ILUSTRAČNO FOTO - ĽUBOŠ PILC
Ku kolapsu môže prísť náhle, bez varovania. Veľké počty náhlych stavov bezvedomia, ktoré si v uplynulých tropických horúčavách vyžiadali zásahy Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava ukázali, že ľudia často nevedia, čo majú urobiť. Podľa slov jej riaditeľa MUDr. Viliama Dobiáša skolabovalo denne v Bratislavskom kraji šesť až desať ľudí, čo v jarnom a jesennom období nebýva ani za týždeň.
Odpadnutiu niekedy predchádza slabosť, unavenosť, točenie hlavy, neostré videnie. Človek po zapotácaní sa padne na zem a neodpovedá na oslovenie či zatrasenie za plece. U starých ľudí v čase horúčav dochádza k zhoršeniu mozgových funkcií – zvýšená zábudlivosť, nervozita, agresivita, zmätenosť – príznaky sa niekedy podobajú psychickému ochoreniu.
Ako neodpadnúť?
Vynikajúcim preventívnym opatrením je dostatočný príjem tekutín rovnomerne v priebehu dňa. Tekutiny treba začať piť už ráno po prebudení, keď je človek po nočnom spánku a potení nedostatočne zavodnený. Ani netušíme, koľko tekutín denne strácame práve potením. Napríklad jedno „obliatie“ potom na celom tele počas cesty vo vyhriatej električke znamená stratu až litra tekutiny. MUDr. Dobiáš: „Neexistuje spoľahlivý spôsob na určenie množstva potu. Treba prijať toľko tekutín, aby mal moč len slabožltú farbu, alebo bol takmer bezfarebný. Vhodné je prednostne jesť viac ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vody. Odporúčam piť minerálne vody označené na etikete ako hypotonické alebo riediť minerálku s vodovodnou vodou na polovicu.“ Tekutiny treba striedať, alkohol v horúčavách výrazne zvyšuje sklon k odpadnutiu. Nevhodné sú príliš sladené komerčné nealkoholické nápoje. Menej sa spotíme po vypití vlažných nápojov, príliš studené nápoje naopak potenie dočasne zvýšia.
Čo vtedy robiť?
Podľa lekára záchranára v každom prípade treba skontrolovať, či omdletý človek dýcha a či má hmatateľný pulz. Ten býva pri kolapse-mdlobe vždy prítomný. Po odpadnutí ho potom treba nechať ležať, uvoľniť mu odev okolo krku a pása. Ak je k dispozícii voda, treba mu ovlažiť tvár, krk, prednú stranu hrudníka. Nemali by sme ho polievať a na verejnosti príliš obnažovať. Nadvihnutie dolných končatín o 30 cm pomôže zlepšiť prekrvenie mozgu.
Po prebratí sa v priebehu 2-3 minút nedovoliť okamžite vstať, aby sa stav neopakoval. Pred odchodom nechať niekoľko minút sedieť pod dozorom inej osoby.
Ako vetrať?
Vetranie je vhodné len skoro ráno a neskôr večer. Otvorené okná cez deň aj napriek prievanu pustia dovnútra teplý vzduch a zvýšia prehriatie v miestnosti.
Vhodné je ochladiť sa napríklad aj návštevou v obchodných domoch, ktoré sú klimatizované.
„Teplotu v aute je dobré nastaviť len o päť, maximálne sedem stupňov nižšie, ako je teplota vonku. V opačnom prípade hrozia problémy s chrbticou a svalstvom, výtok z nosa a pri častom striedaní pobytu v príliš ochladenom a príliš teplom prostredí aj oslabenie obranyschopnosti organizmu a vznik zápalových ochorení,“ radí MUDr. Viliam Dobiáš. (uj)
(viac na www.emergency-ba.sk )