Sydney 1. júna (TASR) - Austrálski vedci z univerzity v Sydney zistili, že slnečné ultrafialové žiarenie typu A (UVA), ktoré bolo doteraz považované za menej škodlivé ako UV žiarenie typu B, poškodzuje DNA a môže spôsobiť rakovinu kože.
Štúdia ako prvá dokázala, že UVA poškodzuje kožné bunky. Znamená to, že UVA v slnečnom žiarení hrá veľkú úlohu v spôsobovaní génových mutácií, čím zohráva aj rolu pri rakovine kože, tvrdia austrálski vedci.
Ultrafialové žiarenie sa skladá z troch zložiek spektra. Preto sa rozdeľuje na typ UVA, UVB a UVC.
UVC je filtrované najmä ozónovou vrstvou. Zafarbenie kože pri opálení spôsobujú práve typy UVA a UVB. Spálenie kože spôsobuje najmä UVB.
Vzhľadom na to, že UVA nespôsobuje žiadne viditeľné alebo citeľné zmeny na pokožke, môže v prípade rakoviny ísť o veľmi významný činiteľ.
O UVA bolo známe, že spôsobuje vrásky a starnutie pokožky, no bolo pokladané za menej škodlivé ako UVB. Výskumníci však našli v koži viac mutácií vzniknutých pôsobením UVA, a nie UVB.
Poškodenie buniek kože vyvolané UVA je pritom na úrovni genetického poškodenia a je navyše kumulatívne - teda čím viac ožiarenia, hoci i v malých dávkach, tým väčšie riziko rakoviny.