Bratislava 20. novembra (TASR) - Na Slovensku nebol izolovaný divý vírus detskej obrny a nevyskytlo sa žiadne ochorenie na detskú obrnu. Mimoriadne očkovanie populácie proti detskej obrne nie je potrebné. Posledné ochorenie na detskú obrnu bolo v SR zaznamenané v roku 1960, vyhlásila to dnes pred novinármi vedúca sekcie epidemiológie Štátneho fakultného zdravotného ústavu (ŠFZÚ) SR Eva Máderová. Reagovala na množstvo telefonátov týkajúcich sa medializovaných informácií súvisiacich s izoláciou dvoch mutáciou pozmenených vakcinálnych vírusov detskej obrny, ktoré sú súčasťou očkovacej látky.
V národnom referenčnom laboratóriu pre detskú obrnu v ŠFZÚ izolovali zo vzoriek z odpadových vôd vo Vrakuni v apríli a v Skalici v októbri, dva mutáciou pozmenené vírusy detskej obrny, ktoré boli obsiahnuté v očkovacej látke. Bolo to prvýkrát, čo sa takto geneticky zmutovaný vakcinálny poliovírus našiel. Priebežné celoročné vyšetrovanie odpadových vôd z vybraných 50 čističiek odpadových vôd na území SR sa robí od 70. rokov, zdôraznila Máderová.
Ochorenie spôsobené mutovaným vakcinálnym kmeňom poliovírusu sa na Slovensku nevyskytlo. Riziko výskytu takéhoto ochorenia je na Slovensku minimálne, až takmer nulové, vzhľadom na vysokú až 98 percentnú zaočkovanosť populácie.
Podľa jej slov očkovanie proti detskej obrne sa na Slovensku vykonáva každoročne kampaňovite v marci a v máji od dvoch mesiacov veku dieťaťa. Každé dieťa dostane spolu päť dávok očkovacej látky. Poznamenala, že na Slovensku sa používa takzvaná živá očkovacia látka proti detskej obrne, podávanej ústne, v ktorej sú vírusy detskej obrny oslabené tak, že stratili schopnosť vyvolať ochorenie na detskú obrnu, ale nestratili schopnosť tvorby ochranných protilátok, vysvetlila Máderová. Dodala, že tieto nájdené vakcinálne poliovírusy museli zmutovať v tele človeka.
V tejto súvislosti spomenula, že izolácia mutovaných vakcinálnych kmeňov bola zaznamenaná aj v iných krajinách vo svete, naposledy v európskom regióne v Estónsku. Zmutované vakcinálne kmene by mohli vo všeobecnosti spôsobiť neurologické ochorenia, a to najmä u neočkovaných osôb, a s poruchami imunity. Takéto menšie epidemické výskyty zapríčinené kmeňmi poliovírusov boli zaznamenané napríklad v Dominikánskej republike a Filipínach, v krajinách kde je veľmi nízka zaočkovanosť populácie proti detskej obrne.