Bratislava 7. augusta (TASR) - Odhaduje sa, že na Slovensku je prieduškovou astmou postihnutých päť až sedem percent dospelej a až do desať percent detskej populácie. Pacienti sú kvôli svojmu ochoreniu neraz konfrontovaní s problémami v práci a limitovaní v možnostiach uplatnenia.
"U mladých ľudí je výber vhodného povolania často komplikovaný prítomnosťou astmatického ochorenia," vysvetlila pre TASR pľúcna lekárka Mária Drugdová z neštátneho zdravotníckeho zariadenia Pneumo-Alergo Centrum v Bratislave. Vďaka súčasnej modernej liečbe by však podľa nej astma už nemala byť prekážkou pri formovaní profesionálnej kariéry človeka. Musia však byť splnených niekoľko predpokladov, ako je včasné podchytenie, diagnostika, komplexná liečba a dôsledná kontrola ochorenia.
V rámci komplexnej liečby je potrebné nielen dodržiavať pravidelne predpísanú liečbu na udržanie dostatočnej priechodnosti dýchacích ciest, pacient musí byť aj pripravený poradiť si s tzv. spúšťačmi astmy v pracovnom a domácom prostredí, ale zároveň je potrebné tieto spúšťače aj eliminovať, upozorňuje Drugdová. "Ak z určitých dôvodov nie je možné tieto spúšťače ochorenia z pracoviska odstrániť, musí pacient uvažovať o zmene pracoviska a pracovného zaradenia", dodala lekárka.
Pre ľudí s diagnostikovanou prieduškovou astmou pracujúcich v kanceláriách môžu byť spúšťačmi dýchacích ťažkostí napríklad výpary z nového nábytku, toner z tlačiarni či xeroxu, uskladnený zaprášený papier, rôzne kancelárske pomôcky a vybavenie. V poľnohospodárstve je prirodzeným spúšťačom seno, prach z obilnín, múky, peľ, srsť zvierat, chemické postreky, v medicínskom prostredí zase éterické plyny, dezinfekčné prostriedky, prach z latexových rukavíc. V oblasti strojárstva astmatikom komplikujú život výpary z chemikálií, zo zvárania, z farieb a mnohé iné. Množstvo podobných spúšťačov by sme mohli nájsť v každom pracovnom odvetví, uzavrela Drugdová.
Astma je definovaná ako chronické ochorenie dýchacích ciest. Prejavuje sa záchvatmi prevažne suchého, dráždivého kašľa, ďalej pocitom dychovej tiesne, počuteľným dýchaním až chripením. Príčinou zápalu dýchacích ciest pri astme je najčastejšie alergia, vysvetlila Drugdová. Prvé záznamy o prieduškovej astme sa našli už na egyptskom papyruse z roku 1560 pre Kristom.