Nový liek na reumatoidnú artritídu minimalizuje nežiaduce účinky liečby
Bratislava 21. novembra (TASR) - Jedným z výsledkov dlhoročného
výskumu je nový liek na liečbu reumatoidnej artritídy a osteoartrózy
- celecoxib. Prináša ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 21. novembra (TASR) - Jedným z výsledkov dlhoročného výskumu je nový liek na liečbu reumatoidnej artritídy a osteoartrózy - celecoxib. Prináša najmä zmenšenie bolesti kĺbov, zlepšenie funkčnej aktivity pacientov, ale predovšetkým osemnásobné zmenšenie rizika krvácania zo žalúdočných vredov. V roku 2000 bol vyhlásený za liek roka.
Podľa reumatológa Jozefa Lukáča z Ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch dlhoročným trendom liečby reumatických ochorení na Slovensku je liečba klasickými nesteroidovými antireumatikami. Ako uviedol dnes na tlačovej besede, ich pôsobením sa oslabuje zápalová reakcia, zlepšuje sa funkčnosť kĺbov, avšak dlhodobá liečba zvyšuje riziko nežiaducich účinkov, ako sú nevoľnosť, zvracanie, bolesť žalúdka až krvácanie v tráviacom trakte. Práve tento fakt viedol laboratóriá spoločnosti Pharmacia k hľadaniu liečiva, ktoré by zachovávalo účinok liečby, ale bolo pritom bez sprievodných nežiaducich účinkov.
Prelomový objav vo vývoji molekuly celecoxibu spočíva v zistení, že enzým, nazvaný cox, má dve zložky. Zložka cox1 má v organizme ochrannú funkciu najmä na žalúdok a zložka cox2 spôsobuje zápalový proces. Celecoxib je prvá účinná látka, ktorá pôsobí len na cox2, teda len na tú zložku, ktorá je priamo zodpovedná za zápalový proces. To znamená, že užívanie nového liečiva minimalizuje výskyt spomínaných nežiaducich účinkov, ako aj celkový negatívny vplyv na organizmus.