SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Byť ženou je úžasné - ale nie v klimaktériu

Návaly, nočné potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku a podráždenosť. K tomu zabúdanie, depresie, úzkosti, nezáujem o sex a komplexy menejcennosti. Každá druhá žena, ktorá sa dostane do veku Madonny, Melanie Griffith, nech vyzerá akokoľvek

Slovenské ženy sú k hormonálnej terapii v menopauze ešte stále skeptické. Na Slovensku je viac ako milión a pol žien v období menopauzy a postmenopauzy. Podľa štatistík len okolo 11 percent užíva hormonálnu substitučnú liečbu. V niektorých vyspelých krajinách (Nemecko, USA), užíva túto liečbu až 40 percent, v Českej republike 16 až 17 percent žien. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Návaly, nočné potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku a podráždenosť. K tomu zabúdanie, depresie, úzkosti, nezáujem o sex a komplexy menejcennosti. Každá druhá žena, ktorá sa dostane do veku Madonny, Melanie Griffith, nech vyzerá akokoľvek sexi, musí počítať s tým, že aj na ňu to príde. Krátko po štyridsaťpäťke čaká na každú ženu poriadne kritické obdobie. Len asi tretina šťastných žien touto etapou prechádza úplne bez problémov. S postupným ubúdaním estrogénov sa z niektorých žien stávajú hysterky, zničené bytosti vyradené z normálneho života.

Riešenie z minulého storočia?

Naše babky hovorili: My sme sa neliečili a prežili sme to aj bez hormónov.

"To je pravda. Keď zaliala horúčava babku na poli, odložila motyku a vydržala to. Keď zaleje pot bankárku na zasadnutí predstavenstva, určite rozmýšľa inak a siahne po substitučnej terapii. Užívanie hormónov nie je povinnosťou, je to individuálna voľba každej ženy," hovorí gynekológ Miroslav Borovský.

Škodia hormóny alebo nie?

Pred vyše desiatimi rokmi bola liečba menopauzy na Slovensku takmer neznámym pojmom. Dnes majú ženy veľké možnosti, ale aj dilemu, ako sa rozhodnúť. Trh ponúka desiatky druhov liekov, na druhej strane za posledné dva roky zverejnili renomované medicínske časopisy výsledky štúdií, ktoré vyvolali poplach medzi odborníkmi aj ženami. Podľa niektorých je riziko vzniku infarktu či rakoviny prsníka oveľa väčšie, ako sa kedysi zdalo.

"Zodpovedne môžem povedať, že podľa posledných svetových odporúčaní sa dnes hormonálna substitučná liečba stále považuje za základný spôsob liečby klimakterických symptómov. Najnovšie štúdie odporúčajú používať kombinovanú liečbu s nízkymi dávkami hormónov. Ženy sa nemusia báť, súčasná medicína dokáže aj pri nízkych dávkach hormónov vrátiť ženu do normálnych koľají. Stačí jej ušiť liečbu na mieru," hovorí MUDr. Ján Štencl.

Záleží na prístupe lekára

Mária z Bratislavy, ktorá dostala rakovinu prsníka, má ťažké srdce na lekárov."Hormonálnu liečbu menopauzy som brala vyše pätnásť rokov. Bola som rada, že som sa zbavila návalov. Ani jeden z gynekológov mi však za celé roky neodporučil vyšetrenie prsníkov ultrazvukom či na mamografe. Onkológ, ktorý mi vybral nádor, mi nepotvrdil, že by hormonálna liečba spôsobila rakovinu, ale hneval sa, že som bola na mamografe prvý raz, až v šesťdesiatke. Riešiť dilemu ženy v prechode je vždy lepšie, ak máte lekára, ktorý sa s vami rozpráva. Žiaľ, ja som na takého nenatrafila."

Ako má vyzerať gynekologická prehliadka ?

Otázka pre profesora MUDr. Jána Štencla, prezidenta Spoločnosti pre menopauzu a andropauzu:

Niektoré naše čitateľky majú rôzne skúsenosti s lekármi. Máloktorý im vraj napríklad vyšetrí prsníky, nepošle na mamografiu a podobne. Aké vyšetrenia treba urobiť aby gynekológ zistil, v ktorom štádiu sa nachádza žena, kedy potrebuje doplniť hormóny?

"Skúsený gynekológ nemusí robiť odbery krvi, stačí mu napríklad pohľad a vyšetrenie pohmatom, aby posúdil, či má žena dostatok estrogénov alebo nie.

Medzi základné gynekologické vyšetrenia pred nasadením hormonálnej liečby v klimaktériu patrí okrem bežného vyšetrenia aj onkologická cytológia, ultrazvukové vyšetrenie vaginálnou sondou, možný je aj odber krvi na hladinu jednotlivých hormónov. Mamografické vyšetrenie prsníkov je nevyhnutné.

Odporúča sa vyšetriť aj hladinu cholesterolu, cukrovku a pečeňové testy. U žien, kde je podozrenie na osteoporózu, odporúčame denzitometrické vyšetrenie, teda zmeranie kostnej hmoty. (uj)

Čo je hormonálna substitučná terapia

Hormonálna substitučná terapia, čiže liečba menopauzy spočíva v tom, že ženy užívajú kombinované dávky ženských pohlavných hormónov estrogénu alebo progesterónu, alebo berú iba estrogén.

Ženy na Slovensku majú dispozícii viac ako 30 druhov prípravkov, na odporúčanie gynekológa si môžu vybrať lieky, náplaste, gély, tyčinky či dokonca hormóny vo forme spreja do nosa.

Fytoestrogény: alternatíva pre ženy

Ženy, ktoré majú onkologické ochorenie alebo majú zo zásady výhrady k hormonálnej liečbe, môžu zmierniť príznaky menopauzy prírodnými prípravkami. V slovenských lekárňach ich dostať niekoľko druhov, všetky sú na báze fytoflavónov, niektoré sa odlišujú tým, že obsahujú napríklad koenzým Q10, ktorý priaznivo pôsobí na srdcovocievny systém alebo iné liečivé látky.

Ktorý si teda vybrať? Lekárničky tvrdia, že taká rada nie je v ich kompetencii, poradiť sa treba s gynekológom, ktorý by mal najlepšie poznať problémy ženy. Prírodné prípravky, ktoré si hradí sama pacienka, sú väčšinou drahšie ako hormonálna substitučná liečba, ktorú sčasti hradí zdravotná poisťovňa.

Názor lekára: Pomôžu iba pri ľahších ťažkostiach

Profesor MUDr.Miroslav Borovský, viceprezident Spoločnosti pre menopauzu a andropauzu sa o fytoestrogénoch vyjadruje veľmi diplomaticky. "Ja som profesor, nemôžem vám povedať, či sú účinné, nie sú totiž uznané ako lieky, žiadne štúdie nedokázali, že by mali nejaký hmatateľný efekt. Ako lekár tiež nemôžem povedať, že by sa žena takto liečiť nemala, avšak podľa skúseností viem, že tieto alternatívne prípravky pomáhajú len pri veľmi ľahkých ťažkostiach. Ak má žena výrazné klimakterické ťažkosti, mala by sa obrátiť na svojho gynekológa." (uj)

Ženy sa boja rakoviny prsníka

Vplyv estrogénu na bujnenie tkaniva maternice a rakovinu prsníka ostáva medzi odborníkmi stále diskutabilný a diskutovaný. Spýtali sme sa MUDr. MIROSLAVA BOROVSKÉHO, ktorý patrí medzi priekopníkov hormonálnej substitučnej terapie na Slovensku.

Rôzne zverejňované štúdie si navzájom protirečia a medzi ženami vyvolávajú neistotu. Komu a čomu majú veriť?

"Riziko rakoviny prsníka u žien je dnes obrovské, preto ženy oprávnene reagujú na akúkoľvek informáciu tohto druhu. Každá veľká štúdia prináša nové poznatky, problém je v tom, ako sa jej výsledky interpretujú. Interpretácia odborníkmi je úplne odlišná, ako interpretácia médiami, ktoré často strašia ženy aj zbytočne. Napríklad štúdia, ktorá bola zverejnená toto leto prekvapila aj samotných lekárov, dokonca tak, že teraz nevedia, čo s tým. Išlo o štúdiu v USA, kde podávali obrovskej desaťtisícovej skupine žien čisté estrogény a výsledok bolo to, že sa o 23 percent znížil výskyt rakoviny prsníka."

Onkológovia ženám však túto liečbu neodporúčajú a ženám liečeným na rakovinu prsníka ju doslova zakazujú.

"Vždy je potrebné zvážiť všetky pre a proti a podľa toho sa rozhodnúť. Takúto liečbu dostane len žena, u ktorej sú vylúčené riziká. Gynekológ je povinný každú ženu dôkladne vyšetriť a ušiť jej na mieru vhodnú liečbu. Zaleží aj na tom, aké vysoké sú dávky estrogénu. Tie sú v súčasnosti veľmi nízke, takže sa znižuje aj riziko. Nízke dávky hormónov sa podávajú len niekoľko rokov, zatiaľ teda neexistuje štúdia, ktorá by zodpovedala na otázku, aký majú vplyv a súvis so vznikom rakoviny prsníka.Pravidelné kontroly u gynekológa riziká tiež znižujú." (uj)

Rizikové faktory rakoviny prsníka

1. genetická dispozícia, ide o dva známe gény BRCA 1, BRCA2

2.obezita: tučné ženy majú jednoznačný nábeh na rakovinu prsníka

3. alkohol: čím viac vypijú, tým väčšie riziko vzniku nádoru

4. ženy, ktoré rodia až po 35.roku života

5. ženy, ktoré dostali menštruáciu skôr

Slovenky, menopauza a liečba

Kedy sa začína menopauza?

Menopauza je označenie poslednej menštruácie v živote ženy a objavuje sa zväčša medzi 48 a 52 rokom života. Fajčenie môže urýchliť nástup menopauzy až o dva roky.

Koľko to trvá

Premenopauza: vyskytuje sa medzi 45 až 50 rokom života a je charakteristická prechodom od pravidelného až k nepravidelnému mesačnému krvácaniu.

Menopauza: posledné menštruačné krvácanie v živote ženy.

Postmenopauza: rok po menopauze nastáva obdobie postmenopauzy

Celý tento cyklus trvá približne 10 až 15 rokov.

Kedy začať liečbu?

Začať liečbu netreba ani veľmi skoro, ani veľmi neskoro. Treba vybrať zlatú strednú cestu, ktorá je väčšinou rok po spontánnom vynechaní menštruácie.

Ako dlho sa treba liečiť?

Žena má možnosť vybrať si liečbu po dohode s lekárom, ktorý jej odporučí najvhodnejší typ. Profesor Borovský: "Najnovšie štúdie ukazujú, že deviatim z desiatich žien stačí nízka dávka hormónov."

Neexistuje žiaden teoretický limit, koľko má liečba trvať, onkológovia sú však takmer jednoznačne za to, aby liečba trvala čo najkratšie.

Čo všetko číha na ženu v klimaktériu

Osteoporóza

Veľmi nebezpečnou pre ženy po menopauze je táto tichá choroba. S ubúdaním estrogénu ubúda aj kostná hmota. "Ročný úbytok kostnej hmoty u žien v tomto období predstavuje 3 percentá. Tá potichu ubúda až do chvíle, keď aj minimálny pád, úder či zaťaženie spôsobí ťažkú zlomeninu, ktorá má často fatálne následky. Nie náhodou označujeme osteoporózu aj tichým zabijakom," hovorí profesor Juraj Payer, prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Infarkty a srdcocievne ochorenia

V dôsledku nedostatku estrogénov sa v organizme výrazne znižujú hodnoty "dobrého" HDL cholesterolu a naopak zvyšujú sa hodnoty "zlého" LDL cholesterolu a iných tukov. Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtia žien po menopauze.

Zhoršovanie pamäti, Alzheimer

Ďalším vážnym dôsledkom nedostatku estrogénov je aj výrazné zníženie poznávacích funkcií, akou je pamäť a komunikácia.

Podľa profesora Borovského, ktorý sa odvoláva na najnovšie výskumy, majú dokonca ženy, ktoré trpia návalmi, väčšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby." Estrogény majú vplyv na prietok krvi v mozgu ovplyvňujú jeho kľúčové oblasti, ako je pozornosť, verbálna a priestorová pamäť, zlepšenie krátkodobej pamäti. Hormonálna substitučná liečba spomaľuje rozvinutie Alzheimerovej choroby a zlepšuje pamäťové schopnosti, ženám to lepšie myslí. Ak je však žena už postihnutá touto chorobou, estrogény ju nedokážu vyliečiť."

Prečo sú estrogény také dôležité?

Estrogény sú hormóny, ktoré naše telo vytvára a vyžaduje pre správny rast a vývoj. Sú dôležité pre zdravie žien aj mužov. Sú nevyhnutné pre ženský reprodukčný systém, pre zdravé kosti, srdce a mozog.

V puberte sú napríklad zodpovedné za rast prsníkov, v tehotenstve vplývajú na tvorbu mlieka. Estrogény majú tiež dôležitý vplyv na kosti a môžu kontrolovať zadržiavanie moču.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 295
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 609
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 9 556
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 600
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 6 982
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 859
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 447
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu