SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Prečo ľudia radi chodia k liečiteľom

Rýchle a bezbolestné vyšetrenie, stačí podať ruku a prístroj zmapuje celý váš organizmus a okamžite rieši problémy. Rozpustené žlčníkové kamene, napravená chrbtica, namiesto únavy prílev energie. Kto by odolal?

Žijeme v storočí, keď čoraz viac ľudí hľadá alternatívne odpovede na konvenčné spôsoby riešenia problémov.

„Moderná medicína dnes síce dokáže doslova zázraky, má špecialistu na každý ľudský orgán, ale úplne sa z nej vytratil celostný, teda holistický pohľad na človeka v zdraví a chorobe. Ten si naopak prisvojili liečitelia, a práve preto sú takí vyhľadávaní," hovorí psychologička Zuzana Májeková. Ľudové liečiteľstvo sa uplatňuje aj o to viac, o čo deficitnejšie je zdravotníctvo.

Niekedy sa však môžeme aj parádne seknúť

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku zatiaľ neexistuje žiadna legislatíva, ktorá by upravovala činnosť ľudí zaoberajúcich sa liečiteľstvom. Za liečiteľa sa môže vyhlásiť každý, takže popri liečiteľoch so serióznym záujmom pomáhať ponúkajú svoje služby aj šarlatáni, ktorí z ľudí ťahajú často veľké peniaze. Keďže inštitút liečiteľa u nás právne neexistuje, pracujú liečitelia načierno.

V Nemecku musia všetci, čo sa venujú práci s energiami a iným typom alternatívnej medicíny, absolvovať trojročný medicínsky kurz a urobiť špeciálne skúšky. Dostanú osvedčenie a fungujú aj priamo v nemocniciach.

V Čechách v súčasnosti prebieha búrlivá diskusia aj na úrovni parlamentu, ako túto problematiku riešiť. Na Slovensku sa ministerstvo zdravotníctva zatiaľ na nič podobné nechystá.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo sa na liečiteľov nesťažujeme

Liečitelia tvrdia, že ich spôsoby liečby sú jednoduchšie, ľahšie, príjemnejšie. Majú pravdu. Na pacienta majú často oveľa viac času. Sľubujú rýchlu diagnózu, ľahkú liečbu a istý výsledok, nemajú však žiadnu zodpovednosť. Vôbec si nevedú písomnú dokumentáciu. Keby sa čokoľvek stalo, liečiteľ nie je právne postihnuteľný. To ľudia zrejme vedia, lebo nik sa na nich oficiálne nesťažuje. Na ministerstve zdravotníctva nie je jediná sťažnosť na ľudových liečiteľov, okrem listov od dedinčanov, ktorí sa sťažujú na svojho suseda liečiteľa, že si vyberá len pekné mladé ženy, zatvára sa s nimi v dome a ktovieako ich lieči.

Aké škody môžu napáchať?

O škodlivom pôsobení rôznych šarlatánov vedia často len pacienti a ich príbuzní, z ktorých vytiahli posledné peniaze, a lekári, na ktorých sa obrátia, keď je už neskoro. Onkológovia vedia o desiatkach prípadov, keď chorí na rakovinu vysadili lieky a začali piť len odvary z klíčkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Psychiatri už liečili viacerých pacientov, ktorí ochoreli po aplikovaní Silvovej metódy. Nebezpečné môžu byť aj rôzne reinkarnačné metódy či holotropné dýchanie.

„Ak sa na hypnotickej seanse ocitne človek s geneticky podmienenou náklonnosťou na duševnú poruchu, môže to vyústiť do priameho vypuknutia choroby," hovorí psychiater Igor Škodáček.

Ako rozpoznať seriózneho terapeuta od podvodníka, čítajte na inom mieste.

V seriáli o alternatívnych metódach liečby budeme pokračovať.

Najobľúbenejšie metódy

 • Akupunktúra (liečba pichaním ihiel do citlivých bodov)
 • Elektropunktúra (pôsobenie elektrického prúdu na citlivé body)
 • Apiterapia (liečba včelími produktmi)
 • Apiakupunktúra (do citlivých bodov sa vpichuje žihadlo)
 • Liečebná dietetika (úprava stravy podľa funkcie orgánov)
 • Ajurvéda (indická metóda)
 • Zdravotné meditácie a dychoveda
 • Bioterapia (pôsobenie na auru, teda biopole)
 • Omladzovacie kúry (celková regenerácia organizmu)
 • Fytoterapia (liečba pomocou liečivých rastlín)
 • Muzikoterapia (liečba hudbou)
 • Aromaterapia (liečba vôňou)
 • Etikoterapia (úprava medziľudských vzťahov)

Záujem o alternatívu v číslach

* v krajinách EÚ sa o metódy tzv. alternatívnej medicíny zaujíma takmer 75 percent obyvateľov

* v Česku sa venuje alternatívnej medicíne 6500 ľudí (údaj podľa Združenia lekárov a terapeutov)

* počet liečiteľov na Slovensku sa odhaduje na viac ako 2000 (podľa údajov bývalého Zväzu ľudových liečiteľov a niektorých spoločností alternatívnej medicíny)

* lekári v bratislavskej Fakultnej nemocnici zisťovali nedávno medzi študentmi lekárskej fakulty, do akej miery sú ochotní uveriť liečivej sile kameňov alebo iným zvláštnym úkazom. Takmer 80 percent poslucháčov má sklony tomu veriť.

* viac ako polovica Američanov využíva metódy akupunktúry, homeopatie a prírodného liečiteľstva

* v Belgicku a Holandsku by 60 percent poistencov súhlasilo dokonca aj so zvýšením zdravotného poistenia, keby boli z neho hradené aj alternatívne liečebné metódy.

Ako rozoznať dobrého liečiteľa od podvodníka

1. Ak váš liečiteľ tvrdí, že máte prestať brať lieky a navštevovať svojho lekára alebo iných lekárov, buďte obozretní.

(Seriózny bioterapeut by taký návrh pacientovi ani nedal. Práve naopak: nabáda, aby lekára navštívili, prípadne mu doniesli od neho diagnózu.)

2. Ak liečiteľ tvrdí, že by sme sa mali zrieknuť napríklad nášho vyznania či náboženstva.

(Signalizuje to sklon k manipulácii.)

3. Nepripisujte žiadnemu liečiteľovi schopnosti do zálohy.

(Teda, ak je niekto Číňan, Tahiťan alebo z Ukrajiny, nemusí byť zároveň aj skvelým liečiteľom.)

4. Buďte opatrní, ak vám navrhuje hypnózu.

(Počas takejto seansy sa ľahko dajú „naprogramovať" isté závislosti, napríklad od ďalších drahých kurzov.)

5. Ak vám liečiteľ ponúka na posilnenie a rozšírenie duchovných schopností rôzne látky, napríklad halucinačné bylinky či ovoniavanie nejakého dymu.

(Buďte si istí, že o váš duševný vývin nepôjde.)

6. Nenechajte sa naťahovať celé mesiace.

(Aj bioterapia je rovnako ako klasická medicína v niektorých prípadoch účinná a v iných bezmocná, istý efekt by mal byť badateľný už po 2-3 návštevách.)

7. Správny bioterapeut vám nebude sľubovať zázraky do troch dní.

(Budete musieť na sebe aj zapracovať, strava, životný štýl, pohyb.)

8. Pozor, prípravky podávané ľudovými liečiteľmi nikto nekontroluje.

(Pozrite sa, či má prípravok uvedeného výrobcu a certifikát.)

(uj)

ANKETA

Vyskúšali ste niektorú z metód alternatívnej medicíny? Pomohla vám?

RNDr. Igor Kapišinský, astronóm, Člen spoločnosti pre kritické myslenie:

„Vyskúšal. Nepomohla. Ja mám anomáliu, dve obličky na pravej strane a žlčníkový kameň. Čakal som, či na to príde. Neprišiel."

Ingrid Fedáková, učiteľka, Trenčín:

„Moja 10-ročná neter už takmer nechodila, taká bola slabá. Spolu s mamou chodila do relaxačnej pyramídy k liečiteľovi Valentovičovi zo Smoleníc nabíjať si energiu. Po roku a pol začala chodiť a vrátila sa do školy."

Peter, bankový manažér:

„Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že tradičná čínska medicína je skvelá. Nelieči iba príznaky, ako bolesti či únavu, ale aj príčiny ochorení, harmonizuje organizmus. Odporúčam aj na únavový syndróm, psychické problémy alebo problémy s chrbticou. Ľudia väčšinou poznajú len časť čínskej medícíny - akupunktúru, úžasné sú však najmä bylinky, ktoré používa. Pozor, nekupujte si ich bezhlavo, treba vyhľadať skutočného študovaného odborníka s dlhšou praxou."

Alena, stredoškolská profesorka:

„Moju mamu zabil liečiteľ, ktorý bol pred pár rokmi v Bratislave veľmi známy a vyhľadávaný. Pôvodným povolaním bol hlasový pedagóg, ktorý po revolúcii v sebe objavil mimoriadne schopnosti. Najprv ju doslova zhypnotizoval, zakázal jej styk nielen s lekárom, ale aj s príbuznými. Mala rakovinu, na jeho podnet prestala chodiť na chemoterapiu, začala piť rôzne šťavy, každý večer o ôsmej ju po telefóne nabíjal energiou, rodine úplne prestala veriť. Vyťahal z nej všetky peniaze, čo mala odložené. Bola to najsmutnejšia kapitola môjho života."

Soňa, novinárka:

„Zdravotné problémy sa vždy najskôr pokúšam riešiť prírodnou cestou. Verím aj čínskej tradičnej medicíne, chodievam aj k liečiteľovi. Mala som žlčníkové kamene a odstránil mi ich. Klasický lekár to chcel riešiť chirurgickým zákrokom."

(uj)

Chiroterapia: Áno či nie?

Je to ručná manipulácia s chrbticou. Túto diskutovanú liečebnú metódu objavil koncom 19. storočia americký obdchodník s koreninami Palmer, keď manipuláciou s chrbticou vyliečil nevedomky človeka z náhlej hluchoty. Dnes sa používa najmä pri bolestivých procesoch v oblasti chrbta, pri bolestivom syndróme pleca a pri bolestiach hlavy s pôvodom v chrbtici.

Kto ju môže robiť

Chiroterapia je úkon, ktorý je aj v súčasnom liečebnom poriadku. Tieto zákroky môže vykonávať iba rehabilitačný lekár, ortopéd, neurológ vždy len po dôslednej diagnostike a röntgenovaní. Dobrí chiropraktici využívajú röntgen nielen počas diagnostikovania, ale aj na monitorovanie počas naprávania.

Môže chiroterapia ublížiť?

František Valúch, rehabilitačný terapeut: „Svetová medicínska obec od manipulačných techník už upustila, lebo rizík je veľa. Aj keď je lekár na vysokej odbornej úrovni, nikto dopredu nevie, aká je pevnosť jednotlivého tkaniva, môže sa stať že spôsobí vykĺbenie, jednoduchú alebo dokonca niekoľkonásobnú fraktúru. Je to veľmi populárna metóda, lebo efekt je okamžitý, ale dôsledky do budúcnosti môžu byť aj veľmi zlé. Ak má žena napríklad osteoporózu, trpí bolesťami a ide sa dať napraviť, stačí aj malý tlak liečiteľa a kosť sa zlomí."

Čo stojí chriroterapia: od 300 korún za úkon vyššie

Vákuová alebo banková masáž

Táto u nás novinka je stará už niekoľkotisíc rokov. Má korene v starovekej Číne a je založená na pôsobení podtlaku na podkožné tkanivá. Spočíva v prikladaní sklených baniek na postihnuté miesto. Je účinná, aj keď trochu bolestivá. Využíva ju napríklad riaditeľ Matematického ústavu SAV RNDr. Anatolij Dvurečenskij, ktorý sa ju naučil robiť v bývalom Sovietskom zväze.

Čo sľubuje?

- uvoľnenie stuhnutého svalstva

- odstránenie bolesti a odstránenie blokády chrbtice

- úľavu pri zápale priedušiek, poruchách trávenia, kolitídach.

Táto metóda je vraj účinnejšia ako akýkoľvek druh reflexnej či klasickej masáže.

Musíte vedieť, že:

Po aplikácii je nevyhnutné na dva-tri dni sa vyhnúť cvičeniam, dvíhaniu bremien a prudkým pohybom. Neodporúča sa ľuďom s nádorovým ochorením alebo leukémiou. Môže totiž pôsobiť ako spúšťač nežiaducich procesov. Po jej absolvovaní by mal človek vypiť väčšie množstvo tekutín. Organizmus je po takejto masáži dehydrovaný, potrebuje si ich doplniť.

Cena za jednu aplikáciu: okolo 300 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 2. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 5. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 6. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 688
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 821
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 070
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 478
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 863
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 568
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 270
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 122
 9. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 881
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 5 852
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čo robiť, ak som sa nestihol objednať na odber? (otázky a odpovede)

Mobilné odberové miesta sú síce plné, samosprávy však cey víkend otvoria vlastné odberové miesta.

Testovanie na nový koronavírus.
Stĺpček Jakuba Fila

Zhovievavosť voči Matovičovi už vôbec nie je namieste

Premiér vydiera národ aj koalíciu.

Jakub Filo.
Autorská strana Samuela Marca

Ak by sa Fico a Pellegrini chceli vrátiť, nerobili by to lepšie (píše Samo Marec)

Nikam sme sa nepohli, len sa všetci dohádali.

Predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní 67. schôdze vlády SR.
Ľudia čakajú pred odberným miestom v bratislavskej Ružinovskej poliklinike počas celoplošného skríningového testovania na COVID-19.