Bratislava 16. októbra (TASR) - Zlepšiť včasnú diagnostiku nádorových ochorení umožňuje tzv. prietokový cytometer. Prístroj, ktorý získal Ústav experimentálnej onkológie SAV (ÚEO SAV) z príspevkov Nadácie Výskum rakoviny, Slovenskej akadémie vied a iných organizácií, dnes slávnostne uviedli do prevádzky.
Účinná prevencia vzniku nádorovej choroby umožňuje podľa riaditeľa ÚEO SAV Čestmíra Altanera znížiť jej výskyt. Ako objasnil, nádory vznikajú v dôsledku nahromadenia sa zmien v génoch buniek. Výskum experimentálnej onkológie ukázal o aké zmeny ide, a v ktorých génových dráhach tieto zmeny v nádore vznikajú. Tieto objavy umožnili uvažovať o novom type liečby nádorov presne nasmerovanej na blokáciu poškodených dráh v nádore. Účinná liečba však predpokladá dobrú identifikáciu zmenených génových dráh. To práve podľa Altanera umožňuje prietokový cytometer, ktorý sa používa najmä pri leukémiách a lymfómoch. Altaner zdôraznil, že vďaka pokroku v diagnostike a modernej liečbe môžeme v budúcnosti očakávať, že rakovina sa stane, tak ako bežné chronické ochorenia opakovane, liečiteľnou chorobou.
Prístroj v hodnote 5,5 milióna korún, bude pacientom slúžiť na oddelení imunológie nádorov ÚEO SAV. Prietokový cytometer je v poradí druhým prístrojom, ktorý ÚEO SAV získal v tomto roku z finančných príspevkov Nadácie Výskum rakoviny a SAV.
Nadácia Výskum rakoviny dnes vyhlásila verejnú zbierku s názvom Odzvoňme rakovine. Jej cieľom je získať financie na zakúpenie prístroja Ligot cycler system potrebného na sledovanie genetických zmien.