Dôležité je odlíšiť bežné bolesti pri trávení, plynatosti či zápche od náhlej brušnej príhody. Dôležitá môže byť aj lokalizácia bolesti - vpravo, vľavo, v hornej alebo dolnej polovici. Príčin môžu byť desiatky - žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, črevo, slepé črevo, obličiek, ale aj pľúca či ženské orgány.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pri náhlom záchvate silnej bolesti brucha je potrebné ihneď ísť lekárovi. Lekára je potrebné vyhľadať vždy aj pri napnutí brušnej steny.
Bolesť v pravej dolnej štvrtine brucha
Môže byť zapríčinená aj zápalom slepého čreva. Ak bolesť v pravom podbruší sprevádza zvracanie či horúčka, nedávajte si v žiadnom prípade lieky na tlmenie bolesti, treba vyhľadať lekára.
Bolesť brucha pod pravým rebrovým oblúkom
Bolesť v pravej hornej štvrtine brucha môže byť prejavom zápalu alebo alkoholického postihnutia pečene, pankreasu, žlčníkovej koliky, zápalu alebo cirhózy pečene
Na žlčníkovú koliku môžete použiť voľnopredajné lieky, napríklad cholagol, pite veľa tekutín, čaj zo zemežlče, ľubovníka bodkovaného, medovky, mäty priepornej. Ak sa bolesti nezlepšujú, či zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára.
Bolesť brucha pod ľavým rebrovým oblúkom
Bolesť v ľavej hornej štvrtine brucha môže byť prejavom bolesti žalúdka, sleziny, pankreasu alebo pľúc, vredová choroba, môže to byť však aj infarkt
Bolesť brucha v strede nad pupkom
Najčastejšie je táto bolesť prejavom vredu žalúdka alebo dvanástnika, podráždenia sliznice liekmi alebo alkoholom, môže to byť aj vredová choroba, žlčové kamene, či pankreatitída
Bolesť brucha v strede pod pupkom
Takéto bolesti poukazujú na ochorenie močových orgánov, hrubého čreva, konečníka alebo ženských orgánov (endometrióza) alebo na močové kamene.
Bolesť brucha v ľavom podbruší
V ľavom podbruší sa prejavuje hlavne zápcha, plynatosť, nadúvanie, žalúdočná nervozita, kŕče brucha, meteorizmus, choroba, ktorá je spôsobená nadmernou tvorbou plynov najčastejšie pri narušení rovnováhy črevnej flóry v čreve
Ako si pomôcť: čaj z feniklu obyčajného, rumančeka kamilkového, mäty priepornej, paprika čili
Ako spľasnúť nafúknuté brucho
Nafúknutie vzniká z nadmerného množstva plynov v črevách počas trávenia. čo pomôže: Pite veľa tekutín, minimálne dva litre denne. Proti nadúvaniu pomáha rascový, feniklový a anízový čaj alebo masáž brucha v smere hodinových ručičiek. Ak naozaj nemusíte, nesiahajte po preháňadlách. Tieto odoberajú minerálne látky, sú návykové a navyše sval čreva po ich požívaní ešte viac ochabne. Ideálne je užívať ľanové semeno alebo pšeničné či ovsené vločky, ktoré postupne dostanú trávenie do potrebného tempa.