Vstanete ráno a nemôžete otočiť hlavou, vlastne vôbec sa nemôžete pohnúť. Ak vám ortopéd predpíše trakčný stôl alebo jemné manipulačné masáže, buďte radi, natrafili ste na dobrého odborníka. Nájdu sa však aj takí dobrodinci, ktorí vám hneď ponúknu - ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Chiroterapiu môže robiť lekár len po dôslednej diagnostike. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Vstanete ráno a nemôžete otočiť hlavou, vlastne vôbec sa nemôžete pohnúť. Ak vám ortopéd predpíše trakčný stôl alebo jemné manipulačné masáže, buďte radi, natrafili ste na dobrého odborníka. Nájdu sa však aj takí dobrodinci, ktorí vám hneď ponúknu - poďte, ja vás napravím. Bez röntgenu, len tak - lup ho tam a je to. Mnohí takí si hovoria chiropraktici.
Je to ručná manipulácia s chrbticou. Túto diskutovanú liečebnú metódu objavil koncom 19. storočia americký obdchodník s koreninami Palmer, keď manipuláciou s chrbticou vyliečil nevedomky človeka z náhlej hluchoty. Dnes sa používa najmä pri bolestivých procesoch v oblasti chrbta, pri bolestivom syndróme pleca a pri bolestiach hlavy s pôvodom v chrbtici.
Chiroterapia je úkon, ktorý je aj v súčasnom liečebnom poriadku. Tieto zákroky môže vykonávať iba rehabilitačný lekár, ortopéd, neurológ vždy len po dôslednej diagnostike a röntgenovaní. Dobrí chiropraktici využívajú röntgen nielen počas diagnostikovania, ale aj na monitorovanie počas naprávania.
Môže chiroterapia ublížiť?
František Valúch, rehabilitačný terapeut: „Svetová medicínska obec od manipulačných techník už upustila, lebo rizík je veľa. Aj keď je lekár na vysokej odbornej úrovni, nikto dopredu nevie, aká je pevnosť jednotlivého tkaniva, môže sa stať že spôsobí vykĺbenie, jednoduchú alebo dokonca niekoľkonásobnú fraktúru. Je to veľmi populárna metóda, lebo efekt je okamžitý, ale dôsledky do budúcnosti môžu byť aj veľmi zlé. Počas práce na poliklinike som sa stretol s mnohými ľuďmi, ktorí k nám prišli s fraktúrami spôsobenými naprávaním, lebo tlak nebol adekvátny, chrbtica nevydržala. Niektorí prichádzali v takom štádiu mechanického poškodenia chrbtice, keď už boli len dve možnosti - konzervatívna liečba utišujúcimim liekmi alebo operácia. Boli to ľudia s fraktúrami, muži s prasknutými rozdrvenými platničkami. Ak má žena napríklad osteoporózu, trpí bolesťami a ide sa dať akože napraviť, stačí aj malý tlak liečiteľa a kosť sa zlomí.“