Aj keď tvrdé drogy v poslednom čase zatlačili alkohol do úzadia pozornosti verejnosti, zostal našou národnou drogou číslo jeden. Každý rok pribudne na Slovensku asi osemtisíc nových prípadov alkoholikov - to je jedno stredne veľké mestečko.
"Cesty do alkoholového pekla sú rôzne, mnohí už ani nedokážu pomenovať, aký problém bol na začiatku. Problémy sú tu vlastne vždy, ale keď začneme piť, alkohol prináša stále nové a nové," vraví psychologička Mária Hanúsková.
Asi tri percentá populácie majú dedičné dispozície, ostatní sa k tomu musia prepracovať. Slováci to vedia veľmi dobre, roky sa držia na popredných priečkach v spotrebe alkoholu na svete.
Priemerný Slovák za rok vypije takmer deväť litrov čistého alkoholu. Diagnóza F10 ničí desaťtisíce slovenských rodín, na Slovensku je asi 150-tisíc registrovaných alkoholikov a to zďaleka nie sú všetci. Spotreba čistého liehu na hlavu síce mierne klesá, do štatistík sa však zahŕňa len to, čo sa predá v obchodoch. Koľko slivovice si Slováci legálne aj svojpomocne napália, nik nespočíta.
Aké sú alkoholické trendy
Podobne ako v západnom svete, aj u nás pribúdajú ženy - alkoholičky.
Najviac pijú 30- až 50-ročné ženy. "Drvivá väčšina z nich patrí medzi tzv. skriňové alkoholičky, ktoré pijú tajne doma - pri žehlení, praní, varení alebo po večeroch, keď sú samy doma," hovorí psychologička. Niektoré štatistiky dokonca uvádzajú, že ženy v pití dobiehajú mužov.
Oproti minulosti sa znížil vek, keď ľudia začínajú mať problémy s alkoholom.
Prieskumy ukazujú, že časť jedenásťročných chlapcov aj dievčat už má značné skúsenosti s alkoholom. Internistka Eva Maláčová varuje pred spoločenskou aj rodičovskou toleranciou k alkoholu: "Málokto z rodičov si uvedomuje fakt, že zatiaľ čo návyk na alkohol v zrelom veku sa vytvára niekoľko rokov, v mladom veku sa tak môže stať v pomerne krátkom čase - dokonca za 15 až 20 mesiacov. Štúdia ústavu sociálneho výskumu v USA upozorňuje na špecifickú zvláštnosť - rodičia sa tešia, že ich deti neberú drogy, preto im ponúkajú alkohol a spoliehajú sa na to, že ho budú užívať kontrolovane."
Pozor na deti!
Podľa jednej zo slovenských štúdií dávajú niektorí rodičia bežne deťom v zime čaj s alkoholom.
MUDr. Eduard Kolibáš z Psychiatrickej kliniky v Bratislave upozorňuje na ďalšie riziká: "Enzymatická schopnosť pečene u mladých ľudí nie je ešte taká vyvinutá, aby bola schopná detoxikovať organizmus ako u dospelého človeka. Aj mozog je v tomto období veľmi zraniteľný a citlivý, väčšie množstvo alkoholu môže trvalo poškodiť pamäť."
Vrcholový manažér Milan je bývalý alkoholik a verí, že jeho 16-ročná dcéra nebude nikdy piť. "Keď ma prišla navštíviť na psychiatriu, previedol som ju po oddelení. Mala možnosť vidieť, čo všetko sa ešte deje s človekom v 21. storočí."
Aká je bezpečná dávka alkoholu
Medzi odborníkmi sa viedli dlhé diskusie na túto tému a dosiaľ sa celkom jednoznačne nezhodli, aká je bezpečná dávka alkoholu pre dospelého.
Existuje však dohodnutá hraničná dávka alkoholu, ktorá sa meria sa na tzv. jednotky. Jedna jednotka alkoholu predstavuje jeden nápoj alebo 10 ml alkoholu. To je jedno pivo, dve deci vína alebo pol deci tvrdého alkoholu.
Lekári odporúčajú u mužov neprekročiť 28 jednotiek za týždeň, ženy by nemali vypiť viac ako 21 jednotiek týždenne.
Denná bezpečná dávka pre mužov sú štyri nápoje, u ženy dva až tri nápoje. Predpokladá sa, že ak by človek pil denne štyri nápoje, je malé riziko že by sa stal závislým.
Bezpečné pravidlo ako sa nestať alkoholikom
radí psychoterapeut liečených alkoholičiek J. Heller
Dajte si jeden pohár, potom minimálne hodinovú prestávku, veľa jedzte, potom druhý pohár a dosť. Bývalí alkoholici však majú absolútny zákaz.
Koľko alkoholu môžete bez obáv týždenne vypiť?
* 13 a menej jednotiek: nehrozí žiadne dlhodobé poškodenie zdravia
* 14 až 24 jednotiek: ak je toto množstvo rozložené do celého týždňa, sú dlhodobé poškodenia nepravdepodobné
* 25 až 35 jednotiek: je pravdepodobné poškodenie zdravia
* 36 až 63 jednotiek: toto množstvo už môže byť nebezpečné. Alkohol môže poškodiť pečeň, žalúdok, pamäť a schopnosť sústredenia
* viac ako 64 jednotiek: fyzické aj duševné zdravie sa zhoršuje. Pečeň, mozog, srdce a nervový systém môžu byť vážne poškodené
Milan: Človek v delíriu, to je šok!
Milan je bývalý alkoholik. Pred niekoľkými rokmi dobrovoľne zamenil kreslo vedúceho manažéra za posteľ na psychiatrickom oddelení.
"Spočiatku som si myslel, že tento problém je iný u intelektuálov a iný u menej vzdelaných ľudí. Na psychiatrii som zistil, že problém je skoro rovnaký u každého, či je prezidentom alebo výhybkárom na stanici. Prejavy choroby, telesné i duševné, jej prevencia a následky, sú u všetkých rovnaké. Veľmi mi pomohlo, že môj príjem na oddelenie sa dal okamžite zrealizovať. Keď vo vás skrsne rozhodnutie, neodkladajte ho."
Milan išiel spočiatku na psychiatriu s nedôverou: "To si dokážem naštudovať aj sám, myslel som si. Ale v skutočnosti je to trochu ináč. Vidieť život na psychiatrii bolo pre mňa nesmierne dôležité. Zmenilo ma to, tieto zážitky tvoria päťdesiat percent môjho presvedčenia abstinovať. Neskutočné bolo stretnutie s pacientom v delíriu. Bol to pre mňa šok, ako keď som bol svedkom lavíny, pri ktorej zahynulo desať ľudí. Je to neuveriteľné, aké zhubné následky môže táto choroba mať. To, ako sa alkoholik správa v delíriu, tak sa človek nespráva ani pri katastrofách či pri veľkých rodinných tragédiách. Pretože vtedy človek ešte aspoň za mak uvažuje. Ale pri delíriu ľudia nevedia o sebe nič. Človek vtedy akoby strácal základný vrodený pud - pud sebazáchovy. Napadlo mi, že takéto zábery by mala vysielať televízia."
Hanka: Musela som padnúť až na dno
"Ešte nemôžem povedať, že som v boji s alkoholom vyhrala. Ale v mojom prípade aj rok abstinencie považujem za veľký úspech. Keď sa pozriem za horizont mojich prepitých rokov, musím priznať, že som bola úplne na dne. V roku 1998 som nastúpila s prosením mojich najbližších na trojmesačné liečenie na Prednú Horu. Domov som odchádzala pred Vianocami rozhodnutá, že už nikdy nesiahnem po poháriku. Ako väčšina alkoholikov, aj ja som si myslela, že jeden pohárik ma nemôže poraziť. Opak sa stal pravdou. Ocitla som sa ešte hlbšie ako pred prvou liečbou. Abstinovala som mesiac, život sa otvoril v plnej kráse a ja som si prestala svoju abstinenciu vážiť a strážiť si ju. Brala som ju ako samozrejmosť, ale pre jej udržanie som neurobila vôbec, vôbec nič.
Zrazu nastal neopísateľný pád do strašnej hĺbky. Asi po dvadsiatich dňoch som bola opäť v liečebni. Ponížená, pokorená s prosením o pomoc, odhodlaná už konečne zvíťaziť. Musela som spadnúť až na samé dno, aby som konečne vedela oceniť krásu dňa. Pochopila som, že druhá liečba je moja posledná šanca. Posledná šanca u mojich synov a súrodencov - zostať človekom. Došla som k bodu, odkiaľ už vedú len dve cesty. Buď sa úplne zničiť, alebo začať úplne odznova. Spravím všetko, aby som v očiach svojich detí znovu neklesla."
Akú máte kontrolu nad svojím pitím
(tzv. fínsky test kontroly pitia)
často: 1 bod * tu a tam: 2 b * zriedkavo: 3 b m nikdy: 4 b
1. Pijete častejšie, než považujete za vhodné?
2. Pijete viac, teda väčšie dávky, než považujete za vhodné?
3. Pijete viac, teda väčšie dávky, než ste pôvodne zamýšľali?
4. Je pre vás ťažké prestať piť, keď ste už vypili prvý pohár?
Vyhodnotenie:
16 bodov spoľahlivá kontrola
15 -12 bodov nespoľahlivá kontrola
11 -5 bodov znížená, narušená kontrola
4 body strata kontroly
Čo to s nami urobí, keď si vypijeme
0,3-0,5 promile
(2 pivá, 2 deci vína)
* cítime sa uvoľnení, euforickí
* máme už mierne problémy s kontrolou rovnováhy, eufória a znížený úsudok
* hrozí vyššie riziko úrazu
0,5-0,7 promile
* pociťujeme veselosť, zvýšené vzrušenie, sme výrečnejší
* zhoršuje sa efektívnosť pohybov, máme mierne zníženie reflexov a znižuje sa sebakontrola
* hrozí nesprávny odhad vlastných schopností, chybné hodnotenie situácie
0,7-2,0 promile
* sme uhovorení, emotívni, podráždenní, impulzívni, máme prudké nevypočítateľné reakcie
* máme narušenú rovnováhu a pohybové schopnosti
* znižuje sa hranica bolesti, intelektové schopnosti
* zvyšuje sa precitlivenosť, agresívne správanie, krvný tlak aj sexuálna stimulácia
2,0-3,0 promile
* hovorí sa o tupej opitosti
* máme problémy komunikovať, poruchy rovnováhy, dvojité videnie, poruchy pamäti
* pociťujeme zvýšenú spavosť, chýba sebakontrola, narušená koordinácia pohybov
3,0-4,0 promile
* klesá krvný tlak a telesná teplota, zhoršujú sa reflexy
* hrozí závažná porucha vedomia, ktorá môže vyústiť do kómy
4,0 promile a viac
* nastáva bezvedomie
* ide o život ohrozujúci stav.
Kto by vôbec nemal piť alkohol?
Predovšetkým ľudia chorí na cukrovku, alergici a ľudia s vysokým krvným tlakom, ale aj ľudia, ktorí užívajú lieky. Mimoriadne nebezpečné je kombinovať alkohol s liekmi na upokojenie, alkohol zosilňuje ich účinok, čo môže viesť až k nervovému zrúteniu. Alkoholu by sa mali vyhýbať aj ľudia prijímajúci preparáty na podporu krvného obehu, pretože v kombinácii s alkoholom prestávajú účinkovať. Pitie alkoholu spolu s užívaním liekov na zníženie tlaku môže byť doslova životu nebezpečné. Alkohol ich účinok zintenzívni, čo môže viesť k akútnemu nedokrveniu mozgu.