ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Banálna otázka? Ani nie. Detskí lekári tvrdia, že mnohé mamičky sa často správajú pri mierne zvýšenej teplote nerozumne. Ihneď naordinujú deťom liek na zrazenie teploty, a to je zle. Telo sa totiž prestane samo brániť proti infekcii.
„Zvýšená telesná teplota nie je choroba, ale príznak, že sa niečo deje v našom tele. Horúčka je súčasťou boja organizmu proti pôvodcom infekcie a podporuje vylučovanie toxických látok. Horúčku teda nie je vhodné okamžite potlačiť." radí pediatrička Eva Hrinková.
V istých prípadoch sa dokonca odporúča zvýšiť telesnú teplotu napríklad horúcim kúpeľom, aby sa urýchlil priebeh ochorenia. V niektorých zahraničných nemocniciach využívajú umelé vyvolávanie horúčky aj pri liečbe chronických ochorení napríklad rakoviny.
Kedy je horúčka nebezpečná
S lekárom sa určite poraďte, ak zostáva teplota zvýšená nad nad 38°Celzia dlhšie ako 48 hodín alebo ak vystúpi nad 40°Celzia.
Vtedy už takáto teplota pôsobí na organizmus nepriaznivo, najmä na srdce a celý obehový systém. V niektorých prípadoch je nevyhnutné horúčku okamžite znižovať. Ide najmä o ľudí s ochorením srdca a ciev, horúčka núti srdce pracovať rýchlejšie, čo môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu a srdcový záchvat. V prvých troch mesiacoch tehotenstva môže prudký výkyv teploty spôsobiť poškodenie plodu. Dlhotrvajúce vysoké horúčky môžu zapríčiniť dehydratáciu a poškodenie mozgu. Vysoká horúčka u dojčiat a malých detí môže spôsobiť kŕče.
Ak nepomáhajú lieky na znižovanie horúčky, možno použiť zábaly. Niektorí lekári majú na ne negatívny názor, ale skúsené mamičky vedia, že pomáhajú rýchlejšie ako lieky. Skúste zábaly, ako ich odporúčal známy pediater Jozef Švejcar. Namočte uterák, plienku alebo plachtu do vlažnej vody, dobre vyžmýkajte a obtočte okolo hrudníka, brucha a slabín, prípadne aj stehien a ramien. Zábal prikryte suchou plachtou a tenkou prikrývkou. Po 15 minútach dajte dolu a po polhodine zopakujte ešte trikrát. V treťom zábale dieťa väčšinou zaspí, môžete mu ho ponechať. Zábaly sa nesmú dávať na končatiny ak sú bledé a studené, pretože hrozí zhoršenie stavu. Dieťa možno krátko osprchovať aj vlažnou vodou a rýchlo osušiť. (uj)
K lekárovi musíte ísť, ak horúčku sprevádza:
* časté močenie, pálenie pri močení alebo krv v moči
* bolesť sústredená na jedno miesto v buchu
* prudké bolesti hlavy a vracanie
* prudká vodnatá hnačka trvajúca viac ako 24 hodín
* opuchy uzlín alebo vyrážky
normálna teplota 36,5 - 37 °Celzia
zvýšená teplota 37,1 - 38 °Celzia
horúčka 38,1 - 39 °Celzia
vysoká teplota nad 39 °Celzia
Z potravinových doplnkov je pri horúčke vhodný:
* betakarotén: podporuje imunitu a tlmí infekciu
* vitamín C: cca 5g denne - pomáha vyplavovať toxíny a znižuje horúčku
* cesnak: 2 strúčiky alebo 2 kapsle 3x denne, pôsobí ako prírodné antibiotikum a imunostimulátor
Pri horúčke lekári odporúčajú:
* byť v posteli a odpočívať
* vyhýbať sa prudkým zmenám teplôt a prievanu
* piť veľa tekutín (vynechať alkohol a kofeínové nápoje)
* vyhýbať sa tuhým potravinám, kým sa nezníži teplota
* neprijímať žiadne potravinové doplnky s obsahom zinku či železa, zinok sa pri horúčke nevstrebáva správne a železo sa ukladá do tkanív a nie do krvi
* nikdy nepodávajte pri horúčke malým deťom antipyretiká na báze kyseliny salicylovej (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin a iné)! hrozí im Reyov syndróm, ochorenie pečene a poškodenie mozgu
* bezpečnými liekmi pre malé deti sú tie, ktoré sú založené na paracetamole (Paralen, Medipyrin, Paracetamol a iné) a na ibuprofene (Brufen, Ibuprofen).