Salzburg 4. októbra (TASR) - V liečbe bolesti by sa malo častejšie siahať po hudbe, tvrdí vo svojej najnovšej štúdii profesor Günther Bernatzky z univerzity v rakúskom Salzburgu, špecialista na liečenie bolestí.
Trojtýždňová hudobná terapia dokázala napríklad podstatne zlepšiť stav pacientov s bolesťami chrbtice. Podľa Bernatzkého zistení poklesla spotreba liekov proti bolesti pred a po operácii o 60 percent, spotreba liekov na spanie o 50 percent.
V nemocnici Hallein môžu pacienti deň pred operáciou, bezprostredne po nej, prípadne priamo počas zákroku počúvať cez slúchadlá štandardizovanú hudbu spoločne s návodom na uvoľnenie, muzikálna terapia sa používa aj u pacientov, ktorí neboli operovaní. Výsledky sú veľmi dobré, tvrdí profesor. U pacientov s bolesťami chrbtice zaznamenali lekári výrazne zníženie bolestí, po troch týždňoch sa zlepšila o 50 percent aj kvalita spánku.
V muzikoterapii sa však nevyužíva obľúbená hudba pacienta, ide o osobitný druh hudby, v ktorom dôležitú úlohu hrajú vplyvy z Indie a z ostrova Bali. Práve tóny hudby z týchto oblastí pociťuje človek ako veľmi príjemné.
"Bolesti súvisia s okamihom," tvrdia odborníci. Ich vnímanie ovplyvňujú emocionálne faktory, spoločensko-kultúrne prostredie, organické príčiny, skúsenosti z detstva, vplyvy životného prostredia a pamäť. Svoju úlohu pri vnímaní bolesti zohrávajú aj dedičné faktory a pohlavie. Vie sa napríklad, že ženy znášajú bolesti ľahšie ako muži. Počúvanie hudby preruší reťazec bolesť-stres-bolesť a motivuje človeka k tomu, aby sa o zlepšenie svojho stavu zaslúžil aj on sám a zbavil sa pocitu, že vo svojom trápení je bezmocný.
Výsledky štúdie profesora Bernatzkého boli prezentované v rámci rakúskeho týždňa boja proti bolesti.