pohlavne zrelej ženy formu a veľkosť malej slivky a majú asi 7-10 g. Sú zavesené väzivovitými vláknami medzi maternicou a stenou panvy, rovnako ako vajíčkovody. Ženská párová pohlavná žľaza, tvoria sa v nich ženské pohlavné hormóny - estrogény a gestagény.

Vajíčko, Vajíčka, Ovum

Vajíčko, Vajíčka, Ovum je ženská pohlavná bunka vyvíjajúca sa vo vajíčku. Patrí k najväčším bunkám ľudského tela. Zrelé vajíčka sa uvoľňujú do vajcovodu, kde ich je možné cca 24 hodín oplodniť. Žena sa rodí s niekoľkými miliónmi vajíčok, ale dozreje a uvoľní sa ich pri ovulácii len niekoľko sto. Ostatné vajíčka zanikajú. Čím dlhšie sú vajíčka v tele ženy, tým je vyššia možnosť ich poškodenia. Vajíčko obsahuje polovicu dedičnej informácie (polovičný počet chromozómov). Nakoľko obsahuje len veľmi málo zásobných látok, je zárodok odkázaný na výživu z maternice a neskôr z placenty.

Vajíčkovody, Tubae

Vajíčkovody, Tubae sú dva kanály o hrúbke ceruzky, v priemere cca. 11-14 cm dlhé, ktoré sa rozkladajú od vajíčkovodu po maternicu.

Variaxy

Variaxy sú kŕčové žily

Vírus

Vírus je predbunkový organizmus s vonkajším biekovinovým obalom uzatvárajúcim RNA.
Môže sa rozmnožovať len v živej hostiteľskej bunke, kde preniká do jadra, rozvracia genetickú informáciu bunky a vnucuje jej svoju.
Sú parazitmi živočíchov, rastlín a niektorých baktérií. U človeka spôsobujú chriípku, opar, detskú obrnu, besnotu, AIDS ai.

Vložka, Vložky

Vložka, Vložky je balíček vaty, gázy alebo iného materiálu, ktorý je schopný absorbovať (nasať) tekutý materiál. Používajú sa ženami počas menštruácie.

Voľné radikály

Voľné radikály sú časti molekúl schopné reakcie, ktoré môžu spôsobiť veľké škody, napr.v stenách ciev, a tým môže vzniknúť arterioskleróza. Tzv. antioxidanty sú schopné vyrovnávať ničivý vplyv voľných radikálov.

Voyer

Voyer je človek, sledujúci intímne počíananie nič netušiacich anonymných objektov.

Vulva

Vulva - vonkajšie pohlavné orgány.

Zubná protéza

Zubná protéza - rozumieme opatrenia na obnovenie vyrovnaného žuvacieho orgánu, ak chýba jeden, viac alebo všetky zuby

Zubný kaz, Karies

Zubný kaz, Karies je poškodenie zubu, z dôvodu zmäknutia zubnej skloviny i zuboviny. Prejavuje sa bielymi odvápnenými zónami, hnedastými fľakmi na sklovine, tmavými sfarbeniami alebo defektami / “dierami“ v zube.

Zygota

Zygota je oplodnená vajcová bunka.
Živočíchy sa oplodnia pro preniknutí spermie do jadra samičej pohlavnej bunky. Z oplodneného vajíčka sa bunkovým delením vyvinie embryo.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 951
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 804
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 816
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 779
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 487
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 244
 7. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 983
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 879
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 232
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 422