SME

Outplacement zvyšuje šance na prácu

Slovenská sporiteľňa, Slovak Telecom, Lesy - to sú podniky, ktoré v nedávnej dobe prešli reštrukturalizáciou a outplacementom alebo sa na takéto kroky chystajú.

Outplacement nie je jednoduchý pre zamestnancov, ale aj pre firmu je to vždy citlivá záležitosť. "I keď je známkou vyspelej firemnej kultúry a benefitom, ktorý podnik poskytuje svojim odchádzajúcim zamestnancom, predsa je to len prepúšťanie ľudí vo veľkom," hovorí riaditeľ spoločnosti Trenkwalder-Managment Partners Group Ľuboš Sirota.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takéto projekty trvajú zvyčajne od jedného do 12 mesiacov - záleží od veľkosti firmy, od rozsahu pripravovaných zmien aj do toho, koľ-ko peňazí firma môže do programu investovať. Niektoré podniky si objednávajú takéto služby už vtedy, keď sa len začína uvažovať o nejakých zmenách v podniku, aby preventívne "ošetrili" takzvané ohrozené miesta. V rámci outplacementu sa s ľuďmi začína pracovať v období, keď je ešte zamestnancom podniku, ale konzultácie a iná pomoc končia často až niekoľko mesiacov po tom, čo z podniku odišiel.

V projektoch outplacementu má každý dotknutý zamestnanec svojho poradcu, s ktorým preberá osobné problémy a potreby. Niektoré časti programu je však lepšie robiť skupinovo. "Je to lepšie aj z psychologického aspektu," hovorí Ľuboš Sirota. "Ľudia zdieľajú rovnaký problém a vedomie, že riešia spolu s inými im pomáha ľahšie sa s ním vyrovnať."

SkryťVypnúť reklamu

A čo ľudia - majú pocit, že im takáto služba pomôže? Niektorí sa stavajú k svojim ďalším možnostiam skepticky: čo mi pomôže, že viem napísať životopis, aj tak zoberú niekoho mladšieho a po protekcii... "Možno na začiatku ľudia pristupujú k programu s nedôverou a určite existuje časť zamestnancov, ktorí sa do takéhoto projektu odmietnu zapojiť, ale tak je to pri všetkom a všade. Väčšina však program akceptuje."

Cieľom outplacementu nie je priamo ponúknuť ľuďom prácu, ale lepšie ich pripraviť na jej hľadanie a získanie. "Ale najmä v poslednom čase sme začali pracovať aj na veľmi aktívnom vyhľadávaní pracovných pozícií v regiónoch," hovorí Ľuboš Sirota. "Máme za sebou projekty vo veľmi ťažkých oblastiach, kde sa nám podarilo prezamestnať až 40 percent uvoľnených ľudí a aj ďalším sa vďaka projektu určite výrazne zlepšili šance miesto si nájsť."

SkryťVypnúť reklamu

Čo je súčasťou outplacementu+ Analýza

osobný pohovor s kandidátom, analýza situácie kandidáta, skúsenosti kandidáta s kariérovými zmenami, analýza predchádzajúcich krokov kandidáta pri vyhľadávaní pracovného miesta, zvládnutie zmeny

+ Sebaohodnotenie

analýza hodnôt, analýza schopností, hlavné motivačné faktory v práci, ideálny zamestnávateľ a pracovná pozícia, príprava základných kritérií budúceho zamestnania a zamestnávateľa

+ Žiadosť, Životopis, Osobný pohovor

životopis, žiadosť, príprava profesionálneho životopisu, nevyhnutné náležitosti, referencie, networking a možnosti ich využitia, príprava na pohovor, základné pravidlá, pohovor - techniky, zručnosti, spätná väzba na pohovor, špekulatívny list - vyvolanie potreby vytvoriť pracovné miesto

SkryťVypnúť reklamu

+ Stratégia a podpora pri jej implementácii

informačné zdroje - vyhľadávanie miesta - zameranie na sektor, analýza sektoru, konkrétnych pozícií, platové odporúčania, prehľad recruitingových a personálnych spoločností, možnosti a pravidlá spolupráce s nimi, vyhľadávanie na Internete, využívanie internetových stránok ponúkajúcich voľné miesta, možnosti rekvalifikácie, zmeny pracovnej pozície, sektora, zostavenie plánu kariérového prechodu, stanovenie krátkodobých a dlhodobých cieľov, asistencia pri vytvorení stratégie na dosiahnutie stanovených cieľov, príprava akčného plánu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 15 055
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 411
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 622
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 534
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 922
  6. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 874
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 503
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu