Správnou liečbou možno dosiahnuť kontrolu záchvatov až u 75 percent chorých. Uviedol pre TASR predseda Ligy proti epilepsii, lekár z Banskej Bystrice Vladimír Donáth pri príležitosti Svetového dňa epilepsie, ktorý pripadá na 14. február.
Podľa neho je to veľmi dôležité, pretože pacienti v medzizáchvatovom období nemajú žiadne klinické príznaky ochorenia. Znamená to, že správna liečba epilepsie umožní pacientom s týmto ochorením veľmi dobrú kvalitu života a prakticky normálny súkromný aj spoločenský život.
Na princípe možnosti uplatnenia sa v spoločnosti, tzv. spoločenskej integrácie je založená aj spolupráca a ciele svojpomocných pacientskych skupín. Tie sa združujú v rámci Medzinárodného úradu pre epilepsiu, ktorého mottom je "vyjsť von z tieňa".
Donáth zdôrazňuje, že pacienti s epilepsiou nie sú v ničom menejcenní. Významné osobnosti ako Vincent van Gogh, Dostojevskij, Jean dďArc, Alexander Veľký, či Julius Caesar, ktorí trpeli epilepsiou, dokázali svetu svoje uplatnenie, konštatoval Donáth.
Epilepsia je pomerne časté ochorenie, známe viac ako 5000 rokov. Svedčia o tom aj staré babylonské kamenné nápisy. Ochorenie s významným sociálnym a ekonomickým dosahom sa prejavuje opakovanými záchvatmi porúch motoriky, správania sa a niekedy aj vedomia. V súčasnosti vo vyspelých priemyselných krajinách epilepsiou trpí jedna osoba na 100 000 obyvateľov, konštatoval Donáth.
za som