
FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA
Rýľovanie či oranie pôdy pred zimou má mnohé výhody. Veľké hrudy premrznú, zľahčí sa tým pôda a tá na jar po roztopení snehu dokáže absorbovať podstatne väčšie množstvo vody. Po nepripravenej pôde by sa zrážky a sneh splavili bez úžitku. Takto sa aj dlhšie na jar udrží v zemi akumulovaná vlhkosť.
Ešte pred nástupom mrazov dokončíme výsadbu stromčekov, ovocných a okrasných drevín aj ihličnanov. Pred výsadbou stromov je dobré jamu vyvetrať a zaliať. V rámci ochranných opatrení dokončíme zabezpečenie kmeňov, najmä mladých stromčekov, pred ohrýzaním divou zverou.
Pri čistení záhrady nezabudnime odstrániť lístie a zvyšky rastlín zo záhrady, pričom kompostujeme len zdravé, ostatné spálime. Podobne zlikvidujeme aj choré plody, v záhrade spálime aj odrezané napadnuté konáre. Kým pôda nezmrzla, vykopeme s koreňmi aj staré a choré stromy, najmä na chorobu šarku pri slivkách, marhuliach a broskyniach. Po spadnutí listov ošetríme broskyne postrekom proti kučeravosti.
Účinné býva jesenné hnojenie, najlepšie vyzretým maštaľným hnojom. Dostať sa však k nemu je zložitejšie než v minulosti, lebo poľnohospodárske družstvá v rámci úsporných opatrení používajú hnoj na vlastné polia a nekupujú v takom množstve priemyselné hnojivá. Preto podľa pôdy použijeme aj primerané množstvo priemyselných hnojív, výhodou je vlastný dozretý kompost. Pred zimou novozaložené kompostovisko prehodíme, lebo naň už nebudeme pridávať zelenú hmotu. Postarať sa musíme aj o pôdu v skleníku. Najlepšie je vymeniť ju za novú z voľnej plochy, prípadne do nej dobre zakomponovať kompost a potrebnú dávku hnojív. Skleník by sme mali nechať počas zimy otvorený bez strešných okien.
Skoro na jar vykopávame špargľu, preto ju pred príchodom zimy ošetríme a prihnojíme. Ešte máme čas vysiať cibuľu, karotku a petržlen na jarný zber. Môžeme začať vysádzať pažítku od konca novembra do črepníkov. Počas zimy ju nájdeme vždy čerstvú a vitamínmi zásobenú poruke.
Muškáty prenesieme do svetla a chladu, najlepšie je odkladať zakorenené odrezky – zaberú menej miesta. Ruže zrežeme asi na 40 cm a prihrnieme ich zeminou, kompostom proti premrznutiu.
Ovocné dreviny a ihličnany ešte pred nástupom mrazov výdatne zalejeme. Potom vylejeme vodu z nádrží a hadíc, ktoré ošetríme podľa materiálu a pokynov výrobcu.
Ak sme nestihli skôr, ošetríme trávnik a skalku, na jar sa nám za to odvďačia. Mach v trávniku pomôže odstrániť aj vápnenie, Antimuscus a Trastim. Teraz môžeme aj rozmnožovať ozdobné kry vlastnými odrezkami vo vlhkom piesku, podobne aj ríbezle.
Opravíme oplotenie a ošetríme kmene stromov vápenným náterom. Bielenie stromov je účinné proti silnému mrazu a prehrievaniu koncom zimy, keď sú slnečné lúče počas dňa už intenzívne a prehriali by tmavú kôru.Nezabudnime, že výber odolnejších ovocných stromov zníži neskôr nutnosť použiť ochrannú chémiu. (ľš)