
Epiphyllum chrysocardium
Aj počas chladných dní musíme kaktusom na stanovišti vetrať, pričom ich chránime pred mrazivým chladom. Kaktusy, na ktorých sa objavia púčiky, premiestnime na teplejšie miesto a pridáme im vlhkosti. Rastliny kontrolujeme pred napadnutím rovnakonožcami a slimákmi, v tmavej miestnosti im musíme prisvecovať umelým svetlom.
Február
Ani pri intenzívnejšom slnečnom svite nemusíme zvyšovať zálievku. Kaktusy na okennom parapete naopak pritienime hodvábnym papierom, aby sme zabránili predčasnému rastu. Vetraním regulujeme teplotu za oknom, aby sa kaktusy neprehrievali príliš rýchlo. Epiphilie zalejeme viac, lebo vyháňajú skôr. Založíme kartotéku na záznamy.
Marec
Kaktusy prenesieme zo zimného stanovišťa, jemne ich osprchujeme tak, aby do večera vyschli, inak by sa na ne preniesli hniloby a hubové choroby. Nerosíme ani na slnku, rastliny by sme popálili. Zatiaľ stále pritieňujeme.
Apríl
Začíname presádzať, kvitnúce a kaktusy s púčikmi až po odkvitnutí. Vysievame zo semena, musíme si však označiť semenáčiky. Vyspelejšie rastliny privykáme na niekoľko hodín denne na priame slnko, na noc ich však dávame dovnútra.
Máj
Opeľujeme kvety jemným štetcom, rozmnožovať môžeme aj odrezkami a vrúbľovaním. Najmä kvitnúce kaktusy prihnojujeme špeciálnym hnojivom.Výsevy pikírujeme. Opuntie, Cereusy a Echinopsisy dáme do polotieňa na celý deň. Môžeme presadiť kaktusy z pôdy do hydrokultúry.
Jún
Na nových rastlinách vybraných z kvetináčov kontrolujeme výskyt škodcov na koreňovom obale.
Rastliny môžu byť vonku 24 hodín, zalievať je lepšie 1-2 razy do týždňa. V tieni ich môžeme aj sprchovať a až suché dať na priame slnko. V chladnejších dňoch vynecháme jednu zálievku týždenne. Vrúbľované semenáčiky pritieňujeme.
Júl
Husto ochlpené kaktusy neumiestňujeme von, teraz býva vonku najviac prachu. Slimákom bránime obsypaním kvetináčov suchými pilinami či pieskom. Kaktusom vo vnútri predchádzame v úžehu vetraním. Hnojíme tekutými hnojivami. Druhy s plochými stonkami môžu byť iba v tieni. Na zálievku je najlepšia dažďová voda.
August
Teraz hnojíme kaktusy naposledy, aby sme ich pripravili na nadchádzajúci vegetačný pokoj. Rastliny na jar pikírované presadíme do vlastného kvetináča. Nacháme ich vonku aj v noci, aby sa otužili. Znižujeme aj zálievku a ostražito sledujeme možný výskyt roztočov.
September
Ako prípravu na prezimovanie kaktusy čistíme a dezinfikujeme, sledujeme prípadných škodcov. Vianočný kaktus zalievame 4 týždne len minimálne, tak, aby stonkové články nevráskaveli. Premiestnime ho na chladné svetlé miesto. Kaktusy už nerozmnožujeme.
Október
Prikrývame mrazuvzdorné opuncie čečinou, slamou alebo mulčovacou kôrou. Kaktusy prenášame na zimné svetlé stanovište, nezalievame, mierne iba tie, ktoré sú v teplej miestnosti. Vetráme len občas počas dňa. Rhipsalie a vianočný kaktus, ktoré kvitnú v zime, premiestnime na trocha teplejšie stanovište. Z hydroponických nádob meníme roztok.
November
Kaktusy nevyberáme z kvetináčov a nebalíme do novín. Optimálna teplota v zimovisku je 5-12 stupňov. Pred nočnými mrazmi vložíme medzi okennú tabuľu a rastliny polystyrénovú platňu.
December
Na niekoľko hodín denne umelo prisvecujeme. Pri silných mrazoch kaktusy na okennom parapete zakryjeme papierom. Substrát mierne zvlhčujeme len každé dva týždne. Kaktusy chránime pred náhlym vniknutím chladného vzduchu. Kaktusy napadnuté roztočmi a vlnatkami izolujeme. (ľš)
FOTO Z KNIHY KAKTUSY (IKAR)