Hosteska, príjemné prostredie, decentné svetlo, relaxačná hudba. Ak sa uvoľníte, môžete pumpovanie niekoľkých litrov tekutín do hrubého čreva považovať dokonca za také príjemné, že zaň zaplatíte niekoľko stovák. Črevná sprcha je dnes jedným z hitov, ktoré propagujú rôzne súkromné zariadenia. Podľa reklám je to ideálny spôsob ako vyčistiť vnútorné prostredie od nahromadených odpadových látok, nánosov a usadenín, a tak detoxikovať organizmus. Táto procedúra vraj osvieži organizmus rovnako ako krátkodobý pôst či diéta, pri ktorých sa črevo nezaťažuje. Po jej absolvovaní pacient zaznamená značnú úľavu, osvieženie a blahodarný účinok na svoje zdravie.
Odporúča sa pri migréne, zápche, vysokom krvnom tlaku, zníženej imunite, únave, nadváhe, bolestiach chrbtice, kĺbov a dokonca ako prevencia rakoviny hrubého čreva.
Podľa mnohých lekárov je to len pomenovanie nepríjemného klystíru, ktorého sa v nemocnici tak bojíme.
Názor lekárov
MUDr. Igor Bukovský, Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK: "Podľa mňa črevná sprcha nie je práve najprirodzenejšia metóda ako vyčistiť organizmus. Treba sa rozhodnúť, čo je pre človeka prirodzenejšie - či vhodná strava a životný štýl, alebo takáto sprcha. A čo sa týka prevencie proti rakovine hrubého čreva, len pripomínam, že muži, ktorí jedia kapustu aspoň raz týždennne, majú len 30-percentné riziko vzniku rakoviny v porovnaní s mužmi, ktorí jedia kapustu zriedkavo."
MUDr. Jana Krajčová, gastroenterologická ordinácia: "Je to obyčajný klystír v luxusnejšej úprave, ktorý robíme bežne za približne 100 bodov. Je to v podstate výplach hrubého čreva. Počas jedného sedenia do vás vstreknú asi 30 litrov, ktoré precirkulujú vašimi črevami. Jediný rozdiel vidím v tom, že pacient si v štátnom zariadení masíruje brucho sám a v súkromnom centre mu ho jemne masíruje terapeut." (uj)
Ako predísť zápche bez preháňadiel
* Denne vypite 8 až 12 dvojdecových pohárov tekutiny.
* Vyskúšajte čaj z koreňa štiavu, ktorý pôsobí ako prírodné preháňadlo.
* Jedzte dostatok vlákniny - denne by to malo byť 25 až 30 gramov. Stačí, ak si okrem bežných potravín dáte na raňajky misku ovsených vločiek, na desiatu jablko a na večeru varenú kukuricu plus jednu mrkvu.
* Proti zápche môžu zabrať aj sušené marhule a slivky, veľmi dobré sú aj jablká a nie veľmi zrelé banány.
* Na črevá priaznivo pôsobia živé jogurty a surová kyslá kapusta.
* Kopcovú čajovú lyžičku ľanových semienok nechajte niekoľko hodín postáť v pohári vody a potom ich spolu s vodou vypite. Užívajte 2- 3-krát denne.
* Výborné sú aj prírodné šťavy zo zeleniny (kel, špenát) a ovocia (hrozno, červený melón, papája).
* Vyskúšajte šťavu z dvoch mrkiev, polovice jablka a hrste žeruchy.
* Nikdy nepotláčajte nutkanie na stolicu.