SME

Noste dieťatko v náručí

Chcete, aby vaše dieťaťko bolo sebavedomé a cítilo sa v bezpečí? Noste ho odmalička namiesto v kočíku v špeciálnom detskom vaku.

MUDr. Jela Maliariková, psychiatrička a mama 18-mesačného synčeka.

"Má to nesmierne veľa výhod, o ktorých mamičky ani nevedia," hovorí detská psychiatrička MUDr. Jela Maliariková, mama 18-mesačného synčeka. Čo všetko nosenie v babyvaku prináša? Dieťatko sa cíti veľmi bezpečne, túlenie k mamičke mu pripomína dôverne známy svet pred narodením. Počuje tlkot jej srdca, jej hlas, cíti jej pohyby, jej teplo, je schúlené v klbku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dieťatko tak od najútlejšieho veku získava prepotrebné základy sebadôvery, zdravého sebavedomia a sebaúcty. Bezpečie a istotu, ktorú zažilo v ranom detstve, si nosí ukryté vo svojom vnútri po celý život. Z toho dôvodu sa neskôr ľahko osamostatňuje, stáva sa smelším, spoločenskejším, oveľa lepšie dokáže neskôr odolať nástrahám, akými sú napríklad úzkostlivosť, depresia, rôzne druhy závislostí.

SkryťVypnúť reklamu

Poloha kolísky lahodí chrbtici

Výhody nosenia však vidno aj okamžite. Dieťatko je oveľa pokojnejšie, lepšie spí, ustupujú alebo sa zmierňujú bolesti bruška. Nosenie prispieva i k rozvoju intelektu. Dieťa vidí oveľa viac zo svojho okolia, mozog dostáva viac podnetov pre vývoj. Dieťa trávi viac času v "stave tichej ostražitosti", čo je optimálne pre učenie.

Pobyt vo vaku je ideálny aj pre telesný a motorický rozvoj. Dieťatko leží v tzv. klbôčku, najvýhodnejšej polohe počas prvých mesiacov života, chrbtica nie je v polohe "kolíska" zaťažovaná. Neexistuje riziko vzniku spondylolistézy - vzájomného posunu stavcov. K tejto deformácii môže dôjsť, ak dieťatko, ktoré ešte nemá dostatočne vyvinuté podporné svalstvo chrbta, sa ešte nevie samo posadiť a sedieť, nosíme vo zvislej polohe.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo bábätko patrí "na ruky"

Niektorí rodičia sa zdráhajú dlhšie nosiť svoje bábätko na rukách, pretože sa obávajú, aby sa na ruky nenaučilo, aby nezostalo od rodičov a ich náručia závislé. Chcú, aby bolo samostatné a domnievajú sa, že samostatnosť je najlepšie začať trénovať hneď od narodenia. "Pravdou je však presný opak. Dieťa, ktoré trávi v prvom roku života čo najviac času v tesnom fyzickom kontakte s rodičmi, preukazuje počas svojho ďalšieho vývoja viac samostatnosti, ako jeho menej nosený a menej prituľovaný rovesník," hovorí MUDr. Maliariková.

Už počas prvého roku života medzi deťmi nosenými a nenosenými na rukách vidno podstatný rozdiel. Deti s dostatkom telesného kontaktu sú spokojnejšie, menej plačú. Ich telo nemusí znášať nadmerné výkyvy stresových hormónov. Dieťa teda celkovo, psychicky aj telesne, lepšie prospieva. V prvom roku života, hoci si naň neskôr človek vôbec nepamätá, sa kladú hlboké základy vnútorného psychického života. Človek na nich stavia po celý život. Sú poskladané z jednotlivých, väčšinou opakujúcich sa zážitkov a pocitov bábätka. Ak sa rodičia citlivo starajú o potreby dieťaťa, nenechajú ho nevšímavo plakať a neustálym fyzickým kontaktom mu dávajú najavo svoju lásku, naučí sa im dieťa dôverovať. Pocit dôvery sa zvnútorňuje a stáva sa z neho základ pre vlastnú sebadôveru. (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovoria mamičky

"Synčeka som celú zimu nosila vo vaku zakrytého pod jedným predným dielom kabáta. Keď bolo veľmi zima, podobrala som kabát popod dieťa, takže bolo úplne chránené aj zospodu. Dojčiť bolo jednoduché, pretože som mala pod kabátom len ľahký rolák a nebolo mi treba žiaden šál. Synček ma vpredu krásne hrial." mama 1,5-ročného synčeka

"Babyvak bol pre mňa najlepšiou investíciou, zo všetkých vecí, ktoré som nášmu bábätku pred narodením kúpila. Vďaka nemu som vôbec nepoužívala kočík, nepoznala som problémy so zlými chodníkmi, neprívetivými obchodníkmi či vodičmi autobusu. Ale hlavnou výhodou bolo, že moja dcérka v ňom bola spokojná, neplakala, dala sa nenápadne dojčiť a bola so mnou v neustálom kontakte. Teraz má dcérka dva roky, ešte stále ju v ňom nosím, vôbec mi nie je ťažká a ona má pocit, že vak je akoby kúsok jej vlastného tela." Andrea

SkryťVypnúť reklamu

"Našu dcérku som v babyvaku nosil nielen ja, ale aj naši starí rodičia. Vo vaku mala vždy krásny čarovný úsmev, boli sme si blízko a mohli sa rozprávať. V prvých najťažších mesiacoch po narodení to bol absolútne nevyhnutný pomocník. Keď dcérka v noci nevedela zaspať, vzal som ju do vaku, vyšli sme si na balkón a bolo po probléme." Martin

(pre mamičky viac informácii na www.babyvak.sk , www.babetko.sk , www.mamata.sk )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 254
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 503
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 188
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 098
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 987
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 645
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu