Fiľakovo 16. novembra (TASR) - Na Slovensku žije v súčasnosti približne 10 000 ľudí, ktorí trpia na autizmus. Vzhľadom na jeho rastúci výskyt, je podľa terapeutov potrebné tejto chorobe venovať aj na Slovensku mimoriadnu pozornosť. Trendom vo vzdelávaní autistov bol venovaný odborný seminár, ktorý sa dnes uskutočnil vo Fiľakove.
Najnovšou metódou vzdelávania autistov, ktorá sa zavádza do vyučovacieho procesu i na Slovensku je program s anglickým názvom Teach. Táto metóda je založená na štrukturalizácii a vizualizácii priestoru. Berie sa do úvahy individuálny prístup ku každému školákovi, teda jednému dieťaťu sa venuje jeden špeciálny terapeut. Ten spolupracuje s rodičmi so zámerom, aby dieťa postihnuté touto poruchou bolo schopné aspoň čiastočne prijať vonkajší svet.
Autista sa ťažko prispôsobuje podmienkam sociálneho prostredia a nevie sa vyrovnať s požiadavkami svojho okolia. Má dobrú mechanickú pamäť, avšak konkrétne veci zovšeobecňuje. Žije vo vlastnom svete a akýkoľvek výkyv vyvoláva u neho agresivitu a stres.
Ako dnes TASR informovala predstaviteľka Spoločnosti pre špeciálnu a liečebnú výchovu v SR Mária Zupková, autizmus diagnostikovali po prvý raz v roku 1911 v USA. Na Slovenku sa tejto chorobe začali venovať až začiatkom 90 rokov, pričom vzdelávanie ľudí postihnutých autizmom sa u nás začalo od roku 1995. V súčasnosti sa u nás deti - autisti môžu vzdelávať v 26 školských zariadeniach. Majú vytvorené špeciálne triedy, kde na dve až tri deti dohliada jeden špeciálny pedagóg. Niektoré z postihnutých detí sú zaradené v riadnych triedach.