Vysoký tlak je celoživotná diagnóza. Je nebezpečný, lebo sa neprejavuje žiadnymi príznakmi, ale môže poškodiť rôzne orgány, najviac srdce. Dobré je tlak si pravidelne merať. FOTO - ARCHÍV
Ráno vám dlhšie trvá, kým sa celkom preberiete? Zatmieva sa vám pred očami, keď vstávate? Málo sa pohybujete, pijete veľa kávy, fajčíte, v robote vás ničí šéf a doma manželka? Málo plačete a veľa solíte? Nemáte k tomu ešte náhodou aj hnedé oči? Potom je váš tlak s najväčšou pravdepodobnosťou nebezpečne vysoký.
Neutešujte sa, že vám nebezpečenstvo nehrozí, lebo vás nič nebolí. Vysoký krvný tlak je tichý zákerný súper, ktorý za seba necháva zabíjať iných. Spúšťa proces artériosklerózy, zvyšuje riziko infarktu a mozgovej porážky, útočí na cievy, spôsobuje zlyhanie obličiek.
Na Slovensku žije zhruba osemstotisíc hypertonikov. Viac ako polovica z nich ani netuší, že vysoký krvný tlak má.
Profesor Ivan Balažovjech hovorí, že to ešte nie je všetko: "Z tej polovice sa len polovica lieči a aj tí, ktorí sa liečia, sa neliečia vždy najvhodnejšími liekmi. Až tretina pacientov neberie lieky pravidelne a ďalších 30 percent predpísané lieky neberie vôbec."
O hypertenzii začne lekár hovoriť, ak sa váš tlak pohybuje nad hodnotu 160/95 - ale najmenej trikrát v optimálnych podmienkach.
Neviete, aký máte tlak?
Ak neviete, aký máte tlak, požiadajte lekára, aby vám ho zmeral pri najbližšej návšteve v ambulancii. Ľudia nad 40 rokov by si mali dať vo vlastnom záujme minimálne raz do roka zmerať krvný tlak. Je to ochorenie, ktoré nebolí, v prvých štádiách je človek dokonca výkonnejší, viac stíha.
Až 60 percent infarktov a mozgových porážok je ráno medzi šiestou až desiatou hodinou. Prečo?
Internista MUDr. Kamenský to vysvetľuje tak, že v noci krvný tlak klesne. "Keď človek spí, spomalí sa pulz, dych, spomalí sa vlastne celé fungovanie organizmu. Keď sa budíme, všetko prudko stúpa a amplitúda medzi nočným a ranným tlakom je obrovská. Tam môže vzniknúť problém." Preto bývajú pre starších ľudí nebezpečné aj poobedňajšie siesty. Určite nie je východiskom prestať spávať, treba sa však zamyslieť, či dodržiavame správnu životosprávu, alebo či sme si nezabudli vziať liek.
Syndróm bielych plášťov
Jediný spôsob, ako zistiť, či nemáte vysoký krvný tlak, je jeho pravidelná kontrola. Ideálne je mať doma vlastný tlakomer.
Lekári majú dnes už nespochybniteľné dôkazy, že krvný tlak nameraný v ambulancii či v nemocnici je vždy najvyšší a najmenej zodpovedá realite.
Je to tzv. syndróm bieleho plášťa. Tlak za dverami ordinácie vždy vyletí vyššie.
MUDr. Kamenský: "Je to ambulantne nameraný vysoký krvný tlak, podotýkam, len v ambulancii lekára. Pre mňa ako lekára je cennou informáciou, keď mi pacient donesie lístoček s nameranými hodnotami za týždeň-dva."
Radí tiež: "Vždy, keď má človek závrat či bolesť hlavy, mal by si zmerať tlak. Sú totiž dva extrémy - môže mať aj príliš vysoký tlak, aj nízky. Ak si v domnienke, že má vysoký tlak, dá tabletku na jeho zníženie a má ho v skutočnosti nízky, ešte viac si ho môže znížiť a skolabovať."
Vysoký tlak je celoživotná diagnóza. "Kto vynájde liek na definitívne zníženie tlaku, dostane Nobelovu cenu, jednoducho dnes taký liek neexistuje."
Investícia do tlakomeru sa pacientovi vždy vráti.
Máte ženu Xantipu? Pozor na tlak
Vedci z univerzity v kanadskom Toronte v súvislosti s tlakom podrobili testom viac ako stovku mužov a žien, ktorí im zároveň poskytli informácie o svojom partnerskom živote.
Účastníci výskumu mali počas testovania na sebe napojené prístroje, ktoré im po celých 24 hodín pravidelne zaznamenávali krvný tlak. Získané údaje ukazujú, že v zle fungujúcich manželstvách vystúpi krvný tlak vtedy, keď je partner prítomný. V prípade dobre fungujúcich vzťahov to vyzerá opačne: tu má partner jednoznačne upokojujúci vplyv.
Pozor na šlofíka
Vedci z Univerzity Hadassah v Jeruzaleme tvrdia, že najmä u starších ľudí, ktorí si po dobrom obede radi zdriemnu, sa potom pri prebúdzaní zvyšuje krvný tlak a spomaľuje tep srdca. Preto na to upozorňujú a aj veľmi odporúčajú zanechať tento, podľa nich, zlozvyk. Na druhej strane je všeobecne známe, že Winston Churchill, ktorý sa dožil naozaj vysokého veku a po celý život aktívne pracoval, si pravidelne, takmer bez výnimky, po obede pospal. Asi je to teda individuálne a treba si všímať, čo to urobí s naším organizmom.
Máte hnedé oči? Merajte si tlak častejšie
Ľudia s hnedými očami sú náchylní na vysoký krvný tlak. Vyplýva to zo štúdie, na ktorej vedci z Kalifornskej univerzity spolupracovali s dvetisíc pacientmi vo veku od 30 do 49 rokov. Zistili totiž, že ľudia s hnedými očami reagujú oveľa citlivejšie na stres ako ostatní. Diagnóze vysokého krvného tlaku najväčšmi odolávajú ľudia s modrými očami, dokážu sa vraj oveľa lepšie brániť vplyvom stresu a starostí. Podľa tejto hypotézy by si ľudia s hnedými očami mali aspoň dvakrát do roka zmerať krvný tlak. (uj)
Prečo je vysoký krvný tlak taký nebezpečný?
Predovšetkým preto, lebo sa neprejavuje žiadnymi príznakmi. Nebolí, nemusíte o ňom vôbec vedieť. Chronicky zvýšený krvný tlak však znamená pre organizmus zvýšenú záťaž, ktorá môže poškodiť rôzne orgány, najviac srdce.
Hlavnou príčinou vysokého krvného tlaku je zúženie ciev. Predstavte si záhradnú hadicu - keď ju pristúpite, prúd vody sa zmenší, ale tlak v hadici za nohou sa zvýši. Rovnako sa zvyšuje aj tlak v obehovom systéme, keď dôjde k zúženiu ciev. Keď prechádza krv cievami pod vysokým tlakom, môže poškodiť cievne steny.
Neliečená hypertenzia môže spôsobiť
* zväčšenie srdca a zvýšenie pravdepodobnosti jeho zlyhania
* abnormálne rozšírenie tepien, ktoré môže viesť k mozgovej mŕtvici
* zvyšuje pravdepodobnosť porúch obličiek a ich zlyhania
* rýchle "tvrdnutie" tepien v tele, najmä v srdci, mozgu, obličkách vytvára podmienky na infarkt myokardu, mozgovú príhodu alebo zlyhanie obličiek
* osobám, ktoré trpia hypertenziou viac ako 20 rokov, spôsobujú problémy s pamäťou, riešením problémov, poruchy schopnosti koncentrovať sa.
ČO POMÁHA A ČO ŠKODÍ PRI VYSOKOM TLAKU
Cibuľa a srdce
Vedci z univerzity vo Viedni odporúčajú, že by sme každý deň mali zjesť jednu čerstvú cibuľu. Cibuľa totiž obsahuje účinné látky, ktoré udržiavajú srdce aj cievy v dobrom stave a zaručujú im mladosť.
Cibuľa obsahuje flavonoidy - farbivo, ktoré znižuje krvný tlak a rozširuje cievy, substancie, ktoré predchádzajú infarktu tým, že rozpúšťajú krvné zrazeniny, prostaglandín, ktorý tiež pomáha regulovať krvný tlak.
Už jedna šálka kávy znižuje pružnosť ciev
Už jedna šálka kávy stačí na to, aby sa znížila pružnosť vašich ciev. A nepružné cievy vedú k vysokému krvnému tlaku a oslabeniu srdcovej činnosti. Podľa najnovšej štúdie gréckych kardiológov dochádza po konzumácii kofeínu k zvýšenej stuhnutosti ciev, ktorá trvá minimálne dve hodiny.
Dôsledok? Stuhnuté cievy sú náchylnejšie na prasknutie a do takýchto ciev srdce pumpuje krv s väčšou námahou, čím sa zvyšuje krvný tlak.
Hypertonici a starší ľudia by mali byť pri konzumácii kávy opatrní, prípadne by sa mali preorientovať na nápoje bez kofeínu.
Ideálny krvný tlak je 120/80 mm/Hg, u starších ľudí sa zvýšenie do 130 - 139 mm/Hg pokladá za prirodzený prejav starnutia.
Soľ a tlak
Jednou z príčin vysokého krvného tlaku je aj nadmerné požívanie soli. Približne šesť gramov soli je optimálna dávka za dvadsaťštyri hodín. Priemerná spotreba je však dvoj- až trojnásobne vyššia.
Výskumy dokázali, že keď znížite príjem soli len o pol čajovej lyžičky denne, zredukujete tlak o 1,5 až o 2,5 mm/Hg. Keď zvýšite príjem draslíka - obsahuje ho väčšina ovocia a zeleniny - urýchlite vyplavovanie sodíka z organizmu.
Plačte - znížite si tlak
Každý vie, že keď sa dobre vyplače, hneď sa cíti lepšie. Celé desaťročia odborníci verili, že slzy odplavujú z tela chemické látky, ktoré spôsobujú stres. Podľa najnovšieho výskumu doktora Jamesa J. Grossa sa nám však neuľaví preto, že plačeme, ale že nás ľudia utešujú. "Je to veľmi intenzívny spôsob komunikácie," hovorí profesor psychológie, ktorý uskutočňoval pokusy na svojich študentoch, aby potvrdil túto teóriu.
"Každý sa usiluje pomôcť plačúcej osobe. A tak plačeme preto, aby nám ľudia pomohli." A práve pocit, že nás niekto vypočul, nám znižuje aj krvný tlak - na ktorého následky umiera len v Amerike ročne 30 000 ľudí. Vysoký krvný tlak je vlastne nikým nevidený a nevypočutý plač. A potom, keď nás niekto vypočuje, tlak sa náhle zníži.
(uj)