Ako si správne vyložiť svoj sen?
"Neexistuje univerzálny návod. Na to, aby človek pochopil, čo jeho sny znamenajú, často potrebuje spoluprácu s niekým. V snoch je totiž veľké množstvo 'materiálu', nie všetko môžeme pochopiť a spracovať. Tiež platí, že nie všetky sny sú dôležité. Vo väčšine psychoterapuetických škôl sa pracuje so snami tak, že klient opisuje svoje sny, hľadá súvislosti a potom psychoterapeut hovorí o svojich nápadoch. Pomáha mu lepšie pochopiť, čo jeho sny vlastne oznamujú. Je to v podstate práca človeka na sebe samom, na vlastnom sebaspoznávaní."
Treba na hrozivé sny rýchlo zabudnúť?
"Práve že nie. Aj panické sny, z ktorých sa zobudíme vydesení, sú pre nás dôležité. Väčšina škôl tvrdí, že takáto silná emócia v sne je dobrá na to, aby nami poriadne zatriasla, aby sme sa tým snom nejako zaoberali. Ak si niekto povie, že to je hlúposť, že sa tým nebude zaoberať a zatlačí to, bude sa mu to vracať. Preto sa mnohé sny opakujú. Niektoré po celý život, dokonca máme sny, ktoré sa nám opakujú od detstva v rôznych verziách do dospelosti. To sú práve dôležité sny, s ktorými sa často pracuje v psychoterapii.
V snoch, ktoré sa opakujú, je pravdepodobne nejaká správa, posolstvo či obsah, ktorý je pre nás dôležitý. Ak sa prebudíme s hrôzou, správna reakcia by nemala byť rýchlo na to zabudnúť. Je dobré sadnúť si a porozmýšľať, čo to malo znamenať, alebo si o tom s niekým pohovoriť."
Môže ten istý sen vyložiť každý psychológ úplne inak?
"Samozrejme, ale platí jedno zlaté pravidlo, že správny výklad pozná len ten, komu sa sníval, len on musí prísť na to, ktorá je správna verzia, to najdôležitejšie pre nás. Psychológ je v úlohe prostredníka, ktorý ho k riešeniu dovedie. Môže mu poskytnúť uhol pohľadu, o ktorom snívajúci ani netušil.
Mnohí ľudia intuitívne a pravidelne pracujú so svojimi snami, chápu ich ako nejaké posolstvo. Určite je však lepšie, ak máme šancu o nich s niekým hovoriť, s priateľom, dostať aj od niekoho druhého iné nápady a iné pohľady na svoj sen. Nemusí to byť práve psychológ či psychiater." (uj)