
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Príjem tekutín by mal prebiehať rovnomerne v priebehu dňa. Začnite piť hneď ráno po prebudení, keď je človek po nočnom spánku a potení nedostatočne zavodnený. Treba prijať toľko tekutín, aby mal moč len slabožltú farbu, alebo bol takmer bezfarebný.
2. Pozor na tvrdý alkohol
V horúčavách výrazne zvyšuje sklon k odpadnutiu, spomaľuje reflexy, zato odďaľuje zábrany pri intímnom zbližovaní. Práve takéto rýchlovky sa však končia nepríjemným zistením – pohlavnou chorobou.
3. Sladké malinovky nás neosviežia
Vyslovene nevhodné sú príliš sladené komerčné nealkoholické nápoje. Najlepší je čierny alebo bylinkový čaj.
4. Nepite veľmi studené
Menej sa spotíte po vypití vlažných nápojov. Príliš studené nápoje naopak potenie dočasne zvýšia.
5. Vedieť sa správne obliecť
Ak nie ste pri vode, zmierniť vplyv horúčav môže ľahký vzdušný odev a pokrývka hlavy. Pomôže aj navlhčenie tváre a oblasti výstrihu vlhkou handričkou alebo hygienickou vreckovkou napustenou alkoholovým roztokom. Zvýši sa tak odparovanie a pokožka sa ochladí.
6. Krémujte sa
Ak ste viac ako dve hodiny na slnku, hoci aj v meste, nakrémujte si aspoň tvár, hrdlo, ruky.
7. Nefajčite, alebo obmedzte cigarety
Ak ste na pláži, pri jazere alebo ste vonku nútený stráviť dlhší čas niekde, kde sa sa fajčí, vedzte, že to škodí takmer takisto, akoby ste fajčili aj vy. Pasívne fajčenie najviac poškodzuje deti. Dokonca aj mamička alebo otecko, ktorí sú tuhí fajčiari, sú tak veľmi presýtení dymom, že ho prenášajú do bezprostrednej blízkosti dieťaťa.
8. Nepite litre kávy
Káva nás síce povzbudí, ale zároveň odvodní. Stačí, keď organizmu chýbajú len dve percentá vody, už sa zvýši hladina stresu a ľudia sú podráždení.
9. Nebezpečné grilovacie párty
Špekáčik upečený priamo v plameňoch je síce chutný, ale vôbec nie zdravý. Priamym kontaktom s plameňmi vzniká benzopyrén, ktorý môže byť karcinogénny. Ešte dnes nie je výnimkou, že dospelí priúčajú deti, aby si pri opekaní špekáčikov kvapkali túto jedovatú zmesku zo špekáčika na chlebík a jedli ho. Ani také obľúbené grilovacie párty nie sú bez rizika. Jedno z nebezpečenstiev sa skrýva priamo v mäse, ktoré môže byť kontaminované škodlivými baktériami. Ak mäso nie je dostatočne prepečené, môžu v ňom zostať. Salmonelóza naozaj nie je najšťastnejší spôsob ako zavŕšiť príjemnú grilovaciu párty.
10. Neseďte dlho vo vysokej tráve
Kliešte totiž čakajú len na to. Sú usadené na spodnej strane listov a stebiel trávy a striehnu, kedy do nás začnú vpúšťať svoje sliny.
Práve sliny môžu obsahovať životu nebezpečné vírusy encefalitídy či lymskej boreliózy. Lekári radia, ak sme dlhšie sedeli vo vysokej tráve, určite si urobme dôkladnú prehliadku. „Tú si treba zopakovať aj po niekoľkých dňoch, lebo kliešťom trvá aj dva dni, kým doputujú na miesto, kde sa zahryznú.“ varuje sestrička Marta Baarová, ktorá vo svojej bratislavskej ambulancii vyberala nedávno mladému mužovi kliešťa z rozkroku.
(uj)