Z vyšetrenia u gastroenterológa máme často hrôzu už dopredu. Naháňajú nám ju najmä tie hrôzostrašné prístroje, ale aj kolujúce historky niektorých pacientov. Gastroenetrológ MUDr. Jozef Klucho z Nových Zámkov ubezpečuje, že drvivá väčšina vyšetrení aj pomocou tých "strašidelných" prístrojov prebieha celkom hladko a bezbolestne. Záleží totiž na prístupe lekára, ale aj na pacientovi, ako sa správa počas vyšetrenia.
Dôležitý je najmä rozhovor
"Podrobná gastroenterologická anamnéza, rozhovor s pacientom často trvá dlhšie ako fyzikálne vyšetrenie. Pacientovi sa niekedy môže zdať, že lekár je príliš zvedavý, ak sa pýta na rôzne intímne otázky, ale práve tieto problémy, ako sú zlé stravovacie návyky, nadmerné užívanie čiernej kávy, alkoholu, fajčenie, sociálne či pracovné problémy, môžu byť prvou a možno i jedinou príčinou tráviacich ťažkostí pacienta, čo si sám mnohokrát nechce pripustiť ani uvedomiť," hovorí MUDr. Klucho.
Laboratórne vyšetrenia spočívajú v odbere krvi, moču, bioptických vzoriek pri vyšetreniach tráviaceho traktu alebo iných špecializovaných odberoch napríklad žalúdkovej alebo dvanástnikovej šťavy. Až v prípade pozitívneho nálezu lekár naordinuje ultrazvukové, endoskopické, gastroskopické, rektoskopické, kolonoskopické či iné vyšetrenia.
(uj)
Endoskopia
Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva optickým prístrojom zavedeným do tráviacej trubice. Tento umožňuje tzv. diagnostickú endoskopiu, teda podrobné vyšetrenie tráviacej trubice zvnútra, ako aj odber sliznice na histologické vyšetrenie, vyšetrenie žlčových a pankreatických vývodov a zároveň umožňuje aj terapeutickú endoskopiu, napríklad vyťahovanie cudzích telies, prehltnutých mincí, skrutiek či iných predmetov bez potreby operácie. Endoskopiou sa zavádajú aj rôzne endoprotézy na rozšírenie tráviacej trubice, ktorá je zúžená, a tiež na rozšírenie žlčových ciest, z ktorých možno tiež endoskopickou cestou odstrániť žlčové kamene.
Zákrok, ktorý umožňuje opticky vyšetriť hornú časť tráviacej trubice až po dvanástnik. Pred vyšetrením sa zvykne pacientovi do hrdla vstreknúť znecitlivujúci sprej alebo pacient dostane cukrík s podobným účinkom.
Priebeh vyšetrenia je väčšinou hladký. Zdravotná sestra uloží pacienta na ľavý bok a do úst medzi zuby mu dá umelý chránič. Gastroskopia sama o sebe nie je bolestivá, pre zvlášť citlivých pacientov môže byť trocha nepríjemné zavádzanie prístroja alebo tlak v oblasti žalúdka, ktorý je spôsobený vzduchom. Tento je však potrebný na rozopnutie stien žalúdka, aby mal lekár dokonalý prehľad o zmenách na vyšetrovanej sliznici. Diagnostické vyšetrenie trvá niekoľko minút, pri terapeutickom zákroku záleží na jeho náročnosti, tu sa trvanie pohybuje okolo 30 minút.
Je endoskopická vyšetrovacia metóda, ktorá sa vykonáva pomocou kovového prístroja, rektoskopu. Ide o neohybný kovový tubus, ktorý sa zavádza pacientovi do konečníka. Počas vyšetrenia, ktoré je možné asi do hlbky 30 cm od konečníkového otvoru, je tiež možný odber vzorky sliznice konečníka na mikroskopické vyšetrenie, zastavovanie krvácania, prípadne odstraňovanie cudzích telies z konečníka. Pacient sa uloží do tzv. genukubitálnej polohy (kľačí v polohe kolenami od seba, konečníkom otočený k vyšetrujúcemu a podopiera sa vpredu na lakťoch).
Počas vyšetrenia sa do konečníka cez rektoskop fúka vzduch, ktorý rozťahuje konečník a zlepšuje viditeľnosť pri vyšetrovaní, čo pacient môže pociťovať ako mierny tlak v podbrušku, pre citlivých pacientov to môže byť nepríjemné, ale v zásade nie je bolestivé.
Je to endoskopická vyšetrovacia metóda, pri ktorej sa vyšetruje konečník a hrubé črevo, prípadne aj dolná časť tenkého čreva. Kolonoskop vyzerá podobne ako gastroskop, len je o niečo hrubší a dlhší.
Deň pred vyšetrením pacient musí vypiť špeciálne preháňadlo na vyčistenie čreva. Priebeh vyšetrenia je trocha komplikovanejší a dlhší ako pri gastroskopii. Vyšetrujúci lekár, prípadne zdravotná sestra podľa jeho pokynov, zavádza prístroj do konečníka. Brucho pacienta býva pri vyšetrení nafúknuté, lekár musí cez prístroj vháňať do čriev vzduch, aby získal čo najlepší obraz. Samo vyšetrenie celého hrubého čreva trvá asi 30-45 minút, podľa potreby aj dlhšie.
Je nenáročná na prípravu a nebolestivá. V utrazvukovom obraze sa dobre zobrazujú tzv. parenchymatózne brušné orgány - pečeň, žlčník, žlčové a pankreatické vývody, pankreas, brušné cievy a ďalšie.
Autor: uj, zdroj: www.gastroenterolog.com