Londýn 7. novembra (TASR) - Rakovina prsníka sa v Británii stala najčastejším nádorovým ochorením. Podľa štatistiky odsunula na druhé miesto rakovinu pľúc. Prispela k tomu zrejme aj skutočnosť, že ženy sa rozhodujú mať deti v neskoršom veku. Takéto tehotenstvo je totiž považované za určitý rizikový faktor pre vznik ochorenia.
Zo štatistických údajov fondu pre výskum rakoviny vyplýva, že lekári v Británii ročne diagnostikujú 39.500 nových prípadov rakoviny prsníka. Odborníci predpovedajú, že počet chorých sa bude v porovnaní s rakovinou pľúc i naďalej zvyšovať.
Celkový pokles výskytu rakoviny pľúc odborníci pripisujú znižujúcemu sa počtu mužov fajčiarov. Zároveň však priznávajú, že ich nárast rakoviny prsníka za ostatných 30 rokov, ktorý čiastočne súvisí aj s vyspelejšími screeningovými programami, tak trochu prekvapil.
Riaditeľ fondu pre výskum rakoviny Paul Nurse však považuje za dobrú správu fakt, že aj napriek zvyšujúcemu sa počtu ochorení na rakovinou prsníka sa život pacientov predlžuje a vyše 70 percent žien sa úspešne vylieči. Podľa sira Nursa k nárastu prípadov rakoviny prsníka prispieva aj životný štýl.
Mnoho britských žien má totiž deti až v neskoršom veku. Lekári tiež upozorňujú na zvyšujúci sa výskyt obezity - oba tieto faktory sa v čase menopauzy stávajú rizikovými. Rakovina prsníka sa objavuje predovšetkým vo vyššom veku, rovnako ako väčšina nádorov - a až 80 percent prípadov takýchto ochorení pripadá práve na ženy v prechode.