"Hoci dojčené dieťa častejšie pýta jesť, pretože materské mlieko je štyrikrát rýchlejšie stráviteľné ako sušené, materské mlieko je pre zdravý vývin novorodenca nenahraditeľné," vysvetlila poradkyňa pre dojčenie Mária Lavotová, ktorá pracovala 37 rokov na novorodeneckom oddelení. Každá matka totiž tvorí pre svoje dieťa špeciálne mlieko.
Za najväčšie pozitívum materského mlieka označila Lavotová imunoglobulíny, ktoré dieťaťu hneď po pôrode dodávajú hotové obranné látky. "Dieťatko tak v koncentrovanej podobe dostáva všetky obranné látky, ktoré si organizmus matky dokázal vytvoriť," poznamenala.
Lavotová je presvedčená, že dojčenie by nemalo trvať iba zopár týždňov, ale podľa možností matky a potrieb dieťaťa niekoľko mesiacov až rokov. Ideálne je, ak matka dojčí dieťa do dvoch rokov, dodala. Mamičkám preto odporúča začať s kojením čo najskôr. Skoré a časté prikladanie dieťaťa k prsníku totiž podporí tvorbu mlieka.
V súvislosti s dojčením Lavotová upozornila, že ide o nesmierne náročné obdobie pre každú ženu. "Prvé tri až štyri dni v živote dieťaťa budú pre matku náročné, pretože dieťa bude chcieť veľmi často piť, bude si nástojčivo žiadať svoje, čiže bude aj kričať," priblížila začiatky spojené s dojčením dieťaťa. Matka by však podľa jej slov nemala zabúdať, že je jediná, ktorá môže vyhovieť potrebám dieťa.
Upozorniť na pozitíva dojčenia a zmobilizovať ženy je cieľom Svetového týždňa dojčenia, ktorý odštartuje v pondelok 2. augusta. Tohtoročný týždeň dojčenia, ktorý si 120 krajín sveta pripomína od roku 1992, upozorňuje na závažnosť tzv. vylúčeného dojčenia, pochopenie jeho významu a hľadanie spôsobu, ako ho matkám umožniť. Ide napríklad o prípady, keď si matka adoptuje dieťa a má záujem ho dojčiť. Organizátorom tohto podujatia, ktoré vyhlásila Svetová aliancia na podporu dojčenia, je v SR Slovenský výbor pre UNICEF.