„Mám pocit, že trpím sociálnou fóbiou, dnes som sa pri odpovedi v škole totálne zrútila, začala som sa triasť, nedokázala som sa sústrediť na nič, celá roztrasená som odpovedala na primitívnu otázku s veľkou námahou a totálnu hlúposť. Keď som sa posadila
na miesto, nevedela som dýchať, musela som ísť na chodbu k oknu a potom ešte ďalšiu polhodinu som sa triasla a zhlboka dýchala. Potom ma poslali domov, tak som sa upokojila. Vo štvrtok mám možnosť opravnej odpovede, ale už teraz mám príšerný strach, tak sa hanbím, že by som najradšej do tej školy už nevstúpila. Čo mám robiť? Dokonca mám problém komunikovať s ľuďmi, v minulosti som bola taká spoločenská, ale niečo sa zmenilo. Sedím len doma a mám príšerný strach zo štvrtka, bojím sa, že sa zrútim, prosím, pomôžte mi.“
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Odpoveď odborníka:
Je ťažké jednoznačne vyjadriť, či trpíte naozaj sociálnou fóbiou. Ak však máte problém normálne fungovať v spoločnosti viacerých ľudí, napríklad ak je vám zle v autobuse, v rade v obchode, v reštaurácii a máte pocit, že srdce vám búši, trasiete sa, potíte sa a podobne, tak možno áno. Sociálna fóbia sa dosť často začína v mladom veku. Lieky na túto chorobu sú dosť účinné, ale predtým by bolo dobré zastaviť sa u odborníka – psychiatra alebo psychológa. Okrem liekov existuje tzv. psychoterapia. Jestvujú psychologické metódy, napríklad nácvik relaxačných techník, desenzitizácia a ďalšie tzv. behaviorálne metódy ako aj metódy farmakologické – lieky. Nezriedka sa obe metódy kombinujú. O tom, aký druh liečby potrebujete, musí rozhodnúť odborník (psychológ a psychiater) na základe osobného kontaktu. Liečba sociálnej fóbie je dlhodobá. Vo vašom prípade by možno stačili psychologické metódy. Psychológ vás oboznámi s možnými stratégiami, ako postupovať, keď sa ocitneme vo fóbickej situácii, prípadne ako predchádzať vzniku fóbického strachu.
(viac na www.uzkost.sk)