Bratislava 17. apríla (TASR) Problematika reprodukčného zdravia je veľmi široká a v každom európskom štáte podmienená religióznou či inou situáciou. V súčasnosti je preto zatiaľ veľmi iluzórne až nemožné uvažovať o jednotnom postupe, zhodli sa na tom účastníci medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes skončila v Bratislave.
Prítomní deklarovali potrebu, aby jednotlivé štáty EÚ aspoň "vykryli veľké legislatívne medzery, a tak vytvorili podmienky pre prácu lekárov na špecializovaných klinikách," uviedla dnes pre TASR riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie v SR Darina Sedláková. Objavili sa aj hlasy, že sa každý štát musí skúšať, aké možnosti a techniky liečby neplodnosti sú schopní akceptovať nielen občania, ale aj politici. Podľa odborníkov vo svete jeden zo šiestich párov má problémy založiť si rodinu a mať vlastné deti. Neplodnosť je choroba, ktorú treba liečiť. Občania takto postihnutí majú právo na zdravotnú starostlivosť, ktorá by ich problém riešila. Jednou z možnosti zmierniť tento trend je liečba neplodnosti a vytváranie podmienok pre pôsobenie asistovanej reprodukcie, konštatovala Sedláková.
Medzinárodná konferencia pod názvom Nové výzvy pre reprodukčné zdravie v rozšírenej Európe - reprodukčná endokrinológia a infertilita sa koná z iniciatívy Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu. Organizuje ju Centrum asistovanej reprodukcie ISCARE v Bratislave v spolupráci so Svetovou zdravotníckej organizáciou.
za pa