BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - Posledný prípad sneti slezinnej - antraxu sa v Českej republike vyskytol pred 16 rokmi, u nás o niečo skôr. Ako dnes na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Roman Kováč, posledným slovenským prípadom tejto chor
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
oby, ktorú teroristi využívajú ako biologickú zbraň, bol bača, ktorý sa nakazil od chorej ovce. Bača mal však kožnú formu ochorenia. Kováč spomenul aj epidémiu, kde hrozilo, že antraxom sa nakazilo 1 600 ľudí. Bolo to v 60. rokoch v Plzni. Nakoniec sa potvrdil iba jeden prípad a pacient prežil, dodal Kováč.
Minister tiež informoval, že ministerstvo zdravotníctva pripravuje osvetový program, ktorého cieľom je oboznámiť ľudí s príznakmi tohto ochorenia. Zdôraznil, že najdôležitejšia je skorá liečba. Proti antraxu neexistuje očkovanie a inkubačná doba tejto choroby je od niekoľkých hodín až po 6 dní, priemerne však dva - tri dni. Infekciu prenášajú zvieratá, ich výkaly a kontaminovaný prach. Vylúčil však šírenie antraxu kontamináciou vody. Najnebezpečnejšia forma antraxu je vdýchnutie mikróba alebo spóry. Spóry sú o to nebezpečnejšie, že v prírode prežívajú aj 30 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva už vytypovalo väčšie množstvo chorôb, ktoré by mohli teroristi použiť ako biologickú zbraň, informoval R. Kováč. Podozrivé listy sa analyzujú v centrálnom laboratóriu v Banskej Bystrici a v prípade potreby podobných laboratórií vznikne na Slovensku niekoľko. Ak by sa diagnóza potvrdila, okamžite vstúpi do platnosti množstvo opatrení, o ktorých budú občania informovaní. Ministerstvo zdravotníctva je v kontakte s prednostami infekčných oddelení nemocníc, ktorí do konca tohto týždňa musia deklarovať svoju pripravenosť na prípadnú epidémiu. Ministerstvo už urobilo aj kontrolu antibiotík, ktorými sa dajú niektoré choroby vrátane antraxu liečiť.