SME

Dobrá správa pre užívateľov mozgu

Pre ľudský mozog platí to isté ako pre telo: ak ho budeme primerane trénovať, dostane sa do dobrej kondície a bude nám dobre a dlho slúžiť

Hranie šachu udržiava mozog v dobrej kondícii. Aj riešenie hlavolamov podporuje schopnosť rozmýšľať. Najmä vtedy, ak si na vyriešenie dáte len niekoľko minút. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Pre ľudský mozog platí to isté ako pre telo: ak ho budeme primerane trénovať, dostane sa do dobrej kondície a bude nám dobre a dlho slúžiť

Aj vy sa desíte toho, že vám v hlave vypnú tie pomyselné žiarovky, začnete zabúdať a zabúdať. Je tu dobrá správa pre mozog: vieme o ňom síce stále málo, ale dosť na to, aby sme si ho trénovali.

"Trénovaný mozog sedemdesiatnika môže byť dokonca výkonnejší ako netrénovaný mozog 30-ročného človeka," hovorí neuropatológ František Koukolík.

Čo nepoužívame, o to prídeme

"Buď budete svoj mozog používať, alebo oň prídete. Väčšina ľudí so svojimi duševnými schopnosťami skutočne hazarduje. Len málokto si uvedomuje, že k tomu, aby sa človek v zdraví dožil vysokého veku, nestačí len zdravá strava a dostatok pohybu. Cvičiť treba nielen telo, ale aj sivé mozgové bunky," hovorí neurológ Peter Kukumberg.

Americký neurobiológ Lawrence Katz z univerzity v Durhame dokonca tvrdí, že mozog možno trénovať podobne ako svaly a výkon mozgu možno zvýšiť. Schopnosť učiť sa nové veci a prispôsobovať sa podľa Katza nesúvisia so starnutím, ale s tým, ako svoj mozog trénujeme.

Učte sa s radosťou aj básničky

"Mozgový džoging dokáže z človeka urobiť mudrca, ale len vtedy, keď mu učenie spôsobuje radosť," dodáva nemecký neurológ Nehen.

Pri citovom prežívaní udalostí stúpa počet synáps - informačných mostíkov medzi nervovými bunkami. Preto je dôležité, aby sa školáci učili básničky naspamäť s radosťou.

Niektorí odborníci tvrdia, že mozgové bunky sa delia, iní to popierajú. Bez ohľadu na to, čo o mozgu ešte vedci vypátrajú, platí fakt, že keď budete svoj mozog trénovať, bude dosahovať lepšie výkony.

"Ľudia, ktorí sú duševne činní, dostanú aj Alzheimerovu chorobu neskôr a v menšom rozsahu, ako ich leniví kolegovia," tvrdí profesor Milan Novák, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV v Bratislave.

Mozog sa za posledných sto rokov podľa jeho slov zmenil veľmi málo, ale človek a svet okolo neho sa zmenili nesmierne. Náš spôsob života sa ohromne zrýchlil. Zrýchlenie nás drží v neustálom strese, ktorý potichu, ale o to nebezpečnejšie útočí na výkonnosť nášho mozgu.

"Mozog je veľmi náročný na kyslík a energiu. Pre svoju činnosť potrebuje bezstresové prostredie. Už samo toto konštatovanie naznačuje, čo máme robiť. Keď od neho žiadame výkon, musíme sa oň aj starať."

Pripravili sme pre vás dvanásť tipov, ako udržiavať svoj mozog v čo najlepšej kondícii.

Precvičte si s nami mozog

Odpovedzte na nasledujúce otázky:

1. Majú v Čechách 28. október?

2. V rade je šesť pohárov, prvé tri sú plné vody, ďalšie tri sú prázdne. Zoraďte ich tak, aby sa prázdne a plné poháre striedali, ale môžete pohnúť iba jedným z nich.


3. Použite všetky písmená zo slov nos, dej, o, lov, tak aby vzniklo jedno slovo.

4. Aká bola najvyššia hora na svete, kým objavili Mount Everest?

Dvanásť rád, ako si udržiavať mozog v kondícii

1. Hrajte hry, lúštite krížovky, komunikujte

Premýšľanie nad šachovou partiou či nad scrabble precvičí váš mozog. Hrať môžete akúkoľvek hru - poker, človeče, nehnevaj sa či monopoly. Chodievajte často medzi ľudí. Samota je jednou z príčin rýchleho starnutia mozgu. Kontaktom s ľuďmi a komunikovaním sa váš mozog udržiava v dobrej kondícii. Vedci dokonca tvrdia, že aby v mozgu vznikli desiatky miliónov nových spojov, stačí len chvíľu načúvať.

2. Myslite o sebe pozitívne

Ľudia s nízkym sebavedomím majú v staršom veku omnoho častejšie výpadky pamäti a ich mozgy sa scvrkávajú viac, tvrdia vedci. Neurologička S. Lupienová z Montrealu 15 rokov skúmala 92 starších ľudí a študovala ich mozgové snímky. Zistila, že mozgy ľudí s nízkou sebadôverou boli až o pätinu menšie v porovnaní s ľuďmi, ktorí sami seba hodnotili dobre. Menej sebavedomí tiež horšie uspeli v testoch pamäti a učenia. Sebavedomie treba podporovať u detí už od narodenia.


3. Jedzte antioxidanty a pikantné jedlá

Voľné radikály spôsobujú nedostatočné prekrvenie a tým urýchľujú starnutie mozgu. Sója, zelenina, ovocie, najmä vitamíny E a C bránia starnutiu.

Ostré jedlá ako chren, kajenské korenie, čili obsahujú kapsaicín, ktorý v tele aktivizuje hormóny šťastia-endorfíny. Človek je opäť svieži a jasnejšie myslí. Magnézium a zinok pozitívne ovplyvňuje nervové bunky. Nachádza sa v obilninách, strukovinách, tekvicových a slnečnicových jadierkach.

4. Robte veci ináč, ako ste zvyknutí

Aktivujte iné časti mozgu ako obvykle. Napríklad skúste robiť všetko ľavou rukou, ak ste pravák. Vyčistite si tak zuby, učešte sa, ohoľte sa. Snažte sa otvoriť auto poslepiačky, nájsť kľúče v taške, ak cestujete električkou, zavrite oči a skúste podľa zvukov odhadovať, kde práve ste. Skúste zmeniť svoju zvyčajnú trasu do práce. Kúpte si niečo, čo ste ešte nikdy nejedli, na stôl si dajte sviečku a pusťte si hudbu.

5. Nadopujte svoj mozog vitamínmi

Vitamíny skupiny B zaháňajú únavu, pochmúrnu náladu a podporujú činnosť mozgu. Sú v mäse, zelenine, mlieku a celozrnných výrobkoch.

Vápnik zase riadi špeciálne látky, ktoré upokojujúco pôsobia na nervový systém a podieľajú sa na prenose nervových signálov. Obsahujú ho mliečne výrobky, dary mora, zelenina, minerálne vody.

Banánové mlieko dodáva telu aminokyselinu tryptofan, z ktorej sa tvorí hormón dobrej nálady serotonín.


6. Premiestňujte nábytok

Zmena priestoru, kde trávite čas, je vždy prospešná. V kancelárii si postavte niektoré predmety hore nohami, napríklad hodiny, kalendár, fotky. Presuňte odpadkový kôš na iné miesto. Aj takto si trénujete mozog, ktorý nestarne, ale naopak sa rozvíja.

7. Robte niektoré veci poslepiačky

Ráno sa umyte so zatvorenými očami, nahmatajte mydlo, uterák, hneď budete inak vnímať priestor kúpeľne, intenzívnejšie cítiť vône.

Prečo? Profesor neurobiológie L. Katz na zálklade dlhoročných výskumov tvrdí, že robenie obvyklých činností neobvyklým spôsobom aktivuje iné časti mozgu ako obvykle. Mozog v takých situáciách produkuje viac neurotrofínov, ktoré sú potrebné pre výživu, tvorbu a rast nervových buniek. Viac podnetov zároveň znamená tvorbu nových nervových spojení.

8. Hrajte na klavíri bez nôt

Výborným tréningom mozgu v starobe je hra na klavíri, ale spamäti, bez nôt. Mozog sa pritom namáha a prsty podávajú motorický výkon. Hudba navyše v človeku prebúdza emócie. Koktail racionality, motoriky a citov pôsobí podľa neurológov na mozog ako elixír mladosti. Tento fenomén môžeme pozorovať u dirigentov celého sveta.

9. Počúvajte rádio, sledujte TV bez zvuku

Vypnite zvuk na televízore a snažte sa odpozerať, čo hovoria postavy v romantickom seriáli, čo hlási moderátorka hlavných správ či politik v nedeľnej diskusii. Zbystríte si tak mozog. Pozorujte aj domácnosť so zapchatými ušami, pri jedle nehovorte, komunikujte s ostatnými neverbálne.

10. Pozor na stresory mozgu

Mentálne zdravie závisí aj od výberu správnych jedál. Potvrdila to britská štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 200 dobrovoľníkov. Medzi "stresory" mozgu patrí cukor, kofeín, alkohol, čokoláda, jedlá z bielej múky, mliečne produkty, aditíva a nasýtené tuky.

11. Behajte a veľa choďte

Jeden z najbohatších ľudí sveta, majiteľ firmy Microsoft Bill Gates, ktorý má IQ 160, je oduševneným bežcom. Športovanie a každá telesná činnosť totiž podporujú aktivitu mozgu. Pri jednom experimente museli dvaja ľudia s rovnakým IQ riešiť matematické úlohy. Prvý pokojne sedel na stoličke, druhý šliapal na stacionárnom bicykli. K správnym výsledkom sa rýchlejšie dopracoval športovec.

12. Raňajkujte výdatne, obedujte striedmo

Jedlo dokáže náš mozog, pozornosť a myslenie naštartovať alebo utlmiť.

Naraňajkované deti robia podľa výskumov dopoludnia menší počet chýb a tento objav potvrdili posledné štúdie aj u dospelých. Avšak napríklad po výdatnom obede už naša koncentrácia klesá takmer o 20 percent. "Ak chcete byť bdelí, voľte jedlo s proteínmi. Ak sa potrebujeme veľmi sústrediť, treba sa vzdať sladkostí," radí psychiatrička Lívia Vavrušová. Cukor spôsobuje pokles výkonnosti, únavu a pocit slabosti. Činnosť mozgu naopak podporuje rybí, ľanový, repkový a sójový tuk, ale napríklad aj tuk v materskom mlieku, takže dojčením matky zvyšujú svojim deťom IQ.

(uj, zdroj: Larry Katz: Keep your brain alive, Pierce J. Howard: Prířučka pro uživatele mozku)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 839
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 520
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 996
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 757
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 901
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 378
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 976
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Víťazná fotografia World Press Photo 2024. Jej autorom je Mohammed Salem.

Vyhlásili víťazov World Press Photo 2024.


SkryťZatvoriť reklamu