Je vôbec možné, aby nedostatok tekutín v organizme spôsobil takú spúšť v psychike?
"Nemožno to vylúčiť, avšak omnoho väčšiu spúšť dehydratácia spôsobuje všetkým telesným orgánom. Takto si dennodenne vlastne všetci škodíme. Zabúdame totiž piť," hovorí internista MUDr. Ján Bielko.
Signál ,,smäd" prichádza obvykle oneskorene, pretože telo ho vysiela až vo chvíli, keď mu chýba približne 200 mililitrov tekutín. Ak pijeme, až keď sme smädní, pijeme prineskoro, pretože rovnováha tela je už narušená. Prvými náznakmi nerovnováhy sú únava a ťažkosti s koncentráciou.
Čo spôsobuje dehydratácia
Pri nedostatočnom príjme tekutín môže dôjsť k dehydratácii organizmu, keď sa narúšajú viaceré funkcie. Akoby z ničoho nič sa objavuje podráždenie, bolesti hlavy, znižuje sa celková výkonnosť. Pomaličky, ale isto si takto "zarábame" aj na problémy s obličkami. Voda totiž pomáha rozpúšťať vápnik v moči a zabraňuje tak vzniku obličkových kameňov. Voda funguje aj ako chladiaca kvapalina pri termoregulačných procesoch a chráni organizmus pred prehriatím.
Dehydratácia sťažuje dokonca aj náš pohyb, takže na akúkoľvek činnosť treba vyvinúť viac úsilia. Dvojpercentná strata tekutín, u 70-kilogramového človeka je to približne 1,5 litra, znižuje fyzickú výkonnosť až o 20 percent.
Malátnosť a únavu z tepla spôsobuje to, že potením sa z tela vylučujú aj minerály. Vtedy si treba dožičiť minerálky so zvýšeným obsahom kalcia a magnézia.
Pozor na to, čo pijeme
Ak pijeme minerálky častejšie, mali by sme sledovať na etikete obsah sodíka, teda soli. Mal by byť pod hranicou 300 mg na liter minerálky. Pitiu sladkých limonád by sme sa mali tiež vyhnúť. Naše bunky vôbec nepotrebujú zafarbené tekutiny, kolové prísady navyše odvápňujú kosti.
"Jedinou tekutinou, ktorú bunky nášho tela potrebujú, je čistá voda. Vôbec nepotrebujú zafarbenú, osladenú a aromatizovanú tekutinu. Stačí úplne obyčajná voda. Za tú vám bude telo najvďačnejšie," tvrdí MUDr. Igor Bukovský. (uj)
Čo radšej nepiť
* ľadové nápoje: spôsobujú letné angíny a v tele sa správajú ako voda na rozpálenej peci, okamžite z nej zmiznú, takže zostávame smädní
* nápoje s kofeínom: ešte viac dehydrujú organizmus
* alkohol: rozťahuje cievy, v horúčavách sa môže premeniť na smrteľný drink pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami
Ako spoznať začiatok dehydratácie?
* suchá sliznica
* únava, malátnosť, spavosť
* podráždenosť, porucha koncentrácie
* poruchy chôdze a pohybov
* pokles krvného tlaku
Signál "smäd" prichádza zvyčajne oneskorene, telo ho vysiela, až keď mu chýbajú približne dva decilitre tekutín. Preto by sme si mali pitný režim naprogramovať do dňa tak, ako dôležité pracovné povinnosti. Pre bunky nášho tela je najlepšia obyčajná čistá voda.