Patrí k nim aj chorobné rednutie kostí - osteoporóza, ktorá sa podľa ortopédov stala epidémiou modernej doby.
Dvadsiaty október ako Svetový deň osteoporózy vyhlásila Národná spoločnosť pre osteoporózu Veľkej Británie roku 1996. Od roku 1998 ho spoluorganizuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Ochorenie postihuje všetky vekové kategórie oboch pohlaví, pričom ním trpí každá tretia žena vo veku nad 50 rokov a asi každý šiesty muž. Svetové štatistiky potvrdzujú mimoriadne vysoký rast počtu prípadov osteoporózy za posledné obdobie.
Najnovšie údaje hovoria, že v štátoch Európy je rednutím kostí postihnutých 10 až 15 percent ľudí, na Slovensku je zaznamenaných približne 8 percent, avšak podľa názoru odborníkov reálne číslo má vyššiu hodnotu.
Osteoporóza patrí do skupiny neprenosných chorôb, podobne ako vysoký krvný tlak, cukrovka a ďalšie ochorenia, ktorým sa ľudovo hovorí "tichí zabijaci". Alarmujúce príznaky týchto ochorení sa objavujú nečakane a bez predchádzajúcich varovných signálov. U chorých na osteoporózu je takýmto varovným príznakom zlomenina, ktorá vznikne aj pri malých úrazoch, a to najmä v oblasti stavcov a zápästia. Najzávažnejšou komplikáciou je zlomenina krčka stehennej kosti. Úmrtnosť takto postihnutých pacientov sa pohybuje od 15 až do 20 percent, ďalších vyše 30 percent je odkázaných na pomoc druhej osoby.
Odborníci upozorňujú, že na prevenciu osteoporózy treba dbať už v čase dospievania, keď sa v kostre človeka ukladá najviac minerálov, ktoré zabezpečujú dostatočnú pružnosť a tvrdosť skeletu na celý život.