Z ľudských kmeňových buniek sa podarilo získať červené krvinky
Madison 17. septembra (TASR) - Americkí vedci prvýkrát získali
z embryonálnych kmeňových buniek červené krvinky. Niečo podobné sa
síce podarilo už v ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Madison 17. septembra (TASR) - Americkí vedci prvýkrát získali z embryonálnych kmeňových buniek červené krvinky. Niečo podobné sa síce podarilo už v pokusoch s myšami, ale s ľudskými embryonálnymi bunkami ešte nie. Tento úspech pomôže pri liečbe leukémie a rakoviny kostnej drene.
Dan Kaufman z University of Wisconsin v Madisone však v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) upozorňuje, že výskum je len na začiatku. Klinické štúdie na ľuďoch sa môžu začať až o niekoľko rokov. No aj to, čo sa doteraz dosiahlo, je obrovským krokom vpred.
Výhodou využitia kmeňových buniek je to, že sa dá zabrániť imunitnej reakcii organizmu. Pacienti nie sú odkázaní na celoživotné užívanie liekových kokteilov, ktoré túto obrannú reakciu imunitného systému potláčajú.
Kaufmanov tím nechal kmeňové bunky, aby sa vyvíjali v iných primitívnych bunkách, ktoré slúžili ako akýsi inkubátor. Tieto bunky postupne tvorili kolónie bielych a červených krviniek a krvné doštičky. Všetky spomínané bunky produkuje aj ľudská kostná dreň.
Vedci musia teraz túto technológiu zdokonaliť. Mohol by sa tým vyriešiť veľký nedostatok krviniek od darcov. Len 25 percent pacientov, ktorí sú odkázaní na transplantáciu kostnej drene, sa jej aj skutočne dočká. Kaufman chce docieliť, aby sa mohlo liečiť aj zvyšných 75 percent pacientov.