Banská Bystrica 14. novembra (TASR) - Cukrovku 2. typu, ktorá zasahuje najmä populáciu po päťdesiatke, môžu dostať najčastejšie obézni a málo pohybliví ľudia. Dôležitejším faktorom ako stravovanie je v tomto prípade fyzická aktivita.
Kardiológ Štefan Farský pri príležitosti Svetového dňa diabetu pre TASR uviedol, že aj tučnejší, ale pohybliví ľudia majú menšie riziko, ako štíhlejší so sedavým spôsobom života. Podľa Farského nadváha a obezita je mimoriadne dôležitá z hľadiska celkovej chorobnosti a úmrtnosti. To znamená, že ak voľakedy sme bojovali proti fajčeniu, vysokému tlaku, cholesterolu, tak teraz sa bojuje proti obezite. Jednoduchá metóda na to, ako sa k tomu postaviť - treba si zmerať obvod pása. Podľa Farského u mužov s obvodom pása 102 centimetrov a u žien 88 centimetrov je vysoké riziko cukrovky a vysoké kardiovaskulárne riziko. U ľudí s obvodom pása 95, resp. 80 centimetrov je to riziko zvýšené.
Cukrovka 2. typu podľa Farského sa nemusí vyvinúť, ak človek včas schudne. Boj proti obezite a nadváhe označil docent Farský nie za sezónne "chudnutie do plaviek", ale za celoživotný proces každého jedinca. Skutočnosť, že cukrovka 2. typu, čo je choroba starších ľudí, sa rozšírila najmä u mladistvých v USA, jednoznačne ukazuje na zlé stravovanie, nadváhu a nedostatok fyzickej aktivity.
Farský si myslí, že na Slovensku v zdravotníckom systéme chýba systém tzv. pozitívnej stimulácie. To znamená, ak človek bude mať menej rizikových faktorov, bude žiť zdravšie, dostane nejakú odmenu. Malo by to väčší ekonomický a zdravotný dosah, ako tzv. negatívna stimulácia. Tá je postavená na zásade: budete chorí, tak plaťte. Farský podotkol, že spoločnosť Dom srdca v Martine pred dvoma rokmi vypracovala projekt pre Ministerstvo zdravotníctva, kde systém pozitívnej stimulácie detailne rozobrali. Rezort projekt aj zaplatil, ale "neviem, či pán minister vôbec vie, že to tam má," podotkol Farský.