SME

Čo ma naučila joga? Uvoľniť sa, odstrániť bolesti, predýchať stres

K joge sa často vyjadrujú ľudia, ktorí s ňou nemajú žiadnu osobnú skúsenosť. Pod názvom joga sa dnes prezentuje kadečo. Oslovili sme ženy - seniorky, ktoré si vybrali jogu ako predmet štúdia na Univerzite tretieho veku. Mnohé sa s ňou predtým nikdy nestre

tli, dnes na jogu nedajú dopustiť.

Lýdia, 62-ročná:

"Prvým dôvodom, prečo som sa rozhodla cvičiť, bola moja osteoporóza. Už nie som na žiadne poskakovanie. Počas cvičenia som však zistila, že úžasne vplýva aj na psychiku, doslova harmonizuje telo aj ducha. Vyše 15 rokov som robila novinárku, potom v diplomacii. Neustále som bola v strese, nervy som často mala napnuté, psychika dostávala zabrať. Keby som jogu poznala vtedy, mohlo to byť omnoho ľahšie. Najťažšie je dokázať sa uvoľniť, vypustiť všetky myšlienky, to som sa učila najdlhšie. Teraz sa viem krátkodo uvoľniť hocikde a hocikedy, aj v autobuse. Naučili sme sa aj, ako predýchať bolesť, používam to."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Irena, 55-ročná:

"Ako bývalá prírodopisárka som učila školákov o dôležitosti správneho dýchania. Jeho ozajstný význam som však pochopila až pri cvičení jogy. Človek sa učí do konca života. Joga vyriešila aj moje zdravotné problémy - som diabetička, mala som problémy so srdcom, zvýšený tlak, problémy so štítnou žľazou. Po systematickom cvičení jogy sa mi znížila hladina cukru, mám lepšie EKG, znížil sa mi tlak. Lekári potvrdili, že za to môžem ďakovať aj pravidelnému cvičeniu jogy. Cvičím denne, často aj so šesťročnou vnučkou, plánujem v našom dedinskom klube dôchodcov urobiť prednášky o joge."

62-ročná Júlia:

"Celý život som mala veľké problémy s chrbticou. Od prvého stavca až po kostrč ju mám rozhádzanú. Medzi piatym a šiestym stavcom som mala úplne vydraté chrupavky. Keď som mala štyridsať, reumatológ mi povedal, že mám stavce ako sedemdesiatročná. Trinásť rokov som mala plný invalidný dôchodok. Hodiny a hodiny som hľadela do stropu a rozmýšľala, či vydržím tú bolesť. Teraz ma nebolí nič. A ak áno, dokážem si odblokovať chrbticu. Dnes nezjem jedinú tabletku, odmietam ich. Bez cvičenia si neviem predstaviť deň. Vstávam o pol siedmej, zacvičím si, aby som o deviatej bola fit. Viem si navodiť stimul, aby sa mi rátal každý deň. Zacvičím si cviky, ktoré mi napadnú, alebo cítim, že mi pomôžu. Keby som prestala, viem, že by sa bolesti znova vrátili. Odmietam taký spôsob života."

SkryťVypnúť reklamu

Maryš, 65-ročná:

"Môj organizmus vysielal už dlho rôzne signály, ja som ich však ignorovala a hltala tabletky. Relaxácia, pozitívne myslenie, kontrola správania, večer upratovanie myšlienok - to sú činnosti, ktorým som sa naučila na joge a snažím sa ich dodržiavať. Večer zaspávam v polohe šávasána, dokonale si uvoľním telo a naprogramujem si do druhého dňa dobrú náladu a pohodu."

Magda, 60-ročná:

"Joga veľmi ovplyvnila môj spôsob života, najmä vzťah k sebe samej. Uvedomila som si, že nepokoj si vytváram len sama v sebe. Vylepšila som si kĺby, chrbticu, stuhnuté a skrátené svaly. Cvičím pre pôžitok a uvoľnenie, viem si lepšie naplánovať čas, naučila som sa správne dýchať nosom a celými pľúcami. Vedomie, že konkrétny cvik má aj konkrétne účinky, mi dodáva viac chuti a energie na sebe pracovať. Zbytočne nevyčerpávam svoje telo. Moja životospráva sa tiež zlepšila. Jem striedmo a pravidelne, viac surovej stravy."

SkryťVypnúť reklamu

Anna, 67-ročná:

"Som dosť nervózny typ, cvičenie mi pomohlo k väčšej koncentrovanosti, kontrole tela, sebaovládaniu. Už nie som taká výbušná, telo mám ohybnejšie, ruky aj chrbtica ma bolia menej. Som psychicky vyrovnanejšia."

Mária, 70-ročná:

"Na začiatku som bola dosť nešikovná, niektoré cviky som vôbec nevedela urobiť. Stuhnuté boľavé kolená mi znemožňovali robiť cviky kolenačky. Po dvoch rokoch cvičenia sa mi zlepšil chronický zápal dutín a som omnoho ohybnejšia."

Maryla, 60-ročná:

"Mám sklerózu multiplex. Joga je zatiaľ iba krátkou epizódou v mojom v živote, ale pomohla mi prekonať mnoho psychických a zdravotných problémov. Občas úplne odložím barly. Pracujem v škôlke a rada by som túto formu cvičenia robila aj s deťmi."

SkryťVypnúť reklamu

Tatiana, 60-ročná:

"Som pokojnejšia, zlepšil sa mi spánok, v noci sa nebudím, nebolia ma kĺby ani kríže, postupne znižujem hmnotnosť."

(uj)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu