Najčastejšie mýty pri formovaní postavy
Možno cieleným cvičením obmedziť tukovú vrstvu len na niektorej časti tela, napríklad na bruchu?
Nemožno. Dá sa posilniť a vytvarovať určitý sval, ale tuková vrstva ubúda rovnomerne na celom tele. Ani cvičenie cielene vedené na určité partie stopercentne nezaručí, že schudnete práve na týchto miestach. Najmä ženy sa sťažujú, že aj napriek cielenému cvičeniu a vhodnej strave schudnú najskôr na hornej polovici tela, zatiaľ čo tukové zásoby na zadku, nohách a bokoch stále zostávajú.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Spôsobuje posilňovanie veľké svaly?
Nemusíte sa báť, že po niekoľkých návštevách fitneska sa vaše ramená zmenia na horu svalov. Rast svalov je totiž závislý od testosterónu, ktorého ženské telo neprodukuje také množstvo ako mužské. Pravidelné a cielené posilňovanie spevní a vymodeluje svaly. Bonus navyše: urobí to dobre aj vašim kostiam, vaša kostná hmota zhustne, čo je dobrá prevencia proti osteoporóze.
Možno zhodiť cvičením napríklad len zo zadku, stehien či brucha, ale zároveň si ponechať veľkosť poprsia?
Len ťažko. Prsia sú tvorené z väčšej časti tukovým tkanivom a väčšina žien schudne na začiatku práve v tejto oblasti. Rovnako v tvári.
Je pravda, že posilňovanie je účinné, len ak svaly bolia?
Skôr naopak. Ak cítite bolesť, alebo sa vám začnú triasť ruky či nohy, prestaňte cvičiť. Odporúčané sú šetrné, teda malé záťaže a väčšie množstvo opakovania cvikov (trikrát 15 až 25 cvikov). Pri veľmi vysokej záťaži hrozí natiahnutie svalov a preťažovanie obehového systému.
Je cvičenie raz do týždňa nanič?
Nie je to celkom tak, hoci efekt naozaj môže byť veľmi malý. Pre úplných začiatočníkov je však týždenne hodina športu dostačujúca. Dôležité je, koľko toho za jednu hodinu urobíte: mala by obsahovať aeróbnu činnosť, ktorá posilňuje obehový systém, posilňovanie určitých svalových skupín, preťaženie a strečing. Výhodné je napríklad 30 minút behať alebo šliapať na bicykli (aeróbna aktivita), potom krátko posilňovať svaly, napríklad na prístrojoch v posilňovni, a zakončiť riadnym preťažením posilňovaných svalov.
Môžu nám naozaj vytvarovať postavu samy prístroje?
Neverte tomu. Vedecké dôkazy na ich účinnosť neexistujú. Je to individuálne, geneticky daný tvar postavy môžeme cvičením ovplyvniť len obmedzene. Najrôznejšie cvičebné prístroje a pásy majú mizivý efekt.
(uj)