New York 21. júla (TASR) - Americkí vedci pracujú na vývoji bedrového implantátu vybaveného senzormi, ktoré budú signalizovať eventuálne infekcie a začnú automaticky uvoľňovať antibiotiká.
Implantát má zabrániť vzniku permanentných infekcií, ktoré by si vyžiadali novú operáciu, zaznelo na stretnutí Americkej spoločnosti pre mikrobiológiu (ASM) v New Yorku.
"Inteligentný" bedrový implantát je vybavený malými senzormi, ktoré varujú nielen pred infekciou, ale sú dokonca schopné určiť druh baktérií, ktoré ju spôsobili. Zo zásobníka zabudovaného do implantátu sa potom začne uvoľňovať príslušné antibiotikum. Senzory sledujú aj ďalší stav pacienta a informujú o ňom lekárov prostredníctvom bezdrôtového spojenia.
"V princípe treba vymeniť dve až tri percentá implantátov kvôli vytváraniu chronických biofilmov," povedal Garth Ehrlich z Alleghy Singer Research Institute v Pittsburghu.
Práve títo pacienti však mávajú vážne zdravotné problémy, pretože po odstránení implantátu dochádza k oslabeniu kostí a signifikantnému zhoršeniu života v dôsledku dlhého obdobia pokoja na lôžku spojenom s vnútrožilovým podávaním antibiotík.
Kritici nového bedrového implantátu argumentujú, že bude veľmi drahý a poisťovne ho nebudú môcť uhrádzať. Pritom ešte neexistujú ani len odhady skutočnej ceny implantátov. Niektorí experti pochybujú, že tieto nikdy nebudú prístupné širokej verejnosti.